Military Tech Озброєння 14.04.2025 о 14:00 comment views icon

Броньовані машини Roshel Senator: що це за автомобілі та як вони захищають життя наших воїнів

author avatar

Микола Ладуба

Автор статей

Броньовані машини Roshel Senator: що це за автомобілі та як вони захищають життя наших воїнів

З початку року американці передали Україні 150 броньованих машин Senator для прикордонників та МВС. Про це повідомило посольство США у дописі на своїй сторінці у Facebook. В цьому матеріалі розповідаємо в чому особливість автомобілів Roshel Senator і як вони зберігають життя наших захисників.

Як маловідомий канадський виробник Roshel став головним постачальником легкої бронетехніки для України

У 2016 році амбітний емігрант з Ізраїлю Роман Шимонов заснував в Торонто підприємство Roshel Defence Solutions. До цього підприємець з українським корінням встиг послужити в ізраїльській армії та спробувати сили у сфері охоронних послуг. Так виник проєкт броньованого автомобіля класу люкс для приватних осіб, який з часом трансформувався в ідею виробляти безпечні броньовані транспортні засоби для банків.

Вже у 2018 році з конвеєра Roshel зійшов перший броньований автомобіль. При його розробці впровадили зашифровану систему дистанційного контролю. Вона унеможливила ситуацію, коли контроль над цінним вантажем цілковито знаходиться в руках однієї людини, чим відразу зацікавила великих гравців на ринку перевезень готівки.

Пікапи Ford F-550 служить шасі броньованого автомобіля Senator / Фото: John G. Smith

З того часу канадський гігант послуг приватної безпеки GardaWorld придбав сотні інкасаторських авто Шимонова, які ще жодного разу не пограбували. Надійність продукції Roshel створила їй репутацію, що стало запорукою контрактів з Держдепом США, прикордонною службою, поліцією та навіть NASA — безпечні канадські машини доставляли американських астронавтів на запуск SpaceX.

Використання в автомобілях Senator комерційного шасі вантажівки Ford F550 дозволило Roshel здешевити свою продукцію, спростити її обслуговування та в підсумку твердо зайняти свою нішу на оборонному ринку. Тому після початку повномасштабного російського вторгнення недорогі та надійні броньовики Senator стали одними з головних кандидатів на потрапляння в перелік військової допомоги Україні.

Виготовлення Senator на канадському заводі Roshel / Фото: John G. Smith

В липні 2022 року Роман Шимонов розповів Укрінформу, що завчасно підготував логістику, щоб з початком війни швидко переорієнтуватися на допомогу ЗСУ. Підприємство почало працювати у дві зміни без вихідних та довело випуск автомобілів до чотирьох в день. А позитивні відгуки американських держагентств забезпечили йому замовлення не лише з боку оборонного відомства Канади, але й від цілої низки країн НАТО. Наразі постачання 92% канадських бронемашин в Україну профінансоване іншими країнами.

Приємно також чути, що Roshel активно залучає до роботи українських біженців. В статті видання Global News за листопад 2022 року йдеться про участь у виготовленні Senator 30 українців. А в останніх публікаціях мова вже йде про понад 100 спеціалістів з України, які за 8000 кілометрів від батьківщини роблять свій вагомий внесок в нашу перемогу.

Посолка США пані Бріджит Брінк на тлі партії нових автомобілів Senator / Фото: Бріджит Брінк

12 березня 2025 року стало відомо, що Roshel поставив в Україну рекордні 1700 броньованих автомобілів Senator у різних специфікаціях. Не дуже зрозуміло, чи входять у цю кількість 150 машин, про які повідомила посолка Бріджит Брінк. Але вочевидь це більше, ніж надіслав будь-який інший світовий виробник військової техніки, включно з такими гігантами, як General Dynamics та Oshkosh.

До речі, про Oshkosh. На одному з інтерв’ю Шимонова попросили порівняти Senator з Oshkosh M-ATV, які теж, правда в значно менших об’ємах, постачаються в Україну. Роман відповів, що це автомобіль з вражаючим рівнем захисту (рівень 4 STANAG), але він в декілька разів дорожчий за його машину. І за такої ціни на те, щоб закрити озвучені українські потреби в бронеавтомобілях на рівні 3000 одиниць, не вистачило б не лише українського, а й навіть американського оборонного бюджету.

Різновиди броньованих автомобілів Roshel Senator: APC та MRAP

На сайті виробника можна побачити п’ять різновидів броньовика Senator: базовий багатоцільовий APC (Armored Personnel Carrier) для правоохоронних органів і прикордонного патрулювання, ERV (Emergency Response Vehicle) для рятувальників і служб швидкого реагування, автомобіль з підвищеною стійкістю проти мін MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected), пікап і EOD (Explosive Ordnance Disposal) для підтримки груп зі знешкодження вибухонебезпечних предметів.

Базова модель Roshel Senator APC / Фото: Roshel

До останнього часу в Україну надходили переважно універсальні APC Senator. Перші з них навіть були пофарбовані в чорний поліційний колір. Але в заяві пані Брінк мова йде про MRAP. Тож можливо, що в останніх партіях канадський виробник передав саме машини з посиленим протимінним захистом, які офіційно представив лише в травні 2023 року, і це чудова новина.

Модель Roshel Senator MRAP / Фото: скриншот сторінки сайту roshel.com

Тут, мабуть, варто докладніше розповісти, що за штука така MRAP. Mine Resistant Ambush Protected — клас броньованих автомобілів, які мають підвищену стійкість проти мін і захищають екіпажі від вогню стрілецької зброї з засідок. У 1970-х роках машини класу MRAP з’явилися у Південноафриканській республіці, як відповідь на широке використання повстанцями саморобних вибухових пристроїв (СВП).

Модель Roshel Senator Pickup / Фото: Roshel

Сьогодні на ринку представлені десятки броньованих машин, які створені за технологією MRAP. Зазвичай це вантажівки підвищеної прохідності чи джипи, на шасі яких встановлюється броньована капсула. Нижня частина такої капсули завжди V-подібна та високо піднята над землею. Зроблене це для того, щоб енергія вибуху міни віддзеркалилася від нахилених броньових плит назовні та не завдала великої шкоди житловому модулю.

Позаяк основна частина підривів трапляється під передніми колесами, то передні осі автомобіля роблять легко замінюваними, а місце водія на всяк випадок зсувають ближче до десанту. Щоб додатково захистити екіпаж, на всіх сидіннях встановлюють надійні ремені безпеки. Своєю чергою самі сидіння кріплять не до підлоги, а до даху MRAP чи встановлюють на спеціальних пружинах, які надійно гасять удар від вибуху.

MRAP Buffalo MPV / Фото: Вікіпедія

Все це робиться, щоб за будь-яку ціну зберегти життя екіпажів і десанту, навіть якщо для цього треба послабити захист інших важливих вузлів машини: двигуна, підвіски тощо. Про ефективність такого підходу свідчить, наприклад, статистика використання американського MRAP Buffalo MPV: з 2004 року автомобілі цього типу понад 800 разів зазнавали підривів без жодної зафіксованої смерті екіпажу.

Технічні характеристики броньованого автомобіля Roshel Senator APC

Базова модель Senator APC, як і український «Козак 5» від НВО «Практика», створена на базі шасі потужного вантажного пікапа Ford F-550 та на початках призначалася для канадських правоохоронців. Завдяки модульній конструкції вона здатна виконувати широкий спектр завдань від патрулювання та перевезення особового складу до безпечної евакуації поранених і мирних жителів з прифронтових районів.

Сайт виробника дозволяє замовнику обрати тип палива, кількість сидінь, додаткове обладнання тощо / Фото: скриншот сайту roshel.com

Бронеавтомобіль оснащений дизельним двигуном Ford 6,7 TD V8 потужністю 330-400 к. с. і шестиступеневою трансмісією. Завдяки цьому водії відзначають його високу маневровість та швидкість, яка не раз рятувала їм життя та може складати до 110 км/год при запасі ходу в 1000 км.

На прохання українських замовників останні моделі отримали можливість використання дизельного пального з високим вмістом сірки. В бойових умовах тепер можна, наприклад, заправитись соляркою з танка чи БМП.

Важить пустий Senator від 7870 до 8970 кг і перевозить від 10 до 12 бійців. Шини оснащені кулестійкими вставками, завдяки чому бойова машина може навіть з пробитими колесами покинути зону ураження на швидкості до 50 км/год. З кожного боку передбачено по 4 бійниці для вогню з індивідуальної зброї, а на даху може бути розміщена захищена надбудова, в яку можна встановити кулемет калібру 12,7 мм чи 40 мм автоматичний гранатомет.

За побажаннями замовників в комплектацію можуть входити система спостереження з зовнішніми відеокамерами, система дистанційного керування зброєю, система нічного бачення та визначення джерел вогню. Бронювання автомобіля Senator забезпечує рівень захисту GEN B7 — витримує влучання 7,62 мм набоїв та 50-го калібру з 30 метрів. А броньована підлога захищає від одночасного вибуху двох ручних гранат чи легких протипіхотних мін.

Зазначимо, що модифікація Senator MRAP має значно підвищені характеристики, які відповідають натівському стандарту STANAG 4569 level 2a/2b — захист від підриву 6 кг вибухівки під колесом чи днищем. На відео вище можна побачити наслідки такого вибуху на випробуваннях — двигун і передній міст знищені, але бронекапсула та її вміст не постраждали.

Як бронемашини Senator рятують життя українських рятівників

Попри те, що Senator створювався для допоміжних і поліційних завдань, він стоїть на озброєнні багатьох бойових бригад і виконує завдання на передовій, виступаючи вимушеною альтернативою звичайним пікапам та убезпечуючи військових від обстрілів.

При цьому канадські броньовики нерідко перевершують найсміліші прогнози своїх творців. Так видання Global News оприлюднило відео, на якому українські бійці демонструють наслідки влучання ворожої 122 мм ракети «Град» буквально в метрі від автомобіля Senator. Корпус і колеса машини посічені осколками, але броня та скло, на щастя, витримали, тому всередині корпусу ніхто не постраждав.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: