Накопичувальні пенсійні програми допомагають будувати стабільну пенсійну систему в країні та забезпечують достойний рівень життя пенсіонерам – це показує світовий досвід. До прикладу, в Нідерландах, що є ТОП-1 в рейтингу найкращих пенсійних систем світу від Mercer CFA Institute, середньостатистичний пенсіонер отримує пенсію, що складає 93% від заробітної плати. Тобто рівень життя на пенсії є рівноцінним тому, який був, коли людина працювала. 

Як подбати про своє майбутнє в Україні, чому можна довіряти недержавним пенсійним фондам (НПФ) і чому важливо починати відкладати гроші на пенсію якомога раніше – про це та інше редакція ITC.ua розпитала експертів ОТР Capital для партнерського матеріалу.

Партнер проєкту?

Як влаштовані НПФ?

Недержавні пенсійні фонди (НПФ) – це фінансові установи. Вони накопичують та примножують гроші своїх вкладників, щоб забезпечити стабільні виплати у майбутньому. Такі фонди не є альтернативою державної пенсії, але їх можна використовувати як додатковий інструмент для заощаджень.

Олена, 35 років, бізнес-аналітик, вкладає в «ОТП Пенсія» 10 років:

«Компанія відкрила рахунок і робила туди перерахування. Я мала намір відкладати та накопичувати гроші, тому побачила в цьому рахунку гарну перспективу трохи-потроху накопичити непогану суму. Відкладала 3-5% від доходу, тому зі зміною доходу змінювалася і сума. З початком вторгнення припинила внески через нестабільну ситуацію. Пізніше знову поновила, але зробила фіксований внесок, який мене не обтяжував».

НПФ – це популярний у всьому світі інструмент для накопичення пенсійних заощаджень. Головне їх завдання – захистити гроші від інфляції та забезпечити їх зростання через інвестиції в різноманітні фінансові інструменти. Отриманий інвестиційний прибуток розподіляється між усіма учасниками фонду.

Внески в НПФ здійснюють вкладники. Це можуть бути люди, які відкривають контракт на свою користь чи на користь рідних, або ж навіть компанії, що бажають поповнювати пенсійні рахунки своїх співробітників. За будь-якого варіанту, внесені кошти – це власність учасника, тобто особи, на користь якої здійснюються внески.

Наприклад, дизайнерка Ольга може відкрити контракт в НПФ на себе та робити внески, виступаючи і вкладницею, і учасницею фонду. Водночас вона має можливість відкрити контракт на ім’я когось із рідних – скажімо, свого 11-річного сина Павла. 

У момент, коли гроші потрапляють у фонд, компанія з управління активами спрямовує їх у різні інвестиційні інструменти. Завдяки регулярним внескам від вкладника та постійній капіталізаціїотриманий дохід додається до загальної суми на рахунку інвестиція зростає.

Виплати з фонду людина може отримати, коли досягне визначеного віку. Проте навіть у період отримання грошей залишок суми продовжує генерувати дохід. Тож, кожна наступна пенсійна виплата буде більшою за попередню.

Особливості НПФ або що варто знати, обираючи НПФ для інвестування?

Тетяна, 47 років, приватний підприємець, вкладає в «ОТП Пенсія» 4 роки: 

«Бентежить рівень інфляції, який знецінює вкладення. НПФ – це свого роду мій експеримент. Буде круто, якщо він виявиться вдалим».

НПФ – один із найгнучкіших інструментів для накопичення. Почати накопичувати гроші можна у будь-якому віці. Суму, яку людина відкладає щомісяця, щокварталу чи щороку, ніхто не обмежує. Внески до фонду можна як збільшувати, так і зменшувати. 

Світлана Парандій, керівниця департаменту з питань маркетингу та продажів ОТР Capital

«Напевне, гнучкість – це як плюс, так і мінус цього інструменту. З одного боку, перед тобою не встановлюють жодні рамки та не накладають зобовʼязання, що дозволяє почувати себе вільніше. З іншого боку, завжди є спокуса використати ці кошти за іншим призначенням. Адже якщо є можливість пропустити внесок, то чому б не скористатися цим. Потрібно бути свідомим і дисциплінованим, аби регулярно поповнювати свій пенсійний рахунок. Ну, або ж автоматизувати внески – я сама користуюся цим лайфхаком. Це працює і значно спрощує життя», – коментує Світлана Парандій, керівниця департаменту з питань маркетингу та продажів ОТР Capital.

НПФ – це певним чином захист коштів від самого себе, тобто від необдуманих витрат. Інвестиція в НПФ – це цільове накопичення. Інструмент створений таким чином, щоб накопичити собі на майбутнє. І щоб досягти цієї мети, передбачені законодавчі обмеження на зняття коштів. Так, наприклад, якщо в учасника фонду немає проблем зі здоровʼям і він (або вона) не планує виїжджати на постійне місце проживання за кордон, то скористатися коштами можна не раніше ніж за 10 років до офіційно встановленого в Україні пенсійного віку – тобто в 50 років.

«Дане обмеження покликане захистити нас від власних слабкостей. Адже потреба в грошах є завжди – ремонт квартири чи придбання автомобіля. І навіть якщо взяти частину заощаджень та пообіцяти собі потім їх повернути, то на практиці так відбувається не завжди», – додають експерти. 

Саме тому обмеження на зняття грошей діє як своєрідний запобіжник, який гарантує, що відкладені гроші не будуть витрачені, а будуть примножуватись.

НПФ – це можливість заощадити до 18%. Кожного року можна отримати «податковий бонус», повернувши 18% або 5% від внесеної до фонду суми (залежно від умов оподаткування) у вигляді податкової знижки. Це актуально для тих, хто сплачує податок на доходи фізичних осіб (ПДФО).

Такою податковою перевагою можуть скористатися наймані працівники, а також ті, хто працює за трудовим договором на компанію, включаючи гіг-контракти з резидентами «Дія.City». ФОПи не можуть скористатися податковою знижкою, оскільки не сплачують ПДФО.

Проте не варто забувати про оподаткування виплат. НПФ – це інвестиція, а отже дохід має оподатковуватися. Згідно з законодавством 60% кожної пенсійної виплати оподатковується ПДФО та військовим збором. Звільняються від оподаткування люди, яким понад 70 років.

Гроші, накопичені в НПФ, можуть переходити у спадок у повному обсязі, на відміну від державної пенсії, де виплати припиняють після смерті пенсіонера. Спадкоємцями можуть бути дружина, чоловік, діти чи інші родичі. Ще однією перевагою є те, що передача накопичень у спадок не оподатковується, а виплата здійснюється відразу.

Ранній старт – кращий результат. Важливо розуміти, що для досягнення бажаного рівня пенсійних виплат важливо почати інвестувати якомога раніше і регулярно робити внески. Саме в такому варіанті капіталізація відсотків проявить себе якнайкраще.

До прикладу:

Ігор починає інвестувати до НПФ у 20 років. Вкладаючи всього по 500 гривень на місяць протягом 40 років, він буде отримувати на пенсії в середньому 175 000 гривень (протягом 20 років). 

А Анастасія, яка розпочне інвестувати до фонду у 30 років, матиме значно менший інвестиційний період. Відповідно, здійснюючи внески по 500 гривень в місяць, її середня пенсія складе 46 000 гривень. Звичайно, даний розрахунок є лише прогнозною моделлю.

Наталя Меженська, генеральна директорка ОТР Capital

У даному кейсі для розрахунку взято 14% дохідності – це середня річна дохідність  фонду “ОТП Пенсія” за останні 15 років. В майбутньому дохідність може бути іншою – все залежить від ситуації на фінансовому ринку. Проте суть цього прикладу в іншому. Даним прикладом я хотіла показати, що чим ближче до пенсійного віку, тим більші суми потрібно вкладати, щоб отримати бажаного результату», – пояснює Наталя Меженська, генеральна директорка ОТР Capital.

Інвестиційна стратегія: куди інвестують НПФ?

Артем, 39 років, фінансист, вкладає в «ОТП Пенсія» декілька років:

«НПФ – це дуже довгострокова інвестиція, на коротких термінах можна знаходити більш вигідні депозити. Але досить важко не витратити гроші на якісь термінові потреби»

Інвестиційна стратегія фонду націлена на те, щоб генерувати дохідність, яка буде вищою за інфляцію. За нормальних умов це не складно. Адже зазвичай на ринку є фінансові інструменти, які здатні своєю дохідністю перекривати рівень інфляції. 

Хоча всі пенсійні фонди працюють за схожими принципами, між ними існують різниці в інвестиційних стратегіях, які вони застосовують.

Наприклад, фонд «ОТП Пенсія» має консервативну стратегію, що орієнтується на стабільність і передбачуваність доходу. Основна ціль – захистити гроші інвесторів від інфляції у довгостроковій перспективі. 

Юрій Олексієнко, керівник інвестиційного департаменту

«Зараз фонд інвестує виключно в державні цінні папери та депозити – тобто те, що має фіксовану дохідність і те, що гарантує держава. За більш сприятливих умов можна додавати корпоративні, муніципальні облігації чи акції. Також можна включати в інвестиційний портфель валютні інструменти, якщо буде розуміння, що девальвація буде більша, ніж можна заробити на інших інструментах. Але останні 7 років фонд цього не робить, оскільки вбачає інвестування в гривневі інструменти більш ефективним», – коментує Юрій Олексієнко, керівник інвестиційного департаменту.

 

Маючи досить таки консервативну стратегію, фонд непогано справляється зі своєю основною функцією. У графіку нижче – порівняння зростання вартості активів з початку діяльності фонду за рівнем інфляції та рівень девальвації за цей період. Накопичена дохідність фонду з 2009 року майже вдвічі перевищує темпи інфляції та значно перевищує рівень знецінення гривні проти долара.

Порівняння рівня інфляції, девальвації та доходу від вкладень у фонд «ОТП Пенсія»

У той же час стратегія фонду  “ФріФлайт” є більш агресивною, спрямованою на збереження коштів від девальвації.

«Частина наших вкладників – люди, які отримують заробітну плату у валюті, або ж довіряють в питанні заощаджень суто валюті, і переконати їх у зворотному практично неможливо. Тому, ми в ОТР Capital побачили в цьому запит і вирішили розвивати фонд “ФріФлайт” із валютними вкладеннями. Інвестиційна стратегія цього фонду є агресивнішою, і ми інвестуємо виключно в валютні фінансові інструменти. Це облігації зовнішнього державного боргу, облігації внутрішнього державного боргу, номіновані у валюті, а також депозити у валюті. Саме такі інструменти були обрані для захисту грошей вкладників від девальвації», – коментують в OTP Capital.

Чому стратегіям фондів варто довіряти 

Розробка інвестиційної стратегії в OTP Capital – складний процес, що проходить кілька етапів погоджень. Спочатку її розробляє інвестиційний відділ. Там підбирають оптимальний набір інструментів, слідкуючи за тим, чи відповідає структура портфеля законодавчим вимогам щодо диверсифікації. 

Потім стратегію погоджує внутрішній інвестиційний комітет, далі вона проходить перевірку у комітеті з ризик-менеджменту, до якого залучають зовнішніх фахівців. Лише після цього стратегію затверджує Наглядова Рада – це вже міжнародний рівень.

«Наприклад, якщо хочемо інвестувати у новий банк або купити корпоративні облігації, ми проводимо детальний експертний аналіз. І на певних етапах можемо отримати відповідь: “Ні, цей контрагент надто ризикований, ми не дозволяємо у нього інвестувати”. Ці етапи контролю дозволяють створити надійну інвестиційну стратегію в умовах нестабільності, таких як війна», – розповідає Наталя Меженська.

Чи безпечно інвестувати в НПФ?

Олена, 27 років, ІТ-спеціаліст, вкладає в «ОТП Пенсія» рік:

«Хвилювалась, що НПФ може збанкрутувати або бути ліквідованим, і мої кошти будуть втрачені перш ніж я досягну пенсії. Переконало, коли дізналась більше інформації про те, як працюють НПФ та як вони підкріплені законодавчо».

НПФ працюють згідно з жорсткими законодавчими вимогами та під контролем державних органів, що забезпечує високий рівень безпеки для вкладників. Однак, коли справа стосується накопичення на пенсію, важливо мати чітке розуміння, як саме захищені ваші кошти, і чому ризики значно нижчі, ніж у випадку з іншими інвестиційними інструментами. 

Ось кілька фактів на користь безпеки інвестування у НПФ:

  1. НПФ є некомерційною організацією. На відміну від банків або страхових компаній, НПФ не можуть бути оголошені банкрутами, що забезпечує високий рівень стабільності для вкладників. Однак варто памʼятати, що НПФ – це інвестиція. Тому при виборі фонду слід звертати увагу на те, куди інвестовані кошти і наскільки безпечні ці активи. Адже від інвестиційних збитків не застрахований ніхто. І тут також важливо, як професійно з даною функцією справляється управляюча компанія.
  2. Функції управління фондом розподіляються між різними обслуговуючими компаніями. Фонд не існує сам по собі. Є три компанії, які обслуговують його. Кожна з них має свою зону відповідальності. Так, наприклад, адміністратор – це компанія, яка веде облік активів учасників, укладає з ними контракти від імені фонду, здійснює виплати та сплачує податки. Компанія з управління активами відповідає за інвестиційну діяльність фонду. Її завдання – ефективно розпоряджатися інвестиціями, щоб забезпечити максимальну дохідність при мінімальних ризиках. Банк-зберігач – це установа, яка веде рахунки фонду. Банк слідкує за дотриманням законодавчих вимог щодо дотримання структури активів фонду.При цьому обслуговуючі компанії здійснюють перехресний контроль один одного, що мінімізує зловживання зі сторони будь-якої з них.
  3. Активи НПФ відокремлені від активів обслуговуючих компаній. Якщо, наприклад, одна з компаній (адміністратор, банк-зберігач чи управляюча компанія) ліквідується, то її, згідно з договірними відносинами, просто замінять на іншу.
  4. Диверсифікація активів та прозора інвестиційна політика. Існує базова вимога законодавства до структури фондів. Є обмеження стосовно того, в які фінансові інструменти можуть вкладати фонди та у якій пропорції. Також існують вимоги до того, яку частку можна вкладати в один банк чи інвестувати в цінні папери одного емітента. Інформація щодо того, куди інвестовані активи фонду – відкрита та доступна для його учасників.

    Дані вимоги існують для того, аби зменшити ризики втрат. Водночас навіть у межах даних обмежень, стратегії фондів досить різняться. НПФ пропонують різні інвестиційні стратегії та дозволяють вкладникам обирати рівень ризику, який вони вважають оптимальним для себе.
  5. Гнучкість у виборі та зміні фонду. Навіть якщо вам здається, що ви помилилися у виборі НПФ – не хвилюйтеся. Ви з фондом не на вічність. Тут законодавство також на стороні клієнта. Кожні пів року учасники мають можливість переказувати кошти в інший пенсійний фонд, якщо відчувають в цьому потребу.

Хто в Україні зазвичай вкладає гроші в НПФ?

Віталія, 43 роки, бізнес-аналітик, вкладає в «ОТП Пенсія» 15 років:

«Я вирішила, що не хочу, щоб моя майбутня дитина допомагала мені, коли буду на пенсії, хотілось подбати про моє майбутнє самостійно».

За даними ОТР Capital серед учасників фонду «ОТП Пенсія» (найбільший відкритий пенсійний фонд України) більше жінок – приблизно 58%. При цьому чоловіки мають більші пенсійні накопичення – володіють 56% активів фонду. 

Найактивніше інвестують у майбутнє люди віком від 31 до 50 років, які складають майже 70%. Зокрема, значна частина – понад 40% – перебувають у віковій групі від 36 до 45 років.

Нещодавно компанія ОТР Capital провела опитування серед клієнтів, які долучилися до фонду протягом останніх 3 років, щодо їхньої професійної діяльності. Найбільше учасників працюють у сферах, пов’язаних з інноваціями (IT) та бізнесом (торгівля та продажі).

Розподіл клієнтів за видом професійної діяльності

«Молоді прогресивні люди все частіше цікавляться НПФ і довіряють цій системі. Їх надихає закордонний досвід, що приходить з Європи. Там заощадження на пенсію – це звична практика, яка забезпечує фінансову свободу після завершення кар’єри» – коментує Світлана Парандій. 

Як стати учасником НПФ? Та яку суму варто відкладати?

Олена, 33 роки, аналітик даних, вкладає в «ОТП Пенсія» 2 роки:

«Почала з 6000, зараз вкладаю по 8000 грн, з девальвацією гривні буду старатись надсилати близько $200 в гривневому еквіваленті. Було важко прийняти, що гроші треба інвестувати роками без доступу до них аж до досягнення пенсійного віку. Переконала майже безальтернативність. Або так (і це надійно), або я можу за життя особисто не назбирати, або не зможу захистити власний капітал».

Щоб стати учасником НПФ, потрібно оформити пенсійний контракт. Завдяки сучасним технологіям це можна зробити у декілька кліків за допомогою авторизації через «Дію» на сайті OTP Capital.

Після оформлення контракту можна здійснити перший внесок. Вибирайте зручний для себе спосіб, адже ця процедура повторюватиметься регулярно. Найкраще рішення – автоматизувати внески, налаштувавши регулярні платежі в інтернет-банкінгу. Переглядати їх слід тільки тоді, коли виникне потреба змінити суму. Також доступна опція поповнення рахунку без комісії через iPay чи Portmone.

«Щодо суми внесків – немає універсальної поради, оскільки це залежить від індивідуальних потреб кожного. Спершу визначте, яку суму ви хочете отримувати на пенсії. Спрогнозуйте бажану виплату з НПФ у майбутньому, а потім визначте розмір внесків. Для цього можна скористатися калькулятором на нашому сайті», – рекомендує Світлана Парандій.

Слід памʼятати, що сума внеску до НПФ може змінюватися. Тому розпочати можна з тієї суми, яка комфортна саме для вас. Головне – це зробити перший крок, а потім повторити його n-разів. Перше правило майбутнього щасливого пенсіонера – почати накопичувати, друге – робити це регулярно.

«Накопичення на пенсію — це не лише про фінансову стабільність у зрілому віці, а й про душевний спокій та впевненість у майбутньому. Здається, що пенсійний вік ще далеко, але час – найцінніший союзник у фінансових справах. Навіть невеликі регулярні внески до НПФ здатні створити вагомий фундамент для стабільності та незалежності. Кожна гривня, відкладена сьогодні, працює на вас завтра. Тож, чи варто задуматися про пенсію у 30 років? У цій статті ми розповіли про переваги раннього накопичення та пояснили роль НПФ у реалізації цієї стратегії. Тепер вибір за кожним з вас», – резюмують в компанії.

Партнер проєкту?

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: