
Американська письменниця Марта Веллс не одноразово отримувала премії «Г’юго», «Локус» та «Неб’юла» за свої фантастичні та фентезійні романи. І хоч починала авторка потужно і з фентезі, в Україні її здебільшого знають по «Щоденникам вбивцебота» — космічній фантастиці про олюдненого андроіда. У 2023 році письменниця повернулася до своїх витоків і випустила роман «Король відьом», який почав нову серію «Повсталий світ». У 2024 році книга отримала премію «Локус» за найкращий фентезійний роман. В цьому році в нас її випустило видавництво «Жорж» і так книга потрапила до мене.
Я з нетерпінням чекав на неї ще від моменту анонсу, бо мені дуже подобаються «Щоденники вбивцебота» і коли отримав, то був дійсно радий. Але читання виявилося не таким позитивним, як я думав і від цього я був, м’яко кажучи, розгублений. То яким вийшов новий роман славетної американської авторки? Чи вартий він уваги та прочитання? Усе, як завжди, ви дізнаєтеся з матеріалу нижче.
«Король відьом» / Witch King
Авторка Марта Веллс
Перекладач Святослав Зубченко
Видавництво «Жорж»
Мова Українська
Кількість сторінок 416
Обкладинка Тверда
Рік видання 2024
Розмір 155×233 мм
Сайт instagram.com/zhorzhclub
Демон Кайстерон пробудився через рік після свого заточення. Виявляється його запхали у кришталеву труну, яку запроторили в підводну гробницю, бо усім же відомо, що вода позбавляє демонів сили. Через випадковість та жадібність людей Кай зміг вибратися на волю і тепер намагається з’ясувати що сталося зі світом, поки його не було.
Разом з Кайстероном на волі опинилася його подруга Зієді. Тепер їм потрібно знайти друзів та сім’ю, розібратися, хто підготував для них пастку і повернути свої позиції у цьому світі. Але очевидно, що зробити це буде дуже не просто, бо поки герої були у неволі розклад сил у світі кардинально змінився.
Якщо ви вже побачили не надто високу оцінку для цієї книги, то хочу сказати наступне: це саме моя оцінка. Так, книга мені не зайшла, але здебільшого не через її загальну неякісну реалізацію, а через банальну смаківщину. У вашому випадку це може бути взагалі не так.
Я читав тонни схвальних відгуків на Goodreads, бачив позитивні відео та рецензії. Тому у світі є багато людей, яким ця книга зайшла. Але також є й ті, що поділяють мою думку з приводу цього роману, але нас виходить меншість. А це значить, що загалом книга вийшла досить успішною, проте не усе усім подобається, але в нас із «Королем відьом» не склалося, тому давайте вже переходити до самих причин, які це викликали.
На початку читання в книзі було все, чого мені б хотілося: об’ємні дивакуваті персонажі з перчинкою, продуманий незвичний фентезійний світ і багатошарова сюжетна лінія з конфліктами та двома часовими відрізками. Проте з часом, десь до сотої сторінки я почав помічати, що ця наче надзвичайно добре написана книга не приносить мені приємних вражень.І звісно я почав ФЕнтезрозбиратися чому так виходить.
Перше, що я зрозумів — «Король відьом» та його персонажі якось взагалі не пов’язалися зі мною емпатично. Тобто мені взагалі все одно що трапиться з героєм та іншими, я за них не вболіваю тощо. І хоч сам Кайстерон мені наче був симпатичним, він був об’ємним тощо, але зв’язку в нас з ним не склалося. А це тут найкрутіший персонаж, бо усі інші, навіть другорядні, для мене виявилися бляклими та нецікавими, а значить на їх долю мені було абсолютно начхати.
Далі я подумав, що причина мого несприйняття книги могла бути саме в слабко написаному тексті, але ні. «Король відьом» виписаний набагато живіше та яскравіше, ніж усі книги «Щоденників вбивцебота» разом узяті. Ті пригоди олюдненого андроїда були навмисно пласкими та стерильними, щоб підкреслити персонажа та його початкову не здатність до емоцій. Але тут письменниця не мала цього робити, тому до якості тексту «Короля відьом» мені ніяк не причепитися.
Далі я почав копати сам сюжет і виявилося, що місцева історія має нудний темп оповідання, де герої, особливо до середини книги, дуже мало діють і дуже багато говорять. А обраний формат двох часових ліній, зараз і перед ув’язненням, на мою думку, не підходить цій історії. Мені хочеться дізнатися що відбувається зараз і що вони будуть робити вже, а не постійно відноситися на рік тому і копирсатися в минулому героїв.
Звичайно, для пояснення ситуації на зараз треба розжувати читачу, що було до того. Але можна було б це зробити іншим способом, наприклад, суттєво коротшими вставками-інтерлюдіями, або більшою експозицією.
А ще мені взагалі не сподобався всесвіт, в якому відбуваються події. Це щось дуже химерне та незвичне, тут і демони, і магія, і багато народів, і різні країни зі складними політичними відносинами, і дивні назви, які я дуже складно запам’ятовував. А ще я часто плутав назви країни чи місцевості з іменами.


Загалом всесвіт нагадував часи Великих географічних відкриттів з магією та піратами. Також тут відразу простежуються теми колоніалізму та рабства, імперіалізму, завоювань тощо. А при створенні місцевих народів та країн авторка однозначно надихалася азійською та східною культурами, переплітаючи їх із класичним фентезі, вже згаданими вище демонами та янголами.
Отже, виходить, що Марті Веллс вдадося створити дійсно не банальний всесвіт з незвичним поєднанням різних епох та культур, але він взагалі не чіпляв мене, а ще я постійно плутав імена та назви, назви та імена. Також він взагалі не сподобався мені у візуально-описовому вигляді. І хоча я якраз люблю подібні сетінг, мені подобаються ті часи, але цей не зайшов.
«Король відьом» — якісно написаний роман, з як мінімум одним яскравим персонажем та тонною пустих картонних героїв. Тут дуже багато розмов та мало дій, а якщо щось і відбувається, то це банальні подорожі та невеличкі квести-завдання під час них.




Але головне інше — оцей не створений зв’язок, від початку порушена емпатія, якої так і не сталося з головним героєм, поступово руйнували враження від книги та залишали мене холодним та байдужим до усієї історії загалом.
Саме ж видання «Короля відьом» від «Жорж» якісне та збільшеного формату. Мені подобається картинка на обкладинці і по ній відразу видно, що це фентезі. Мені подобається папір, він товстий, м’який та жовтавий, а ще зайшов шрифт. В нього оптимальний розмір та стиль, тому для довгого читання він підходить майже ідеально.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: