В березні 2025 року Google щохвилини обробляв приблизно 9 млн пошукових запитів. Кожен з них проходить через сотні маршрутизаторів – вони визначають найшвидший шлях до датацентрів Google, де лежить відповідь. Перед тим, як опинитися на нашому екрані, вона подолає тисячі кілометрів оптоволоконних кабелів. Іноді через океан та інші континенти. Цей маршрут, яким рухається інформація, створюють інженери з комп’ютерних систем та мереж.

Саме ці фахівці налаштовують обладнання для передачі інформації, розподіляють навантаження в мережі та контролюють швидкість обміну даними. Початкові знання про професію можна отримати з освітнього серіалу, який Дія.Освіта створила у співпраці з Cisco у рамках програми Cisco Country Digital Acceleration (CDA). Він підійде новачкам, які бажають розпочати свій шлях у галузі проєктування комп’ютерних мереж та систем. Нижче ми розповімо, чим саме займається мережевий інженер, скільки заробляє та як ним стати. Перший крок до нової професії ви можете зробити вже сьогодні – дивіться безплатно освітній серіал «Інженер із комп’ютерних систем та мереж».

Партнерський матеріал?

Хто такий інженер із комп’ютерних систем і мереж

Інженер із комп’ютерних систем і мереж проєктує ІТ-інфраструктуру для передачі даних, через яку комп’ютери та інші пристрої обмінюються інформацією. Він також налаштовує мережеве обладнання: маршрутизатори, комутатори і точки доступу, моніторить продуктивність мережі, проводить її діагностику та захищає від кіберзагроз. 

Лектор серіалу Олексій Бесараб – директор технологій Cisco в Україні

«Цей фахівець відіграє ключову роль у забезпеченні безперебійної роботи інтернету, локальних (Local Area Network) і розподілених мереж (Wide Area Network), – пояснює директор технологій Cisco в Україні Олексій Бесараб. – Він може створити мережу з нуля, коли ІТ-інфраструктури ще немає або наявна не відповідає вимогам бізнесу щодо масштабованості або безпеки. А також знайти шляхи для її покращення – коли, наприклад, потрібно інтегрувати нові технології в існуючу мережу». 

Попри те, що інженер із комп’ютерних систем і мереж багато працює з фізичними пристроями, основну частину роботи він виконує за комп’ютером, використовуючи спеціальне програмне забезпечення. Ось що входить в його обов’язки:

  • проєктування мережі для обміну даними;
  • налаштування та оновлення мережевого обладнання: комутаторів, маршрутизаторів, VPN, точок доступу Wi-Fi тощо;
  • захист мережі від кіберзагроз через Firewall, антивірусне ПЗ, системи виявлення та запобігання вторгненням (IDS/IPS) та інші інструменти;
  • моніторинг та виправлення проблем у роботі мережі;
  • розробка технічної документації та інструкцій для працівників.

В IT-галузі інженери з комп’ютерних систем і мереж налаштовують корпоративні мережі, гарантуючи безпеку даних та стабільний доступ до ресурсів. У телекомунікаціях проєктують мережі для мобільних операторів та інтернет-провайдерів. Банки покладаються на цих фахівців у захисті конфіденційної інформації та підтримки платіжних онлайн-сервісів. У військових установах мережеві інженери створюють захищені комунікаційні системи.

Скільки отримує інженер із комп’ютерних систем та мереж 

Найчастіше вакансії на посаду інженера з комп’ютерних систем та мереж можна знайти за запитом network engineer. Наприклад, наразі на сайті Robota.ua розміщено 350 вакансій.

Лектор серіалу Олександр Маменко – системний інженер в компанії Cisco Україна

З огляду на вимоги до кандидатів, інженерів з комп’ютерних систем та мереж ще називають мережевими аналітиками, інженерами з проєктування об’єктів мережі та іноді – системними адміністраторами.

Але зазначимо, що ці спеціальності відрізняються. Системні адміністратори розв’язують проблеми серверного рівня – адмініструють доступ до баз даних, працюють з операційними системами та ПЗ серверів. Інженери з комп’ютерних систем та мереж займаються проблемами мережевого рівня та багато працюють з налаштуванням обладнання. 

Залежно від обов’язків та досвіду, фахівцям з побудови та обслуговування комп’ютерних мереж в Україні пропонують зарплату від 21 до 90 тис. грн на місяць.

Для порівняння: у США мережевий інженер отримує в середньому $100,8 тис. на рік (приблизно $9 тис. на місяць).

Як стати інженером із комп’ютерних систем та мереж

Кар’єра інженера з комп’ютерних систем та мереж може починатися з роботи у сфері технічної підтримки або з посади молодшого системного адміністратора, де є можливість долучитися до роботи над реальними задачами та завданнями.

Знання основ проєктування комп’ютерних систем та мереж та базове розуміння професії можна отримати з освітнього серіалу «Інженер із комп’ютерних систем і мереж», який Дія.Освіта створила у співпраці з компанією Cisco. Лекторами є директор технологій Cisco в Україні Олексій Бесараб, системний інженер в компанії Cisco Україна Олександр Маменко та менеджерка по роботі з ключовими замовниками Cisco в Україні Ольга Шлемко.

Лекторка серіалу Ольга Шлемко – менеджерка по роботі з ключовими замовниками Cisco в Україні

Слухачі курсу отримують базові знання про мережеве обладнання та його функції, дізнаються, як працювати з різними типами мереж та інструментами для їх адміністрування та управління. А також ознайомляться з принципами обміну даними та зрозуміють, як мережеві протоколи взаємодіють під час передачі інформації. Серіал складається з 8 відеомодулів та завершується тестом для закріплення знань.

Кар’єрний шлях можна почати також з безплатного треку курсів від Cisco The Network Technician Career Path, які доступні п’ятьма мовами включно з українською. Він готує слухачів до стартових посад, таких як технік з підтримки мереж, молодший спеціаліст служби підтримки або фахівець з ІТ-підтримки, а також до отримання сертифіката початкового рівня Cisco Certified Support Technician (CCST).

Автоматизація, хмарні обчислення та ШІ трансформують керування мережею. Вона ускладнюється й, аби не втрачати кваліфікацію, фахівці повинні постійно оновлювати свої знання. У цьому може допомогти навчальна мережа Cisco Learning Network. Також за інформацією можна звертатися до форумів, таких як Networking Forum на Reddit або Network Engineering Stack Exchange.

Які навички потрібні інженеру з комп’ютерних систем та мереж

Щоб стати інженером із комп’ютерних систем та мереж, потрібно здобути сильні технічні навички з проєктування, налаштування, підтримки та оптимізації мережевої інфраструктури. Ось приклади того, що мають знати ці фахівці: 

  • як налаштовувати мережеве обладнання та операційні системи для нього (IOS-XR, NX-OS, JUNOS тощо);
  • концепції та протоколи маршрутизації та комутації;
  • інструменти для моніторингу, такі як Zabbix, Nagios, SolarWinds, Splunk та аналізу мережі: Wireshark, NetFlow;
  • як проєктувати мережеву інфраструктуру в хмарних сервісах;
  • інструменти кібербезпеки для виявлення загроз та реакції на атаки;
  • також буде корисно володіти мовами програмування, наприклад, Python, C/C++, а також інструментом для автоматизації Bash.

Крім цього, роботодавці очікують від інженера з комп’ютерних систем та мереж вміння працювати в команді, складати зрозумілі інструкції щодо використання системи та навчати по ним персонал. 

Як можна вирости 

В інженера з комп’ютерних систем та мереж достатньо багато можливостей для професійного росту. Вибір залежить від інтересів та цілей. Шляхи зростання можна умовно поділити на три групи: 

  1. Технічний сконцентрований на глибокому опануванні технологій, обладнання та протоколів і дозволяє зайняти позиції Network Architect, Security Architect та Technical Consulting Specialist.
  2. Хмарний вимагає навичок в інтеграції локальних і хмарних інфраструктур, управлінні хмарними ресурсами та побудові гібридних мереж. Це посада Cloud Network Engineer.
  3. Управлінський підходить тим, хто прагне керувати командами та проєктами. Така людина може зайняти позицію IT Director або CTO.

Важливу роль у кар’єрному зростанні відіграє також сертифікація. Cisco Systems пропонує сертифікати, що класифікують за різними рівнями складності: від початкового до експертного: 

  • Cisco CCNA (Cisco Certified Network Associate) – сертифікат рівня молодшого спеціаліста, що підтверджує навички в області встановлення, налаштування, керування та обслуговування мереж і потребує мінімум одного року досвіду;
  • Cisco CCNP Enterprise (Cisco Certified Network Professional Enterprise) підтверджує високий рівень знань у галузі мережевих технологій. Інженер з сертифікацією такого рівня може адмініструвати корпоративну мережу з сотень різних пристроїв;
  • Cisco CCIE EI (Certified Internetwork Expert Enterprise Infrastructure) – це сертифікат для досвідчених мережевих спеціалістів, які проєктують, впроваджують, обслуговують та усувають несправності складних корпоративних мережевих інфраструктур. Цей сертифікат потребує щонайменше п’яти років досвіду.

Та незалежно від рівня сертифіката, який ви прагнете отримати, запорукою успіху завжди є практичний досвід.

Партнерський матеріал?

Дивитись освітній серіал «Інженер із комп’ютерних систем і мереж»

Це партнерський матеріал. Інформацію для цього матеріалу надав партнер.
Редакція відповідає за відповідність стилістики редакційним стандартам.
Замовити матеріал про вас у форматі PR-статті ви можете тут.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: