Ще із часів пандемії коронавірусу Favbet Tech впровадив віддалений формат роботи, який діє і зараз – люди можуть працювати з різних міст України і світу. У команді проєкту, яким займається Middle Erlang Developer Аліна Тушич, один з розробників знаходиться в Києві, інший – у Дніпрі. Сама ж героїня цієї статті працює з дому в Полтаві. 

«Офіс у нас класний і зручний, знаходиться в Києві. Але в нас можна працювати з того місця, де відчуваєш себе безпечніше»

Аліна Тушич

Middle Erlang Developer у Favbet Tech

Аліна прийшла у Favbet Tech ще до пандемії, тому їй легко порівняти нинішній віддалений формат з офісним графіком з дев’ятої до 18-ї та обов’язковою годиною на доїзд туди й назад у київських заторах. Дистанційка в цьому плані не може її не радувати. Для партнерського тексту з Favbet Tech Аліна Тушич розповіла, як починала в IT, чому вибрала Erlang і чому ця мова є гарним вибором.

Як усе починалося

Шлях в ІТ для мене почався доволі стандартно. Я почала цікавитись цим ще кілька років тому, коли всі навколо говорили про ІТ. Дуже було цікаво слухати про те, як вони щось вигадують, розробляють, створюють. Мені також захотілось це спробувати.

Я почала дивитися сайти з пошуку роботи й аналізувати різні вакансії в ІТ, їхню кількість та актуальність, вимоги до кандидатів. Від самого початку я вибрала для себе саме шлях програміста й почала пробувати вивчати різні мови. Як і тоді, так і зараз найлегший варіант увірватися в IT – це піти на курси.

ІТ-курсів було багато, проте мало які з них гарантувати роботу, якщо людина успішно завершить навчання. Одного разу виявилось, що мій друг працював розробником у Favbet Tech на мові Erlang і в компанії проводили безплатні курси з подальшим працевлаштуванням. Сам друг теж свого часу потрапив на роботу після цих курсів. 

Я переконалася, що кейс робочий і перевірений. І подумала, чому б не спробувати!

У чому переваги Erlang

На мою думку, головна перевага Erlang: ця мова чудово себе показує на проєктах, де потрібно враховувати великі навантаження на інфраструктуру, але водночас озиратися на обмежені ресурси. Erlang за однакового навантаження використовує менше ресурсів, ніж інші мови. 

Як ми знаємо, кожен бізнес цінує свої гроші та ресурси, тому тут Erlang дуже виграє. 

Ще одна перевага Erlang – можна перезапускати процеси «на льоту» у випадку їх падіння. Так забезпечується стабільність програмного продукту. 

Якщо ж казати про Favbet Tech, то наразі одним із продуктів компанії є бетингова платформа, при підтримці якої доводиться стикатися з високим динамічним (а отже  нестабільним) навантаженням. Із цим завданням як раз Erlang чудово справляється.

Взагалі ця функціональна мова програмування розроблена для створення надійних і масштабованих високонавантажених систем. Вона відома оригінальним підходом до багатопоточності – і саме це робить простою розробку систем, здатних обробляти тисячі паралельних процесів.

Чому варто вибрати Erlang для входу в ІТ

Erlang буде гарним для тих новачків, у кого вже був певний досвід в ІТ. Особисто я до цієї мови пробувала Front-End (HTML + CSS + JavaScript) та C++, але синтаксис Erlang все одно був доволі незвичним. Проте я впевнена, що навіть якщо у людини немає досвіду, то при належній старанності цю мову можна засвоїти, хоч і треба буде витратити більше часу.

Ось основні переваги Erlang для початківців:

  • Конкуренція на ринку є порівняно низькою, оскільки Erlang менш популярний, ніж JavaScript чи Python. Тому конкуренція серед кандидатів на вакансії, що вимагають знань цієї мови, значно нижча. Ви матимете обʼєктивно більші шанси отримати роботу.
  • Можна працювати одразу після завершення курсів. Звичайно, спочатку треба пройти стажування, за яке вам заплатять, і випробувальний період та надалі отримати стабільну роботу. На курсах можна не тільки дізнатись щось нове, а й одразу застосувати знання на практиці – пройти стажування уже на реальних робочих задачах.
  • Можливість працювати віддалено як в українських, так і в міжнародних компаніях.
  • Зростання в кар’єрі, адже знати Erlang означає працювати з навантаженими інфраструктурами. Це завжди плюс для резюме і професійного зростання.

В Erlang можна зустріти і світчерів. Я знаю колишніх юристів, викладачів, DevOps, які стали ерлангістами у Favbet Tech. Також компанія дозволяє проходити курси своїм співробітникам, які хочуть змінити напрям діяльності або мову розробки.

Але світчерам раджу все ж трішки підігнати технічні знання перед початком курсів. Наприклад, почитати про основні мережеві протоколи й ознайомитися з основою роботи в консолі Linux. Також не зайвим буде попередній досвід у вивченні мов програмування базових алгоритмів. 

Як працює Erlang-команда у Favbet Tech

У Favbet Tech застосовують мікросервісну архітектуру, коли один головний проєкт складається з різних менших. Від кількості цих менших проєктів, над якими працює команда, залежить і її структура. Класичний варіант команди розробки Favbet Tech – це менеджер з розробки, тимлід, кілька розробників і тестувальник. Бізнесову частину на себе беруть product-менеджер, project-менеджер і бізнес-аналітики. 

Зазвичай після закінчення курсів до кожної команди приходить по одному випускнику на позицію trainee. Коли в команді лише один новенький, йому зможуть приділяти достатньо уваги, встигатимуть відповідати на всі запитання, знайомити із продуктом. Водночас розробники не будуть сильно відриватися від своїх безпосередніх обовʼязків.

На моїй пам’яті був лише один випадок, коли в команду взяли двох новачків. Але зараз намагаються брати по одному, щоб не втрачалась продуктивність розробників.

Загалом кожен другий ерлангіст компанії є випускником курсів Erlang від Favbet Tech. Для прикладу, у мою команду три із чотирьох ерлангістів прийшли саме після курсів компанії.

У групі, у якій я навчалась, було восьмеро людей. Двоє відпали одразу після першого заняття, а з тих, хто залишився, пропозицію про роботу отримали троє. 

Як проходять курси

Курси Erlang від Favbet Tech проводять раз на рік, і вони тривають три місяці. Заняття відбувається раз на тиждень онлайн, протягом двох годин. Хоча лектор може захопитися та розкривати тему трішки довше. 

Після кожного такого уроку студенти отримують об’ємні домашні завдання та матеріали для самостійного опрацювання.

На домашню роботу йшло доволі багато часу, іноді доводилося витрачати цілі вихідні. Але саме ці завдання є маркером для подальшого відбору випускників, адже саме за результатом їх виконання лектор дає рекомендації щодо подальшого працевлаштування.

На курсах розглядають всі основні питання, потрібні для початку роботи – від знайомства з базовими типами та функціями до побудови й запуску повноцінного проєкту.

За три місяці студенти опановують синтаксис мови, вивчають основні типи даних і те, як перетворювати одні типи даних на інші, рекурсію, основні оператори, процеси та як працювати із цими процесами, вчаться обробляти винятки та помилки. 

Крім того, відвідувачі курсів знайомляться з основними бібліотеками, інструментами збірки, пробують також писати тести й вивчають основи OTP.

Паралельно з курсом лектор надає два основні підручники з Erlang, за якими можна готуватися. Я читала ці книжки в перервах на роботі чи по дорозі додому, щоб встигати суміщати навчання з роботою.

Якщо є бажання, то все можливо. Можна поєднувати курси і з роботою, і з навчанням в університеті. Головне, щоб була мотивація. А якщо вона є, то й час знаходиться.

Що відбувається після курсів

Якщо дивитися правді в очі, то після тримісячних курсів ніхто не стає senior-розробником, але студенти отримують гарну базу, яка може стати відправною точкою в кар’єрі.

Якщо випускника курсів рекомендуватиме лектор, то на нього чекатиме технічна співбесіда. А при умові, що студент вдало пройде це інтерв’ю – пропозиція, після якої можна розпочинати тримісячне стажування.

Хоча стажування, по суті, є практичним продовженням навчання, воно оплачуване, а колишні студенти курсів під час цього етапу виконують робочі завдання. Зазвичай всі новачки на випробувальному періоді отримують однакову зарплату, а вже після його закінчення все залежатиме від здібностей і результатів роботи фахівця.

Випускники курсів розпочинають роботу відразу онлайн, як і вся команда. Тобто, не треба буде перші місяці ходити в офіс, як це часто буває.

Точно не варто боятися, що після тримісячних курсів не зможете повноцінно працювати. Можу назвати себе живим прикладом того, що за три місяці реально вивчити Erlang і виконувати роботу.

Перспективи Erlang в Україні і світі

Як на мене, Erlang має доволі широкі перспективи розвитку в Україні і світі. Особливо для роботи з високонавантаженими системами, де потрібні надійність і масштабованість. Наприклад, це може бути і фінансова сфера, і онлайн-сервіси, і телекомунікації.

На українському ринку розвиток проєктів із застосуванням Erlang обмежує тільки брак фахівців. У нас є група ErlangClub Ukraine. І там ми бачимо, що хоча і незначними темпами, але спільнота українських ерлангістів розширюється. У тому числі за допомогою курсів від Favbet Tech.

Візуальне оформлення статті здійснено командою ITC.UA

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: