Огляд Seagate Exos X16: наскільки актуальний HDD накопичувач у 2024 році?

Опубликовал
Дмитрий Спасюк

Сьогодні  розглянемо нетиповий, як для 2024 року, накопичувач Seagate Exos X16 (ST16000NM001G) з неймовірно великим об’ємом 16 ТБ. Епоха жорстких дисків в побутовому сегменті добігає кінця, та попри це HDD такого розміру все ще мають попит у вузькому колі споживачів. Протестували цю модель в різних бенчмарках, прикладних сценаріях, виміряли нагрів, рівень шуму та визначили актуальність героя огляду в наш час.

Технічні характеристики Seagate Exos X16

Технічні характеристики Seagate Exos X16 ST16000NM001G
Тип HDD
Формфактор 3.5 “
Об’єм 16 ТБ
Інтерфейс SATA 3
Буфер 256 МБ
Частота обертання 7200 об/хв
Максимальна швидкість 261 МБ/с
Енергоспоживання 10 Вт
Робочий ресурс 2.5 млн год
Розміри 147x102x26 мм
Вага 670 г

Комплектація та пакування

На огляд жорсткий диск прийшов в мінімальному пакуванні, тобто бульбашковій плівці та пакеті. Фірмової коробки з брендовим надписом не було, як і додаткових аксесуарів. Зауважимо, що на огляді модель Seller Recertified, тобто пристрій був повернутий з тих чи інших причин.

Як виявилось, диск цілком справний і мав лише 20 годин напрацювання, дефектів під час тестування не було виявлено. Через відсутність фірмового пакування вся відповідальність падає на плечі пакувальників в магазині, адже HDD бояться падінь та необережних працівників служби доставлення. На щастя, запакували все надійно.

Онлайн-курс Бізнес-аналіз. Basic Level від Ithillel.
В ході курсу студенти навчаться техніці збору і аналізу вимог, документуванню та управлінню документацією, управлінню ризиками та змінами, а також навчаться моделювати процеси і прототипуванню.
Приєднатися

Робоча продуктивність

Протестували Seagate Exos X16 в популярних бенчмарках, а також зробили кілька тестів в реальних умовах використання.

Crystal Disk Mark показує гідні результати, як для такого типу носіїв інформації. Робота з великими файлами – сильна сторона героя огляду, тому в ідеалі Seagate Exos X16 варто використовувати для збереження архівів, відео чи фото.

Тести в ATTO Disk Benchmark стабільні, жодних просідань. Можна подумати, що це ідеальний диск, адже навіть SSD не мають такої стабільності. Результати хороші, але повну та об’єктивну картину побачимо в графіках AIDA 64.

Єдиний тест, який не завершили – лінійне читання, адже потрібно було залишати комп’ютер увімкненим безперервно майже дві доби для закінчення тесту. З цим й так зрозуміло, що диск покаже гарні результати з дещо меншими швидкостями на останніх секторах.

Випадкове читання значно цікавіше, адже тут побачили стрибкоподібний графік. З блоком 64 КБ отримати середню швидкість 206 МБ/с з регулярними просіданнями. На «яму» 23 МБ/с не зважайте, адже це трапилось через перехід ПК в режим сну – продовження тесту після вимкнення диска спричинило таке падіння.

Буферизоване читання демонструє відмінні (і стабільні) результати. 471 МБ/с в середньому з мінімальним показником 445 МБ/с. Це значить, що читання файлів середнього об’єму (200-300 МБ) буде таким швидким, як на SSD дисках з інтерфейсом SATA. Шкода, що буфер лише 256 МБ, а не 512, як в топових моделях.

Середній час доступу при читанні складає менше ніж 12 мс, графік стабільний, без явних просідань. Крім синтетики зробили кілька прикладних тестів, перекидаючи файли великого розміру з диска на диск.

Копіювання фільму з HDD 8 ТБ на HDD 16 ТБ показало, що герой огляду очікував на свого брата похилого віку. Різниця у швидкості не надто велика, особливо для жорстких дисків, які майже однаково працюють на читання/запис. Швидкість була в середньому 160 МБ/с.

Перекидали цей же фільм з SSD і відразу впиралися у швидкість Seagate Exos X16. Накопичувач Kingston KC3000 працював на 5-10% своїх можливостей. Все ж, для збереження медіафайлів такого HDD більш ніж достатньо.

Для порівняння протестували ще два накопичувачі цього ж виробника. Різниця між 8 ТБ та 16 ТБ моделями невелика, а старенький 320 ГБ HDD почуває себе геть погано на їх фоні.

Старіша модель Seagate ST8000 показує лише ненабагато слабші результати, адже обидва диски працюють з 7200 об/хв і відносяться до одного класу. Після об’єму 6-8 ТБ швидкісні показники майже не змінюються, а от малі HDD на 500 ГБ, 1 ТБ, 2 ТБ помітно повільніші, іноді в кілька разів.

Пропонуємо ознайомитися з діаграмами для наочного порівняння:

Ігрова продуктивність Seagate Exos X16

Використовувати диск такого об’єму для відеоігор немає сенсу, але все ж перевірили вимогливий ААА проєкт Alan Wake 2 з процесором AMD Ryzen 9 7900 та відеокартою AMD Radeon RX 7900 XTX.

Seagate Exos X16 демонструє відносно непоганий графік фреймтайму, з рідкісними піками. Грати можна, хоча ідеально плавного геймплею не буде. Завантаженість накопичувача досить висока, іноді підіймається до 80%. Більшою проблемою є час завантаження, адже чекати доводиться в 5-10 разів довше відносно SSD. В старіших відеоіграх жодних проблем не буде.

Нагрів та рівень шуму

Після трьох годин стрес-тестів диск нагрівся до 40 градусів, що цілком нормально. Для нього непотрібно використовувати додаткове охолодження, особливо якщо він не працює з високим навантаженням. Виробник заявляє про енергоспоживання до 10 Вт в активному режимі та 5 Вт в режимі очікування.

Оптимально виставити автоматичне вимкнення жорстких дисків після певного періоду бездіяльності, наприклад, 30-60 хв. Це зекономить кілька Вт енергії та позбавить страждань від шуму.

Власникам дешевих комп’ютерів на базі низькоякісних компонентів Seagate Exos X16 не буде здаватися шумним пристроєм, але 7200 об/хв є проблемою для сучасних домашніх ПК середньо-високого класу.

Хоч шумометр покаже не більше 35 дБ, та відчувається воно зовсім не так. Низькі частоти не може зловити мікрофон смартфона, але добре ловлять вуха людини. Не зважаючи на шумоізоляцію в корпусі MSI MPG QUIETUDE 100S, герой огляду заважав насолоджуватись ідеальною тишею.

Вібрації відчутні навіть за два-три метри від ПК, неприємне гудіння муляє в голові, тому вимикати диск обов’язково, можна виставити автоматичне вимкнення через 2-10 хв бездіяльності та позбутися проблеми. В ідеалі для домашніх ПК краще купляти диски 5400 об/хв.

Ціна та конкуренти

Вартість Seller Recertified Seagate Exos X16 складає 9799 грн в магазині Telemart.ua. Ціна на нові версії помітно вища і починається з 13 000 грн. Розглянемо ще кілька представників великого об’єму в цьому ціновому діапазоні.

Toshiba MG07ACAxxx MG07ACA14TE має об’єм 14 ТБ, дещо більшу масу і схожі технічні характеристики. Ціна 10 000 грн.

WD Red Plus WD140EFGX виділяється величезним буфером 512 МБ та працює за технологією CMR. Ціна за об’єм 14 ТБ від 13 000 грн.

WD My Book NEW WDBBGB0140HBK – універсальне та зручне рішення в зовнішньому корпусі. Диск передаватиме дані на максимальній швидкості, адже підтримує USB 3.2 gen1. Ціна за 14 ТБ трохи більше ніж 12 000 грн.

Disqus Comments Loading...