Рубрики Блоги

Покрокова інструкція з інвестування в цінні папери

Опубликовал
ITC.UA

 Вкрай важливо, аби активи працювали, бо інакше  їхня купівельна здатність невпинно зменшується. Василь Матій – приватний інвестор, що керує активами 1st Family Office. На прохання редакції ITC.ua детально розповів як українцям купити акції міжнародних IT-компаній у реаліях воєнного стану.

Цінні папери є найліквіднішим класом активів. Інвестор може максимально швидко обміняти їх на готівку та використати для своїх потреб, що вкрай важливо в наш час.Середня довгострокова дохідність ринку акцій  вища, ніж у житлової нерухомості та не потребує активного залучення інвестора. 

Крок перший: відкрийте рахунок у цінних паперах

Аби купити акції, потрібен брокер – посередник між продавцем і покупцем на біржі. Він укладає договір і є постійним представником інвестора на біржі. З його допомогою ви відкриєте для себе рахунок у цінних паперах, щоби потім мати змогу їх зберігати, купити або продати. Але про все по черзі.

Коли ви хочете отримувати заробітну плату на картку або покласти гроші в банк, ви відкриваєте банківський рахунок, на якому будуть лежати гроші. Аналогічно з акціями:коли ви їх купите, треба десь зберігати.ля цього є рахунок у цінних паперах. Відкрити його зовсім нескладно – достатньо зайти на вебсайт обраного брокера, зареєструватися там та слідувати інструкціям.

Онлайн- курс Java developer від Mate academy.
Закінчуйте курс Java developer та отримуйте першу роботу в IT! Навчатись зручно - курс онлайн та з гручким графіком. Допоможемо з працевлаштуванням!
Отримати знижку на курс

Як обрати брокера?

Функції брокера не обов’язково повинна виконувати жива людина. Інвестори, навіть великі, майже завжди використовують брокерські онлайн-платформи, через які угода про купівлю акцій укладається автоматично, одним кліком. Важливо щоби компанія власник такої онлайн-платформи мала ліцензію регулятора певної країни. Перевірити це можна на сайтах самих регуляторів, наприклад SEC для США або CySEC для Кіпру. 

Наступною важливою умовою, на мою думку, є публічний статус компанії-брокера. Публічні компанії зобов’язані щоквартально подавати звітність, яка відповідає міжнародним стандартам, а їх акцій торгуються на фондових біржах. Звітність перевіряється незалежними аудиторськими компаніями, тож у власників та керівників таких компаній значно менше простору для зловживань та шахрайства, що може призвести до збитків інвестора.

Громадянам України відкривають декілька міжнародних брокерів, найвідоміші – Interactive Brokers, Freedom Finance, Saxobank, Exante. Усі вони  є міжнародними компаніями, які оперують у багатьох країнах світу та регулюються регуляторами, але тільки перші два є публічними компаніями. Interactive Brokers, наприклад – американська компанія та один з найбільших світових брокерів. Його діяльність регулюється відповідно до законів США – чи не найсуворіших у світі коли мова йде про фондовий ринок, статутний капітал складає $8,5 млрд, а капіталізація сягає понад $27 млрд. Все це створює для інвесторів «подушку безпеки» стосовно гарантування їхніх інвестицій. 

Freedom Finance — міжнародна інвестиційна компанія, філія якої діє в Україні, Головний офіс розташовано в місті Алмати. Компанія входить до холдингу Freedom Holding Corp. (Невада, США). Наявність україномовної підтримки полегшує життя інвесторів-початківців та спрощує подачу податкової звітності. Також брокер дає можливість інвестувати в компанії, які здійснює первинне розміщення акцій на біржі (IPO).

Крок другий: поповніть брокерського рахунку

До введення воєнного стану найпростішим способом поповнення брокерського рахунку був міжнародний банківський (Swift) переказ. Сьогодні більшість переказів з України за кордон заборонені. Це важливо, щоби не допустити відплив валюти з України та загалом, аби й надалі забезпечувати надійне, стабільне функціонування фінансової системи країни. Але сьогодні громадяни України можуть переказувати кошти з гривневих платіжних карток на картки фізосіб за кордоном в межах ліміту 30 тисяч гривень на місяць. Крім того, ми маємо змогу робити перекази на картки за кордоном зі своїх валютних платіжних карток у межах окремого ліміту у 100 тис. грн на місяць.Також Національний банк України з 21 липня дозволив банкам продавати населенню безготівкову валюту за умови розміщення на депозит на строк понад три місяці. 

У вас може виникнути питання, як українці можуть відкрити собі платіжну картку за кордоном. Найпростіший шлях – це зареєструватися одному з британських необанків Wise,  Revolut, які з березня місяця почали відкривати рахунки для переселенців з України. Статус переселенця підтверджується наявністю закордонної та IP-адреси однієї з країн ЄС. Якщо ви не виїжджали за кордон, є можливість скористатися адресою друзів та сервісом VPN (віртуальної інтернет-адреси іншої країни). Альтернативою також можуть слугувати такі сервіси як: Payoneer, Zen та Genome

Якщо у вас є змога відкрити картку в сусідній країні та внести на неї готівкові кошти, то такий варіант переказу ще простіший. Не рідко інвестори також використовують криптоактиви для здійснення переказу та подальших інвестицій. Як розібралися із банком – формуєте у своєму кабінеті інвойс на SWIFT-переказ. У більшості брокерів кнопка називається “поповнити / додати гроші”. 

Крок третій: коли виводите кошти та звітуєте про прибутки

Спершу розповім, які види доходів ви можете отримати. Їх всього два – дивіденди та прибуток від продажу акцій.

Дивіденди – це ваша частка у чистому прибутку компанії, в акції якої ви інвестували. Вони можуть виплачуватися щомісячно, щоквартально, щорічно, або не виплачуватися взагалі – все залежить від наявності прибутку у компанії та її дивідендної політики.

Прибуток від продажу акцій ви можете отримати, коли їхня біржова вартість виросла та ви продали їх дорожче, ніж купили. Такий прибуток називається інвестиційним. Обидва ці види доходу будуть зображатися у вашому особистому кабінеті в інтерфейсі брокера. Вивести його на банківську картку можна через те саме меню, де ми формували інвойс на здійснення SWIFT-платежу за кордон.

Сплата податків

Ну а тепер про незворотне. Із зароблених грошей треба заплатити податки, доходи від інвестицій – не виняток. Для визначення вашого податкового зобов’язання, ви щорічно до 1 травня маєте заповнити та подати податкову декларацію, де вказати розмір вашого дивідендного та інвестиційного прибутку. Зверну увагу, що кошти декларуються за той рік, в якому були фактично отримані.

Ставки податків для дивідендного та інвестиційного прибутку відрізняються. Інвестиційний податок складається із суми, яка є різницю між вартістю купівлі та вартістю продажу цінного папера. Його ставка – 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

Податок із дивідендів, отриманих від іноземних компаній в Україні, складає 9%, а також 1,5% військового збору. Однак в Україні його платити не обов’язково. Ні, я не пропоную зараз надурити рідну державу, а маю на увазі цілком законний метод цього не робити. Оскільки інвестуєте ви у цінні папери американських компаній, тамтешня податкова також бажає отримати свою частку вашого доходу. З цим вона успішно справляється завдяки брокеру, який замість вас обчислює та сплачує ваші податкові зобов’язання у США. Шкода тільки, що не своїм коштом.

Змушувати нас платити податки й в Україні, і в США було б трохи несправедливо, тому придумали такий механізм, як угоди про уникнення подвійного оподаткування. Між Україною та США така угода укладена. Для нас це означає, що ви можете зарахувати в Україні податок, сплачений в США, подавши українській ДПС документ (перекладена на українську мову Форма 1042-S), яка доводить його сплату.

Цей документ зазвичай можна завантажити в кабінеті брокера наприкінці першого кварталу. Без таких документів в Україні податки теж доведеться заплатити.

Професійні поради з досвіду

Наостанок, хотів би звернути увагу інвесторів-початківців, що для кращої диверсифікації можна стати акціонером 500 компаній США з найбільшою капіталізацією, або навіть сотень чи тисяч світових компаній.

В обох випадках потрібно придбати пай у фонді, який відстежує індексний фонд – так званий ETF. Коли говоримо виключно про американські компанії – це S&P 500, який можна знайти за абревіатурами VOO/IVV

У світовому розрізі є FTSE (VT), який відстежує глобальний індекс. Обидва фонди акумулюють у собі акції багатьох компаній – тому акціонером Тесли ви станете. А ще Apple та Amazon на додачу. Крім того, індекси у довгостроковій перспективі часто показують кращі результати, ніж активна торгівля акціями професіоналів, дозволяють зекономити на комісіях та будуть значно простішими й зрозумілими для інвесторів-початківців.

Disqus Comments Loading...