Огляди Кіно 13.07.2025 comment views icon

Рецензія на фільм «Супермен» / Superman

author avatar

Денис Федорук

Автор статей та рецензій

Рецензія на фільм «Супермен» / Superman

10 липня в кінотеатри повернувся оновлений Супермен, цього разу від досвідченого експерта з екранізацій коміксів Джеймса Ґанна. Саме цей фільм повинен дати відповідь на животрепетне питання — чи потрібен нам перезавантажений кіновсесвіт DC у такому вигляді? Що ж, нумо з’ясовувати це у рецензії.

Рецензія на фільм «Супермен» / Superman

Плюси:

з Девіда Коренсвета вийшов гарний Супермен; яскравий візуальний складник; актуальні коментарі щодо сьогоднішньої обстановки у світі; в цілому захопливе супергеройське кіно; пес Крипто хоч і дурнуватий, але симпатичний;

Мінуси:

перша частина фільму не дає особливих приводів для радощів; надлишковий ґаннівський гумор все ще проявляється і нерідко здається недоречним; другорядні персонажі здебільшого ніяк себе не проявляють;

7.5/10
Оцінка
ITC.ua

«Супермен» / Superman 

Жанр супергеройський екшн
Режисер Джеймс Ґанн
У ролях Девід Коренсвет, Рейчел Броснаген, Ніколас Голт, Ізабела Мерсед, Натан Філліон, Френк Ґрілло, Шон Ґанн
Прем’єра кінотеатри
Рік випуску 2025
Сайт IMDb, офіційний сайт

Як і у випадку конкурентів з Marvel та їх Людини-павука, зайвий раз переповідати добре знайому багатьом глядачам історію немає сенсу. Тож ми лише швиденько нагадаємо. Перед загибеллю його рідної планети Криптон батьки маленького Кал-Ела відправили сина на Землю. Тут хлопчину з земним іменем Кларк виховують добродушні смолвільці Джонатан і Марта Кент. Він дорослішає, стає журналістом метрополісівської газети The Daily Planet (їх ще хтось читає взагалі?), а також одним з найвеличніших героїв планети Суперменом.

Джеймс Ґанн доречно ігнорує цю передісторію, обмежившись кількома реченнями у титрі на початку. Він сповіщає, що Супермен став на захист стражденних три роки тому. Нещодавно він завадив вторгненню країни Боравії у сусідній Джарханпур, а наразі зайнятий боротьбою з посіпаками амбітного технологічного генія Лекса Лютора, який спить і бачить прибульця у труні. Або як мінімум у в’язниці.

Якщо хтось і був спроможний перезавантажити цю добряче заржавілу махину під назвою «кіновсесвіт DC», то тільки Джеймс Ґанн. Його унікальне вміння розважати, бешкетувати та водночас витискати притомну (в межах жанру, звісно) драматургію навіть з відверто абсурдного матеріалу прекрасно накладається на перенесення коміксів в площину кіноекрана. Він той, хто здатен викликати співчуття до дерева з голосом Віна Дізеля та балакучого єнота-клептомана. І напевно ніхто у світі не впорався б краще з тим надзвичайно відповідальним і складним завданням, яке було покладене на кінороба.

Він як ніхто інший знає, що цей світ залюбки готовий роздути з мухи слона, навіть якщо мова йде про нешкідливі твіти-дурощі в інтернетах. Як і ненавидіти з подачі хитрющих дезінформаторів, на вкиди яких набагато легше повестися, ніж включити голову. Разом з тим такої рішучості вдень зі свічкою не знайдеш у питаннях значно злободенніших і важливіших, коли, наприклад, йдеться про людські життя.

Важко не побачити у місцевому вторгненні однієї вигаданої країни в іншу алюзії на сумні українські реалії.

На противагу цьому Супермен Коренсвета виступає якраз тим маркером добра, світлим променем надії у безпросвітній темряві, якого так бракує нашому геополітично розділеному, буквально роз’єднаному та нетерпимому до чужинців світу. Якщо у пафосного Зака Снайдера Супермен виступав таким собі божеством, надлюдиною, то більш приземлений Джеймс Ґанн не тільки повернув персонажу автентичні червоні труси, але й наділив надважливою людяністю. Це точно не Людина зі сталі. Це Людина із серцем. Саме ця риса нині зійде за головну суперсилу.

Але насамперед «Супермен» — це гарний, в міру дурнуватий, видовищний і захопливий літній блокбастер, а також непоганий старт для супергеройського всесвіту 2.0.

Хоча насправді на початках затія не вселяла довіри, якщо не сказати, що виглядала відверто нудною. Ґанн не цурається видавати довжелезні діалоги тривалістю хвилин у 8, тільки щоб протиставити характери Супермена та Лоїс Лейн. Перший символізує чисте, непорочне і необтяжене зайвими (земними) нюансами добро, а друга максимально зосереджена на тих самих нюансах (що саме по собі промовисто характеризує людей), таких як бюрократія, слідування протоколам і шкідливим наративам.

При цьому екшн спочатку не особливо вражає, бо ж не вважати вражаючою чергову битву з кайдзю-одороблом посеред наляканого мегаполіса, що ми вже бачили-перебачили неодноразово. Так само як і гумористичні потуги Ґанна скоріше дратують, ніж веселять. Так, це вже не те притрушене шапіто, яким був «Загін самогубців: Місія навиліт» (2021), але тромівське коріння постановника ні-ні, та й раптово виринає у кадрі.

У другій половині оповідання вирівнюється й все стає на свої місця. Та й так, що від екрану відірватися рішуче неможливо.

Ставки підвищуються, динаміка бере гору над нудьгою, надривна музика Джона Мерфі надає масштабу і без того масштабному дійству, а Ніколас Голт стає настільки божевільним, що в якийсь момент здається, ніби його лиса макітра от-от лусне, як горіх. Сам же Супермен аж ніяк не виглядає непереможною машиною — він ще явно не розкрив весь свій потенціал, і ця неідеальність також додає очарування персонажу.

Певну долю фірмового ґаннівського дуркування додає в оповідь і по-хорошому крінжовий Зелений Ліхтар у виконанні Натана Філліона. На жаль, інші члени Банди Справедливості, Містер Терріфік та Дівчина-яструб, геть не запам’ятовуються, але ж вони не більше ніж гості на цій вечірці.

Як і його титульний герой, новітній «Супермен» далеко не ідеальний та, набравши обертів, часом спотикається і виконує своє призначення не настільки впевнено, як хотілося.

З іншого боку, з огляду на загальну втому від супергероїки та, дозволю собі відверту суб’єктивщину, невіру у цей проєкт, тішитися є чому. Залишилося сподіватися, що далі справи у дітища Джеймса Ґанна (мається на увазі увесь кіновсесвіт) підуть як мінімум не гірше. І що у реальному житті одного скаженого диктатора таки посадять на кактус.

Висновок:

Як початок оновленого всесвіту «Супермен» вселяє обережну надію. Як літній супергеройський блокбастер стрічка працює досить справно, хоча й довгенько розхитується.

Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: