Світ мобільних технологій до Apple iPhone: найкращі телефони 2002-2003 років

Опубликовал
Дмитрий Спасюк

Продовжуємо серію статей «Світ мобільних технологій до Apple iPhone», де розповідаємо про найкращі мобільні пристрої, які вийшли до появи першого Apple iPhone у 2007 році. Сьогодні розглянемо популярні, технологічні, унікальні та дивовижні моделі 2002 та 2003 років випуску. В цілому, 2002 рік приніс не так багато інновацій, але наступні 12 місяців були переповнені технологічними проривами, включаючи найпопулярніший смартфон за всю історію існування мобільних девайсів.

Nokia 7650

Перший у світі Symbian смартфон з вбудованою камерою став справжнім хітом свого часу. Nokia 7650 – повноцінний флагман з найкращими характеристиками та неймовірними можливостями, як для телефону 2002 року. Операційна система Symbian Epoc перелізла з КПК і комунікаторів на більш звичні формфактори та була найпопулярнішою аж до появи iOS та Android.

За якісь 700 євро користувач Nokia 7650 отримував не лише продуктивний смартфон з 2.1 дюймовим дисплеєм, підтримкою карт пам’яті, швидким процесором, GPRS, Email, MP3, Bluetooth, а ще й вбудовану камеру. Модуль на 0.3 МП видавав чудові знімки й стало зрозуміло, що зовнішні камери для телефонів з часом стануть музейними експонатами.

Онлайн-курс "PR Basis" від Skvot.
Дізнайся нюанси різних сфер і обрери свою.Як результат — матимеш стратегію бренду у своєму портфоліо та зможеш стартувати в піарі. Інсайтами ділиться лекторка, яка має 9+ років досвіду.
Детальніше про курс

Смартфон Nokia 7650 швидко отримав величезну кількість софту від сторонніх розробників і давав значно ширші можливості, ніж типовий флагман з закритою системою. На фоні простих мобільних телефонів з 1.5-дюймовими дисплеями, 500 КБ пам’яті та відсутністю камери Nokia 7650 виглядав гостем з майбутнього. Саме ця модель започаткувала нову епоху, в якій розцвіла прекрасна OS Symbian Series 60.

Siemens S55

Німецька компанія не могла запропонувати гідну конкуренцію флагманам Nokia, але впевнено займала свою частину ринку. Компактний і зручний Siemens S55 став улюбленцем серед автомобілістів. Телефон отримав популярність завдяки роботі з Bluetooth гарнітурами, а також в комплектації була зовнішня камера зі спалахом.

Невеличкий дисплей відображає 256 кольорів і має роздільну здатність 101х80 пікселів, чим вже було не здивувати тодішніх бізнесменів та технічно просунутих користувачів. Гарним доповненням була наявність Java та можливість встановлення ігор з мережі Інтернет.

Після Siemens SL45і розчаруванням стало те, що новий флагман не підтримував карти пам’яті, отже про музичні можливості можна відразу забути. Вбудований накопичувач на 400 КБ швидко забивався мелодіями, картинками та іграми, які власники Siemens S55 отримували через інфрачервоний порт та завантажували з WAP сайтів. Через рік з’явилася схожа модель Siemens M55, де не було Bluetooth модуля, але об’єм вбудованої пам’яті виріс до 1.6 МБ.

Sharp GX1/GX10

Зовнішні камери не мали широкий попит і виробники активно почали працювати над тим, щоб вмістити модуль відразу в телефон. Одним з перших масових камерафонів став Sharp GX1. Модель отримала великий дисплей з роздільною здатністю 120х160 пікселів та підтримкою до 65 тисяч кольорів.

Вбудована камера CIF (0.1 МП) вміла робити лише фото (як перший iPhone через 5 років), для чого було виділено 700 КБ пам’яті. Решта можливостей Sharp GX1 були також на гідному рівні: вбудовані ігри з можливістю завантаження нових, інфрачервоний порт, 16-тональна поліфонія з вбудованим редактором мелодій, підтримка WAP 1.2.1 та MMS. В цей же рік була випущена аналогічна модель GX10, але у вигляді розкладачки.

Siemens SL55

Через рік після релізу моноблока S55 на світ з’явився SL55 – топовий слайдер компанії, який отримав кілька приємних оновлень та декілька компромісів. Об’єм вбудованої пам’яті виріс в 4 рази до 1.6 МБ, але виробник позбавив модель Bluetooth. Також постраждала автономність, через зменшення фізичних габаритів.

Siemens SL55 завоював серця не технічними параметрами, а своїм стильним виглядом. Округлі форми, компактні розміри та яскравий дизайн запам’ятався багатьом і телефон розійшовся багатомільйонним тиражем. Як і S55, він підтримував зовнішні камери, мав вбудований браузер, поштовий клієнт, Java, диктофон, нагадування, та все, що могло зацікавити пересічного користувача.

Nokia 6600

Поява цього телефону була неминучою, як і успіх компанії. Саме Nokia 6600 остаточно показав, що смартфон може бути зручним, функціональним, зрозумілим типовому користувачу і відносно доступним. Порівняно з комунікаторами та КПК Nokia 6600 став свіжим подихом і увібрав в себе найкраще з Nokia 7650.

Цей мультимедійний монстр вмів все, буквально. Підтримка MP3 та якісної поліфонії, браузер WAP 2.0/xHTML, повний набір безпровідних інтерфейсів, підтримка карт пам’яті (32 МБ в комплекті). Камера 0.3 МП з можливістю записування відео доповнювала і без того топовий набір характеристик.

Не менш якісним був дисплей 176х208 пікселів з діагоналлю 2.1 дюйма і площею 14 сантиметрів квадратних. Для навігації використовувався п’ятипозиційний джойстик і ергономічна клавіатура зі спеціальною клавішею для буфера обміну. Звісно, Nokia 6600 отримав повноцінну мультизадачність і відкриту файлову систему.

Скопіювати текст з повідомлення і вставити його в нотатках, розпакувати ZIP-архів, відредагувати щойно зняте фото чи відео та відправити його по Email, завантажити гру на 5-10 МБ з топовою графікою – це все здавалося наскільки проривним, що конкуренти буквально впадали в паніку, а покупці змітали Nokia 6600 з полиць магазинів. Не дивно, що саме ця модель стала найпопулярнішим смартфоном за весь час існування самого терміну.

Blackberry 7230

Непопулярний в Україні, але хітовий в США – Blackberry 7230 отримав шалену популярність і звання найкращого телефону для електронного листування. Величезна, зручна і продумана клавіатура дозволяла набирати текст швидко. Після Blackberry 7230 вже не хотілося повертатися до класичних кнопкових телефонів з цифровим блоком, хоча решта характеристик не могли здивувати.

Сильною перевагою став гігантський 2.6-дюймовий дисплей з роздільною здатністю 240х160 пікселів та відображенням 65 тисяч кольорів. Працювати з текстом на Blackberry 7230 було одним задоволенням, а завдяки кольоровій матриці можна було переглядати фото і вебсторінки з медіафайлами.

Вбудованої камери не було, як і Bluetooth. Для користувача доступно 16 МБ пам’яті без можливості розширення картами. В цілому Blackberry 7230 не був флагманом в плані мультимедіа, але задав напрямок руху і показав, що смартфон та Інтернет – одне ціле.

Як і сучасний iOS/Android смартфон, Blackberry 7230 тримав власника весь час на зв’язку, але замість звичних сучасних додатків використовувався фірмовий сервіс Blackberry. Виходить, що крім пересилання гігантської кількості фото та відео сучасні соціальні мережі далеко не втекли від того, що було 21 рік тому.

Samsung X600

У 2003 році корейський гігант лише починав робити кроки до світової домінації. На той час йому було непросто рухатися серед сильних конкурентів, але випуск доступного та функціонального телефону Samsung X600 дав дивовижні результати. Відносно недорогий, зручний девайс з поворотною камерою та яскравим екраном добре продавався.

Samsung X600 дозволяв робити селфі завдяки поворотному модулю 0.3 МП, мав 9 МБ вбудованої пам’яті, інфрачервоний порт, WAP 2.0 браузер, вбудовані ігри з можливістю завантаження та акуратний дизайн, який так сподобався мільйонам покупців.

Маркетологи та інженери корейського виробника зробили все правильно, адже ринок потребував доступного телефону з камерою. Samsung X600 ще й отримав непоганий об’єм пам’яті та відрізнявся від Siemens стабільнішим програмним забезпеченням.

Samsung X600 не був технологічним проривом, але він забезпечив твердий фундамент і гарне фінансування майбутніх розробок корейського техногіганта. Всередині компанії не сумнівалися в напрямку, в якому потрібно розвивати галузь мобільних телефонів і вже через рік-два Nokia почне бачити в Samsung серйозного противника з його D500, D600, D720, E350, E760, X700, Z130 та неймовірним i300.

Sony Ericsson T610/T630

В середині 2003 року компанія Sony Ericsson випустила справжній молодіжний хіт – Sony Ericsson T610. Цей телефон завоював серця прихильників завдяки відмінній ергономіці, гарному функціоналу та невисокій вартості. Пристрій мав все, що могло зацікавити широкі маси споживачів: вбудована камера 0.1 МП, підтримка поліфонії, редактор мелодій, клієнт електронної пошти, підтримка WAP 2.0 та HTML.

Не меншої уваги заслуговує 1.8-дюймовий дисплей з роздільною здатністю 128х160 пікселів. Виконаний він за технологією STN та відображає до 65 тисяч кольорів. Окремо варто повний набір інтерфейсів, включаючи інфрачервоний порт та Bluetooth 1.0b.

Популярність T610 була шаленою і компанія через кілька місяців виводить оновлену версію T630 з покращеним дисплеєм та виправленими недоліками ПЗ. Інших серйозних змін новинка не принесла, але стала не менш популярною.  Свою славу Sony Ericsson T630 та T610 отримали в тому числі завдяки іграм, великій кількості якісних ігор, адже працювали телефони з Mophun.

Один лише Mophun заслуговує на окрему статтю. Це слово викликає мурашки по шкірі у власників 20 річних Sony Ericsson, які згадують про них зараз. Ця платформа є ідеальним прикладом того, що не завжди найкраще стає найпопулярнішим. Іноді для захоплення ринку достатньо зробити щось криво, швидко, але доступно для всіх.

Так і сталося – неоптимізована Java машина заполонила більшість телефонів, а потім естафету «криве, але просте для написання ПЗ» перейняла компанія Google з OS Android. Платформа Mophun виділялася гарною оптимізацією на фоні Java, що давало можливість запускати 3D-ігри з небаченою до того часу графікою і високим FPS.

Ігри тут були не гірші, як на топових смартфонах Symbian, а все завдяки якісному ПЗ. Характеристики T630 були відносно скромними, але цього виявилось достатньо для того, щоб завоювати популярність серед молоді. Гарні ігрові можливості, невисока вартість та вбудована камера – те, що виділяло Sony Ericsson T630 на фоні конкурентів.

Порівняння графіки/продуктивності Java та Mophun гри на прикладі Rally Pro Contest. Зліва Mophun, а справа Java версія тієї ж самої гри. Як вам різниця FPS? Тестовий телефон Samsung i200.

Після T610 і T630 фанати Sony Ericsson відчули певне приниження, адже перехід на Java був жахливим даунгрейдом. Mophun міг створити ідеальний симбіоз разом з Sony Ericsson та зробити їх брендом номер один у світі ігрових телефонів, але світ пішов іншим шляхом. Шляхом Java аж до iOS та Android.

Sendo X1

Під кінець 2003 року з’явився ще один чудовий смартфон на базі Symbian 6.1 Series 60, який складав гідну конкуренцію хітовому Nokia 6600. Телефон Sendo X1 мав розкішні характеристики та затикав за пояс конкурентів. В серці девайсу процесор TI OMAP 5910 з частотою 120 МГц, 32 МБ вбудованої пам’яті (в рази більше, як в Nokia 6600) з підтримкою карт пам’яті.

Ще однією перевагою стала VGA камера зі спалахом, величезний 2.2-дюймовий дисплей та акумулятор на 1050 мАг. У 2003 році Sendo X1 був справжнім мультимедійним комбайном універсального призначення. Не було нічого, що не вмів би цей красень, та зовсім скоро компанія Sendo припинила розробку нових смартфонів.

Siemens SX1

Перша та остання спроба німецької компанії на ринку Symbian. Експериментальний, унікальний Siemens SX1 запам’ятався не так своїм функціоналом, як дивовижним дизайном. Це один з перших масових телефонів, де цифровий блок був розміщений по краях, а нижче дисплею виробник встановив чисельні клавіші для швидкого доступу, буферу обміну і переміщення всередині системи Symbian.

Технічно Siemens SX1 був прямим конкурентом Nokia 6600 і виступав на гідному рівні серед своїх аналогів. За швидкодію відповідав процесор 120 Мгц від TI OMAP, а вбудованої пам’яті було доступно лише 4 МБ. Вирішувалося це встановленням MMC карт.

Окрім інфрачервоного порту, швидкісного, за мірками 2003, Bluetooth 1.1 телефон мав ще й FM радіо, яке тоді мало високу цінність. Siemens SX1 без проблем справлявся з відтворенням музики та відео, переглядом HTML сторінок, електронною поштою тощо.

Вбудована камера Siemens SX1 дозволяла робити фото та знімати відео, а переглядати це все можна було на великому 2.2 дюймовому дисплеї. Відкрита система, унікальний дизайн, топові характеристики – здавалося, що Siemens SX1 стане початком нової ери для Siemens, але не судилося. Через труднощі з розробкою ПЗ і сильною конкуренцією виробник перестав вкладати ресурси в цей напрямок і світ так і не дочекався продовження SX1.

Motorola MPx200

Американська компанія ще до появи легендарного Motorola RAZR V3 випустила декілька проривних розкладачок, які брали не своїм дизайном, а неймовірним функціоналом. Motorola MPx200 є зразковим смартфоном тих часів і належав до категорії «повний фарш» за винятком камери – її просто не було.

Всередині потужний процесор з частотою 133 МГц, 8 МБ вбудованої пам’яті та підтримка карт SD до 1 ГБ! Працювало це чудо техніки на базі Microsoft Smartphone 2002. Великою перевагою Motorola MPx200 стала підтримка найрізноманітніших форматів медіа : MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR/WMV та MP4.

Телефон хоч позиціював себе як бізнес рішення, мав попит і серед простих користувачів, які хотіли отримали максимально функціональний комбайн для музики та відео. Не менш вражав 2.2-дюймовий дисплей з роздільною здатністю 176х220 пікселів, а бонусом був зовнішній екран для відображення сповіщень.

Смартфон Motorola MPx200 заклав міцний фундамент в розвиток версії OS Windows Smartphone, хоча неймовірної популярності даний сегмент так і не отримав. Виною тому простіша та зрозуміліша для новачків Symbian OS Series 60.

Palm Treo 600

Крім Symbian та Windows на ринку у 2003 році був ще один серйозний гравець – Palm OS, на базі якого працював Palm Treo 600. Цей флагман вражав своїми характеристиками та мав величезну кількість корисного програмного забезпечення. В серце девайсу поклали топовий процесор TI OMAP 1510 з частотою 144 Мгц. Вбудованої пам’яті було немало – 24 МБ доступно та підтримка карт пам’яті до 2 ГБ!

Завдяки операційній системі Palm 5.2.1H власник цього монстра міг завантажувати сторонні програми та гратися з відкритою файловою системою як йому заманеться – Palm Treo 600 буквально міг замінити ноутбук під час відряджень. Великий дисплей на 2,5 дюйма в комбінації з QWERTY клавіатурою давали можливість працювати з електронною поштою, документами та вебсторінками.

Окрім чисельних переваг Palm Treo 600 мав декілька недоліків. Наприклад, моделі критично не вистачало Bluetooth, який би оцінили автомобілісти з безпровідними гарнітурами. Також камера робила лише фото, без запису відео. Та й загалом система Palm OS хоч і давала широкі можливості, але не приваблювала широкі маси «технічно не просунутих людей» так, як це робила OS Symbian.

Sony Ericsson P800/P900

За платоспроможну аудиторію бізнесменів та технічно просунутих користувачів боролася компанія Sony Ericsson, активно розвиваючи свою лінійку сенсорних смартфонів P-серії. Sony Ericsson P800 хизувався відмінними можливостями та складав гідну конкуренцію комунікаторам на базі Palm OS та Windows Pocket PC і зовсім скоро отримав логічне продовження.

Оновленому P900 подарували елегантніший дизайн та допрацьоване ПЗ у вигляді Symbian 7.0 UIQ 2.1. Крім сенсорного екрана телефоном можна було користуватися в класичному режимі клавішами та боковим колесом. Завдяки продуманому інтерфейсу та відкритій файловій системі з величезною кількістю програм ця лінійка стала гідною альтернативою фінським монополістам.

Sony Ericsson P900, як і його попередник P800, має 2.9 дюймовий дисплей з роздільною здатністю 208х320 пікселів, вміє розпізнавати рукописний ввід тексту, а також пропонував топові мультимедійні можливості. Пристрій без проблем справлявся з MP4 файлами, дозволяв працювати з електронною поштою, мав повноцінний HTML браузер і отримав вбудовану VGA камеру.

Symbian UIQ розвивалася паралельно з Series 60, але недовго. Перед виходом Apple iPhone компанія Sony Ericsson припинила підтримку цієї версії системи, що, ймовірно, було великою помилкою. Можливо, саме нові Sony Ericsson P-серії з ємнісними екранами могли стати гідними конкурентами Apple iPhone.

Все було б по-іншому, якби японсько-шведська корпорація серйозніше віднеслася до свого сенсорного інтерфейсу, який був досить вдалим та зручним, як для свого часу – Sony Ericsson P900 тому яскраве підтвердження. Активний попит на ці телефони у 2002 та 2003 році змусив інженерів зробити продовження у вигляді P910 та P990, про які обов’язково згадаємо в наступних випусках.

Nokia N-Gage

Справжню революцію у світі мобільних відеоігор зробив унікальний телефон, перший у своєму роді – Nokia N-Gage. Цей компромісний пристрій назавжди залишився в серцях його щасливих власників. Його було побудовано на базі Nokia 6600, адже використовувалася така ж сама операційна система та основне начиння. Попри відсутність камери решта характеристик не постраждали.

Звісно, полюбили Nokia N-Gage за її революційні ігрові можливості, адже забавки для цього телефону буквально випередили час. Після виходу «Гаги» почалася стагнація у світі мобільного геймінгу і ще довгий час ніхто не міг перевершити Nokia N-Gage в цьому плані.

Мова йде не про якісь там простенькі Java ігри по 50-300 КБ, а про унікальні ААА проєкти від великих розробників. Графіка, звук та геймплей Nokia N-Gage ігор знаходилися на принципово вищому рівні. Коли власник Sony Ericsson K750і (який вийде аж у 2005) розказує, що він грав в найкращі мобільні ігри тих часів, то це лише самозаспокоєння людини, яка пропустила найкращий ігровий девайс.

Symbian N-Gage ігри мали значно кращу графіку, оптимізацію, і дозволяли використовувати ресурс телефону на повну. Через свій величезний розмір (деякі займали більше ніж 32 МБ) вони розповсюджуватися на картах пам’яті MMC, як зараз продаються ігри для Nintendo Switch. Для зміни гри доводилося витягати акумулятор і переставляти карту пам’яті.

Крім цього в Nokia N-Gage був власний лаунчер з підтримкою гри через мережу, чатом, списком друзів та каталогом ігор. Можна сказати, мобільний Steam свого часу. Іронією долі є те, що після Nokia N-Gage так і не виходило кращих, більш деталізованих та продуманих мобільних забавок (як і ігрових телефонів) аж до появи Apple iOS та Google Android.

Піратити ігри було неймовірно легко, продажі себе не виправдали, а ринок просто був не готовий прийняти таку революцію. Nokia N-Gage – проривний, неймовірний телефон, який вийшов не надто вчасно і кілька серйозних помилок маркетологів поховали ідею про розвиток цього напрямку.

Через декілька років компанія Nokia вирішила випустити Nokia N-Gage 2.0, що являло собою програму-лаунчер для флагманів Nokia N-Series 2006-2008 років. Попри серйозне покращення технічних характеристик телефонів (як Nokia N96, N95, N86, N82), ігри не вдосконалилися і нічим не дивували власника Nokia N-Gage 2003 року випуску. Як наслідок, платформа N-Gage 2.0 провалилася зі ще більшим тріском.

Перша частина (2000-2001 роки) «Світ мобільних технологій до Apple iPhone» тут:

Світ мобільних технологій до Apple iPhone: найкращі телефони 2000-2001 років

Disqus Comments Loading...