ДописиДосвід Дописи 15.10.2024 о 16:53 comment views icon

Децентралізована наука (DeSci). Чому саме зараз і що можна чекати від цього напрямку

author avatar

Костянтин КвінтСтажер

Репутація Наднизька | Успішність статті 604

Децентралізована наука (DeSci). Чому саме зараз і що можна чекати від цього напрямку

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

Концепт Децентралізованої науки (Decentralized Science, DeSci) почав активно обговорюватися у 2022 році, зараз цей напрям включає десятки проєктів у всьому світі. Відомий Твітер-инфлюенсер Alex Wacy (179 000 підписників) включив його в майбутні тренди 2024-2025 років. В цьому матеріалі розберемо, які питання вирішує цей напрям і що можна від нього очікувати.

Метою даного матеріалу не є детальне описання всіх доступних можливостей, оскільки достатньо великі огляди на цю тему вже були зроблені минулого року і цю інформацію можна знайти, наприклад, у Messari.

Криптовалютній індустрії вже, якщо рахувати за мірками технологічного світу, достатньо багато років.
На більш ранніх етапах розвитку індустрії рішення, які пропонували команди блокчейн-розробників виглядали як «зробити швидкість транзакцій ще швидше», зробити «надійність блокчейну ще надійніше», чи «зробити масштабованість мереж ще більш масштабованою».
Наразі можемо констатувати, що поступово хайпи у цій індустрії починають виходити за межі чисто “ґіківськіх” задач у стилі «технології заради технологій».
І, мусимо визнати, що саме безперервна конкуренція між блокчейнами, протоколами та їхніми командами розробників в пошуках більш ефективних рішень дозволила отримати достатньо стрімкий прогрес за достатньо короткий час.

Наприклад, технологія створення NFT(non-fungible token, унікальний токен що існує в єдиному екземплярі) від теоретичної концепції про те, що токен може бути унікальним, за декілька років трансформувалась у сотні конкретних практичних кейсів використання цього інструменту. І таких прикладів багато.
Зараз технічний «поріг входу» в освоєння того чи іншого блокчейн-інструменту вимірюється не місяцями навчання, а, грубо кажучи, декількома годинами. Тому що дуже велика кількість інструментів вже реалізована на рівні «конструкторів шаблонів» – смарт-контракти, NFT, SBT, DAO (Децентралізована автономна організація) і т.і. Це дозволяє достатньо швидко інтегрувати ці інструменти з технологічними рішеннями інших галузей.
Одним з прикладів такої інтеграції можна назвати суспільно-науковий рух Децентралізована наука (DeSci).

Цей напрям має метою допомогти розвивати сучасні наукові дослідження у багатьох галузях, об’єднавши їх з найзручнішими інструментами крипто-індустрії, такими, як децентралізоване зберігання даних у блокчейні, спрощення процесів цензурування, використання NFT, регулювання за допомогою DAO, і т.і.

Ось найбільш поширені виклики сучасної науки, які можуть бути вирішені у DeSci:
– недостатнє фінансування. Зазвичай вченим важко знайти фінансування на свої дослідження та винаходи, але цю проблему можна вирішувати за допомогою краудфандингу у комьюніті, як зазвичай роблять у криптопроектах та із фіксацією на блокчейні інформації про внесок вчених і прозорою системою виплати роялті;
– вченим необхідно регулярно публікуватися для підтримання «рівня впізнаваності». Вони мають ризик втратити свій рейтинг, якщо падає рівень «публікаційної» активності. Цю систему верифікації можна замінити логікою створення та «прокачки» NFT чи унікальних SBT (Soulbound Token, технологія створення унікального цифрового профіля, що зберігається у блокчейні та неможливий до передачі третім особам)
– оформлення прав на інтелектуальну власність. Зазвичай це вимагає дуже багато часу і відволікає від основної діяльності, але може вирішуватись доступом до спільноти із колегами-науковцями, професійними юристами та фіксацією інформації у блокчейні. Це дозволить вченим витрачати менше часу на ці питання і мати зафіксовані у блокчейні докази своїх дослідницьких внесків, якщо виникнуть суперечливі ситуації.

Питань значно більше, але, якщо вірити дослідженню від Messari, на помітну кількість із них у крипто-індустрії є більш-менш напрацьовані інструментальні відповіді, які вже зараз можна використовувати та інтегрувати у свою наукову діяльність.

Цікавим є те, що цей напрямок є поки що порівняно менш хайповим, ніж виходи нових крипто-ігор, і за 2024 рік вийшло порівняно небагато нових інформаційних повідомлень на тему DeSci. Але можемо сказати, що достатньо великий інтерес до цього напрямку зберігається. Наприклад, один з найвідоміших інвестиційних фондів a16z нещодавно інвестував у DeSci проєкт AminoChain.

Ось ще декілька проєктів, відомих у цьому напрямку:
VitaDAO – організація, яка спонсорує проєкти в галузі довголіття та боротьби з раком.
AminoChain – проєкт, що забезпечує своєчасну обробку біозразків, об’єднуючи дані між медичними компаніями.
Data lake – проєкт розробляє блокчейн для підтримки медичних досліджень та штучного інтелекту, а також створює глобальну систему медичних даних.
Cerebrum DAO – шукає та розвиває рішення для покращення здоров’я мозку та запобігання нейродегенерації з упором на боротьбу з хворобою Альцгеймера.
ValleyDAO – зосереджена виключно на застосуванні синтетичної біології та промислових біотехнологій для відновлення клімату, виробництва харчових продуктів та сталого розвитку.
CryoDAO – проєкт, що займається фінансуванням високоефективних досліджень у сфері кріоконсервації
bio.xyz – протокол мережі біотехнічних DAO (bioDAO), які орієнтовані на різні специфічні напрямки науки. Допомагає науковим проєкт створювати DAO та збирати фінансування на наукові дослідження.
Звісно, проєктів суттєво більше, тому чекаємо новин від них.

Взагалі можемо сказати, що у DeSci можлива синергія фінансових/технічних/маркетингових можливостей криптоіндустрії та тих наукових див, які може запропонувати сучасна наука.
Ми знаємо, що у сучасній науці багато винаходів створюється не завдяки, а всупереч допомозі від держави та корпорацій. Сподіваємось, що саме DeSci підхід дозволить змінити це.

Якщо перекласти суть DeSci мовою середньостатистичного початківця у крипто-індустрії, то можна сказати так: Коли якесь наукове DAO зможе зробити якесь надважливе наукове відкриття і створить комерційно цікавий продукт на базі цього відкриття — це може суттєво збільшити ціну токена такого DAO, збільшити капіталізацію цього DAO і запустити новий хайп. Це дозволить заробити на цьому не тільки інвесторам та професійним спекулянтам, а, власне, і самим вченим, які зробили винахід, і всьому комьюніті, що їх підтримало на початкових етапах.
Такого типу хайп зможе принести суттєво більшу користь людству, ніж хайп на тому, щоб зацікавити мільйони людей тапати по хом’яках на екрані.
Дуже хотілося б, щоб криптоіндустрія пішла по такому сценарію, тому чекаємо з нетерпінням.

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: