
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
З року в рік продажі персональних комп’ютерів невпинно зменшуються. На це є низка причин. Хтось в робочих процесах переходить на ноутбуки, які можуть похвалитися легкістю, зручністю в транспортуванні та універсальністю. Тим, кому крім мультимедійних функцій та «браузингу» нічого не потрібно, взагалі не має сенсу в окремому ПК. Смартфони та планшети з підтримкою десктопних режимів (Samsung DEX, Motorola Ready For) прекрасно заміняють комп’ютери для нескладної роботи, крім того, у спину x86 починає «дихати» ARM.
Дисклеймер: Не рекомендую займатися подібними збірками, якщо ви не володієте необхідним досвідом, адже кінець кінцем за помилку можна заплатити двічі. Слід пам’ятати, що комплектуючі, які вже кимось використовувались, можуть мати приховані дефекти та на відміну від нового товару, у вас немає ніякої гарантії. Однак, якщо ви впевнені у своїх силах, то можете не просто зекономити декілька монет, а ще й отримати задоволення від процесу.
Зміст
Збірка своїми руками
Якщо ви серйозно у 2024 році власноручно захотіли зібрати ПК, то для сучасних поціновувачів готових рішень ви виглядатимете, ніби культист з роману Говарда Лавкрафта. Адже прийдеться проводити невідомі та таємничі ритуали з великою кількістю маніпуляцій та самостійними налаштуваннями. «Конструктор для дорослих», хоч і пропонує найкращу гнучкість у виборі компонентів, проте вимагає певних знань та умінь, щоб якісно скомпонувати свого залізного Франкенштейна. У нагороду за ці старання ви отримуєте економію в кінцевій ціні.
Ми живемо в непрості часи, не всі можуть собі дозволити топові збірки, однак хочеться, щоб комп’ютер міг носити гордий статус — ігровий. Середня зарплата в Україні на цей час складає близько 21500 гривень, але в бюджетних сферах, таких як освіта та медицина праця людей зовсім не ціниться, тому там можна зустріти класичну для таких випадків «мінімалку» або так звані «півтори ставки».
Крім того, існує ще численна категорія студентів та школярів, яких не задовольняє геймінг на смартфоні чи ноутбуці з інтегрованою відеокартою. Тому я вирішив обмежити наш бюджет до екстремально низьких «температур» – 10400 гривень.
За цей бюджет збираючи ПК з нових компонентів ви не зможете повноцінно на ньому пограти, адже максимум, що він пропонує — це вбудована графіка Vega. Такій збірці була присвячена ціла стаття, з якою ви можете ознайомитись ось ТУТ. В ній же стає зрозуміло, що максимум, на що здатна така конфігурація — це запустити The Witcher 3 з низькими налаштуваннями графіки та консольними 30 фпс.
У людини є всього три ресурси: час, гроші та знання/вміння. Тому володіючи останніми ми можемо зекономити трішки грошенят і самостійно підібрати компоненти, користуючись ринком пропозицій всім відомого майданчика.
Отож, озброївшись мотивацією заощадити декілька шекелів та ризикуючи нарватися на шахрайство чи невдачу, я пірнув у світ розпакованих речей в надії знайти справжні «небиті та не фарбовані» перлини.
Пошукові квести по смітниках та барахолках
На платформі Б/В речей я купляю та продаю з 2013 року, коли вона ще називалась Slando. Як не дивно, але мене надурили тільки один раз за 11 років, адже головне правило таких ресурсів: «довіряй, але перевіряй», інакше чекай неприємностей. Як ви вже знаєте, я поставив собі задачу зібрати ПК, який не буде задихатися від найменшого пчиху, але щоб втиснутися в такий мінімальний бюджет прийшлось дуже постаратися і навіть згадати свої уміння у ремонті електроніки. Однак, про все по черзі…
Мені дуже пощастило в тому плані, що на момент моїх пошуків діяла акція на безплатне доставлення Укрпоштою, тому це зекономило мені багато грошей.
Центральний процесор – 2000 гривень
Перш ніж розпочинати вибір CPU, необхідно визначитися у своїх пріоритетах, а також розуміти, що бюджет на його придбання складає близько двох тисяч гривень. Як вам задачка? За ці гроші нам пропонують море пропозицій, від застарілого мотлоху типу AMD FX-8350 до AMD Ryzen 3600. Останній виглядає досить цікаво з погляду продуктивності на свою ціну, але я вирішив поступити нестандартно та кинути свій погляд на заслуженого ветерана обчислювальних війн – Ryzen 7 2700, що містить 8 ядер, 16 потоків.
Він базується на основі архітектури Zen+ та може похвалитися дуже помірним максимальним TDP – всього 65 ватів. Ви можете слушно зауважити, що краще взяти за ті гроші свіжіше покоління Zen2 у вигляді AMD Ryzen 3600. Якщо подивитися на їх швидкодію, то AMD Ryzen 3600 швидший в однопоточних обчисленнях. Проте він містить меншу кількість ядер, тому програє близько 10-15% своєму віковому колезі Ryzen 7 2700 у задачах, які залучають всі ядра/потоки.

Варто зауважити, що сучасні ігри можуть без обмежень використовувати доступні ядра, так що різниця буде близько 10% на користь Ryzen 3600. Тут ви обираєте у продуктивності між геймерськими забавками та робочими задачами. Наприклад, якщо ви працюєте в Adobe Premiere CC, то ліпшим вибором буде Ryzen7. У випадку, якщо пріоритет надається чергового раунду в CS:GO, то вибір очевидно падає на Ryzen 5 3600.
Тепер відповім на запитання, чому не Intel? А, тому що ціни на синіх зовсім не адекватні на вторинному ринку. Той самий Intel Core i5-10400 коштує чомусь 2500-3500 тисяч гривень та по факту програє червоним у всьому. Якщо не вірите мені, то гляньте хоча б у показники тесту CPU-Z. Повертаючись до статті, де пропонується збірка за 10 000 гривень з нових компонентів, то там стоїть процесор AMD Ryzen 5 4600G, який не набагато швидший за того ж Ryzen 5 3600. Порівняння процесорів від червоних у комп’ютерних іграх можна подивитися ось ТУТ.


Повернемося до страждань при купівлі того чи іншого товару зі статусом: «Second hand». Так вийшло, що я зміг виторгувати Ryzen 7 2700 за 2000 гривень, та ще й отримати до нього бонусом чудовий кулер AMD Wraith Prism LED RGB, який сам по собі коштує грошей. Передуючи доріканням, що боксовий кулер не зможе його охолодити, скажу, що він побудований на основі 4-х мідних теплотрубок, а завдяки своїй геометрії ще й прекрасно обдуває зону VRM. Температура процесора при повному та тривалому навантаженні не перевищувала 65 градусів, але про це згодом.
Материнська плата – 1950 гривень
Asus PRIME B450M-A являється старожилом на ринку. Філософія компанії AMD дозволяє нам не хвилюватися за те, що з наступним поколінням процесорів поміняється сокет і знадобиться нова материнська плата. З усім тим їй вистачає своїх недоліків. Основний, як на мене — це відсутність радіатора на силових елементах процесорного живлення. До речі, цей недолік виправили у наступній версії цієї материнської плати, але нам від цього не легше.
На щастя наш кулер може її повноцінно обдувати завдяки горизонтальному положенню, тому температура при навантаженні там складає не більше 62 градусі, про що свідчать заміри. Попри те, що у нас Ryzen 7, його енергоспоживання досить помірне на відміну від X-версії, до того ж в мене є подібна збірка, яка вже служить близько 4 років без будь-яких проблем. З мінусів у нас всього один слот M.2, зате аж чотири місця під оперативну пам’ять DDR4. За таку ціну гріх вимагати чогось більшого.
З плюсів — нативна підтримка Windows 7, якщо ви ретроград, то можете паралельно користуватися будь-чим від сімки до одинадцятки. Ще один момент, якщо у материнській платі заводський BIOS, то Ryzen 5 3600 і старші не запустяться без його оновлення для якого потрібний сумісний процесор або комп’ютерна майстерня. У Ryzen 7 2700 такої проблеми нема, він без всіляких танців з бубном запуститься, як то кажуть: «з коробки».
Материнська плата підтримує дуже багато процесорів, в тому числі Ryzen 9 5900X. Я сумніваюсь, що система живлення довго витримає такі навантаження, ще й без додаткового радіатора. З усім тим, надалі B450 дає нам перспективу апгрейду, як би дивно це не звучало.
Оперативна пам’ять – 950 гривень
На відміну від процесорів Intel, які не такі вимогливі до частоти ОЗП, червоні дуже чутливі до цієї характеристики. Також CPU від Intel здатні похвалитися кращим показником Latency в ОЗП. Однак ми все ж таки обрали червону сторону, тому єдине, що нам залишається — це встановити пам’ять з якомога більшою частотою та обов’язково у двоканальному режимі. Тобто планок ОЗП повинно бути дві. Не довго думаючи, озираючись на пустий гаманець, я придбав комплект Kingston Fury об’ємом 16 Гб та запустив їх у режимі 2800 МГц.
Вбудовані профілі D.O.C.P. не хотіли коректно працювати, а бажання гратися з таймінгами, частотами та напругою так і не з’явилося. В принципі, тих 10-15% що я витягну з розгону, не суттєво відобразиться в іграх, адже тут «боттлнеком» виступатиме центральний процесор, а не пам’ять. Тому задовольнився тим, що є. В часи процесорів FX я години витрачав на пошук оптимального розгону, а тепер вже не ті часи.
Накопичувач – 800 гривень
Тут ми знову ж таки впираємось у наш мізерний бюджет, де економити приходиться навіть на сірниках. З усім тим я виторгував SSD SanDisk X400 за 800 гривень. Crystal Disk Mark не може тут нас чимось здивувати, адже це дешевий SSD. Він досяг понад 555 МБ/с при читанні та понад 536 МБ/с при записі.
Швидкість читання та запис 4K також непогана, сягаючи планки понад 42 МБ/с при читанні та 151 МБ/с при записі. QD32 також мають право на існування. Звісно, на 512 Гб може влізти всього декілька важких ігрових проєктів, але ніхто не заважає в майбутньому докупити жорстких дисків під SATA інтерфейс з більшим об’ємом для ігор.
Корпус та блок живлення – 700 гривень
З таким бюджетом навіть у сегменті старих компонентів можна розраховувати хіба що на корпус з картонної коробки, адже грошей катастрофічно не вистачає. Продавці на ОЛХ настільки жадібні, що за 50 гривень приходиться влаштовувати цілі філософські диспути. Єдиний хто мені найбільше сподобався — це продавець корпусу. За 700 гривень він пропонував мені незрозумілий ноунейм з блоком живлення на 700 Ватт! Я спочатку подумав, що це типові китайські вати, але виявилось, що в руках у мене XILENCE Red Wing 700W.
Власник одразу попередив, що він чомусь виключається, якщо його навантажити, тому і ціна така. Плюс в нього було відсутнє одне живлення SATA, просто відрізане. Я вирішив ризикнути, в разі чого блок живлення я можу самостійно продіагностувати та навести з ним порядок. Річ у тому, що в мене вже був такий БЖ і він прекрасно справлявся навіть з 3070ti від MSI та прослужив мені 4 роки, поки я все не продав.
Корпус являє собою типового «ноунейм» бюджетника з початку 2010-х років. В той час не так сильно економили на товщині металу, так що до якості виконання в мене не було разючих претензій. В ті роки cablemanagment мало кого цікавив, так що всі кабелі будуть висіти без можливості заховати їх за задню стінку. Варто пам’ятати, що за таку ціну вимагати чогось кращого, та ще й з блоком живлення не варто.
Яким чином там опинився Xilence важко сказати. З усім тим я розібрав блок живлення, причина несправності виявилась банально простою. Під час його чистки забули під’єднати вентилятор, тому від перегріву спрацьовував режим захисту (або не спрацьовував) і ПК виключався. Так що мені пощастило і можна сказати, що блок живлення у нас з непоганим запасом.
Відеокарта – 4000 гривень
Нарешті саме головне, те заради чого ми терпіли усі тяготи та клопоти фінансових питань — відеокарта. Тут у нас вибір не дуже великий, RTX не купити за ці гроші, що в мене залишались, тому вибір падає на відеокарти GTX-серії, які пройшли всі можливі сценарії: від геймінгу до криптозабав.
Звісно, ніхто не заважає кинути оком на AMD по типу RX580 – 8 Gb, яка пережила два криптобума. З нею я не хотів мати справу, адже я вже натерпівся глюків з відеокартами від червоних і більше не маю ніякого бажання з ними зв’язуватися. Останньою з них була 5700XT Red Devil.
Я вже майже вирішив, що варто приглянутися до 1660 Super, але ж це дуже банально. Мій блок живлення всіма своїми 700-ватними потужностями закликав мене не звертати увагу на ріст енерготарифів і взяти щось веселіше. Я поступив так, як вам не раджу, вибрав старого Мерседеса замість нового Ланоса, замовивши свого улюбленого монстра з минулого – Zotac GTX 1080Ti 11Gb AMP.
Якщо вже ми заговорили за Мерседеси, то ця відеокарта нагадує мені S600 з шестилітровим двигуном V12 у кузові W140. Саме така аналогія приходить, коли ти тримаєш в руках цього героя з минулого. Її довжина становить 325 мм, вона займає цілих 2,5 слоти, заявлений теплопакет сягає рівня 320 Вт, що вимагає живлення у форматі 8+8 pin.



Відеокарта тримає на борту цілих 11 Гігабайт відеопам’яті GDDR5X, також в наявності фірмова підсвітка SPECTRA LED Lightning System, у якої доступні три зони підсвічування та 16,7 мільйона відтінків. Однак ця функція не працювала і могло здатися, що з віком підсвітка вийшла з ладу, але, ні! Я давно знаю про цей баг і зберігаю зі старих часів спеціальний програмний фікс, який виправляє цю проблему. На жаль, він не працює з під Windows 11, тому потрібна хоча б десятка, щоб ваша відеокарта знову засвітилась.
Однак з’явилась інша проблема, із-за великих габаритів, наш корпус, який ми купили вже не підходить. Тому роблю декілька штрихів ножицями по металу, видаляю секцію для встановлення жорстких дисків і 1080ti зі скрипом стає на своє місце.
Нарешті, коли наша конфігурація в зборі ми можемо запустити тести. Для того, щоб нам було цікавіше, я буду порівнювати швидкодію Zotac GTX 1080Ti 11Gb AMP з MSI Ventus GeForce RTX 3060 на 12Gb, яка коштує майже так само, як вся наша збірка!
Гра: | Zotac GTX 1080Ti 11Gb AMP | MSI Ventus GeForce RTX 3060 |
The Witcher 3 (1080p, Ultra) | 66 | 62 |
Remnant 2, (1080p, High) | 66 | 68 |
Resident Evil 4 (1080p, High) | 97 | 87 |
The Last of Us Part 1 (1080p, Ultra) | 51 | 52 |
Counter Strike 2: (CS2) (1080p, Very High) | Упираємося в CPU. Понад 120 кадрів залежно від карти. | Упираємося в CPU. Понад 120 кадрів залежно від карти. |
Cyberpunk 2077 (1080p, High-Ultra) | 70 | 83 |
Hogwarts Legacy (1080p, Ultra) | 55 | 59 |
Як бачимо, наша збірка за 10400 гривень дозволяє пограти у сучасні ігри в FullHD з достойними налаштуваннями графіки. Якщо маєте бажання, ми можемо розігнати CPU та оперативну пам’ять, що додасть нам ще близько 15% приросту в іграх, які упираються в процесорну швидкодію (наприклад, Counter Strike 2).
Попри те, що дана конфігурація містить досить вікові компоненти, варто розуміти, що за такі гроші ми зібрали досить потужний ПК, який підійде в тому числі для робочих задач. Я без проблем запускав на ньому Fooocus для офлайн-генерації зображень. Великий обсяг пам’яті дозволяє таку розкіш, не кажучи вже про Photoshop чи програми по відеомонтажу.
На жаль ми не зможемо користуватися перевагами, які пропонує сучасна лінійка відеокарт RTX, а саме технологіями DLSS, апаратний RayTraycing, генерацією кадрів. Однак, ніхто не заважає використовувати FSR від AMD, що добряче допоможе і продовжить ігровий цикл цього відеотитана з минулого.
Температури та енергоспоживання
За весь час тестів температура відеокарти ні разу не піднялась вище 67 градусів при відкритій кришці корпуса. Причому вертушки крутилися не більше, ніж на 60% від своєї максимальної швидкості. Загалом, я завжди встановлюю в Riva Tuner глобальне обмеження на FPS – 72 кадри на секунду, що підходить до трансляції на VR гарнітуру Meta Quest 3. Для такого режиму, якщо не викручувати налаштування на ультра, відеокарта працюватиме у пів сили, тому ми можемо зробити невеличкий downvolt та зменшити PowerLimit за допомогою MSI Afterburner. В такому режимі ми можемо опустити енергоспоживання до 210 ватів, що продовжить строк служби вікової техніки.


В режимі простою чи офісних задачах комп’ютер споживає 50-60 Ватт, 1080ti вміє повністю зупиняти вентилятори в момент, коли температури знаходяться в низькому діапазоні, що зменшує загальний шум та продовжує строк служби наших «пропелерів». З таким підходом дана збірка дозволяє нам працювати навіть при вимкненні світла від звичайної зарядної станції з потужністю 500 Вт.
Процесор Ryzen 7 2700 взагалі холодний, як лід, що можна побачити у стрес-тесті AIDA. За 10 хвилин при повному навантаженні його температура трималася на рівні 61 градуса. Як бачимо, компанії Intel є чому повчитися в AMD, а не комплектувати свої “камінці” шматком алюмінію з жахливим кріпленням.
Мені дуже хотілось «поміститися» в ціновий діапазон 10000 гривень і це б вийшло, якби я купив 1660 Super на 6 Gb. Однак вона вже б не дозволила нам виставляти такі високі налаштування графіки чи користуватися офлайновими нейромережами, а так ми можемо ні за що не переживати та навіть очікувати реліз S.T.A.L.K.E.R. 2.
Дякую, що дочитали до кінця. Надіюсь вам сподобалась LIVE версія домашнього ПК з Б/В компонентів, які вже побували в чужих руках. Минулого тижня ви проголосували за цю статтю. Тепер же оголошую наступне опитування.
Про яку гру з минулого ви хочете почитати у наступному ностальгічному дописі?
- The Witcher 3 – легенда з присмаком розмарину (18%, 174 голос(ів))
- Gotic – життя під куполом (18%, 173 голос(ів))
- Grand Theft Auto: San Andreas – вайби молодості (16%, 159 голос(ів))
- Half-Life 2: де ви пропадаєте містер Фрімен? (16%, 154 голос(ів))
- Far Cry – легенда, нащадки якої звернули не туди (4%, 38 голос(ів))
- Wolfenstein – пригода родом з дитинства (4%, 37 голос(ів))
- The Elder Scrolls III: Morowind – РПГ старої школи (3%, 33 голос(ів))
- Bioshock: таких більше не роблять? (3%, 33 голос(ів))
- Sillent Hill 2 – кожному своє чистилище (3%, 27 голос(ів))
- Painkiller – один проти легіонів (3%, 26 голос(ів))
- Serious Sam – непереможний герой минулого (2%, 24 голос(ів))
- Titan Quest 2 – легендарна міфологічна подорож (2%, 20 голос(ів))
- Fable: The Lost Chapters – казка у якій хочеться жити (2%, 19 голос(ів))
- Doom 3 – пекло на Марсі (2%, 19 голос(ів))
- Condemned: Criminal Origins (1%, 13 голос(ів))
- Left 4 Dead 2 – весела четвірка проти орди (1%, 13 голос(ів))
- Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth – коли безодня дивиться на тебе (1%, 10 голос(ів))
- Penumra: Overture – божевілля крижаної Арктики (0%, 3 голос(ів))
Всього проголосувало: 403

Якщо ви ще нічого не писали в дописах, раджу вам спробувати. Це не обов’язково має бути великий текст. Достатньо декілька абзаців вашого особистого досвіду чи якоїсь цікавої історії з роботи. Я впевнений, ви знайдете своїх читачів. Давайте разом формувати наше лампове IT Community!
ЩАСТЯ ДЛЯ ВСІХ, ЗАДАРМА! (с)
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: