ДописиКіно Дописи 24.02.2025 о 09:00 comment views icon

Серіал «Зоряна брама: SG-1». Розвиток фантастичного всесвіту

author avatar

sugataСеньйор

Репутація Ультра | Успішність статті 9446

Серіал «Зоряна брама: SG-1». Розвиток фантастичного всесвіту

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

Через зайнятість режисера фільму “Зоряна брама” Роланда Еммеріха в іншому проєкті (фільм “День Незалежності”) реалізувати початкову ідею кіно-трилогії MGM не вдалося. Керівництво компанії не бажало втрачати можливість заробити на успіху фільму, тому вирішило втілити продовження на малих екранах.

Виконавчими продюсерами серіалу було обрано Бреда Райта і Джонатана Гласснера. Вони запропонували нові ідеї для історії. Центральне місце в ній було надано військовому загону SG-1, що мав виконувати місії про дослідження світів по той бік зоряної брами.

Перший епізод глядачі побачили на каналі Showtime у липні 1997 року.

Серіал знайшов свою віддану аудиторію і пригоди команди SG-1 тривали протягом 10 сезонів (214 епізодів), а фінал історії був показаний у двох повнометражних фільмах. Починаючи з 8 сезону, паралельно розгорталися події серіалу «Зоряна брама: Атлантида» (спіноф SG-1).

У цьому дописі про те як розвивався художній всесвіт та що на вас очікує, якщо ви ще не бачили серіал.

Зміна концепції

Художнє зображення активної зоряної брами серед давніх руїн

Початкова концепція фільму, акторський склад, жанр та багато дрібних деталей зазнали змін, забезпечивши шалений успіх та визнання серіалу серед телевізійної аудиторії.

В глобальному плані було змінено масштаб художнього всесвіту. Мережа зоряних брам охоплювала лише галактику Чумацький шлях, тому планета Абідос (до якої була відкрита кротовина у фільмі) стала за сюжетом серіалу однією з найближчих до Землі планет нашої галактики. У фільмі планета Абідос знаходилася в іншій галактиці.

Для відкриття Зоряної брами необхідно було ввести координати місця призначення – сонячної системи, де розміщена інша зоряна брама, здатна прийняти вхідну кротовину. Останній шеврон визначав точку початку відліку, а перші шість шевронів визначали необхідну зоряну браму в просторі, базуючись на системі координат творців брам. Призначення восьмого і девʼятого шевронів певний час лишалося невідомим. Для відкриття брами в межах галактики Чумацький шлях було достатньо лише семи шевронів.

Зображення монітору оператора керування зоряною брамою
Зображення з монітора оператора керування зоряною брамою

Змінено було і сам процес проходження крізь браму. В серіальній інтерпретації, на відміну від фільму, герої не вкривалися інеєм, а сам процес не призводив до якогось дискомфорту (виключенням є кротовина на корабель “Доля”, але це інша історія).

Лінгвістична проблема, яку творці наукової фантастики вирішують по різному: від трикодерів, паразитів-лінгвістів до поля генерованого кораблем, чи Тардіс, в серіалі просто проігнорували, щоб не витрачати час на налагодження взаєморозуміння через вивчення мов.

На відміну від основи, фільму, від якого серіал успадкував складову бойовика, батальні сцени тут лише для підкреслення серйозності конфліктів з якими стикаються головні герої, тому не варто їх сприймати надто серйозно і критично.

Загін SG-1

На зміну Курту Расселу та Джеймсу Спейдеру, котрі грали головних протагоністів фільму, було обрано Річарда Діна Андерсона (за його харизму та вдале втілення рішучого і винахідливого лідера, як його герой у серіалі “Макгайвер”) та Майкла Шенкса (за його зовнішню схожість з Джеймсом Спейдером).

Акторський склад був посилений чарівною Амандою Таппінг,  яка втілила образ вченого генія Саманту Картер, Крістофера Джаджа в ролі Тілʼка та Дона С. Девіса, котрий втілив керівника бази Джорджа Гаммонда.

В останніх сезонах до акторського складу приєднався спрацьований дует Бена Браудера та Клаудії Блек (“На краю всесвіту”), а також незрівнянна Морена Баккарін (“Світлячок”).

Завʼязка

Вхід до підземного комплексу гори Шаєн (Cheyenne Mountain Complex), штат Колорадо, США. Тут розміщено командування NORAD (в реальному світі) та Командування Зоряної Брами (у всесвіті Stargate)

Минув з рік з подій фільму. Проект “Зоряна брама” закритий. Після звіту уцілілих членів експедиції командування впевнене, що зоряна брама на іншому боці кротовини знищена ядерним вибухом. Полковник Джек О’Нілл знаходиться у відставці на пенсії. Деніел Джексон, імовірно, насолоджується подружнім життям на планеті Абідос. Зоряна брама в Командуванні Зоряної Брами, що в комплексі NORAD під горою Шаєн, знаходиться під мінімальною охороною.

Здавалося, що могло б піти не так?

Виявляється, що ґоа’улд Ра, котрий зображував себе богом для людей Давнього Єгипту, був не єдиним представником свого виду. Інші ґоа’улди бажають скористатися як вакуумом влади на територіях, що були контрольовані Ра, так і помститися тим, хто знищив “бога”. Не з почуттів братерства, а лише як попередження для тих, хто може наважитися похитнути їх владу в галактиці.

І зоряна брама повʼязана не лише зі своєю сестрою-близнючкою на планеті Абідос, а з усіма планетами в галактиці. І в цій зручній системі миттєвого переміщення є один суттєвий недолік, що перевищує усі переваги. Ти не можеш скинути вхідний дзвінок. Хоча можна дізнатися звідки відкривається кротовина в процесі набору шевронів, але завадити цьому набору неможливо без шкоди для брами і значної частини планети.

За таких умов на нижніх рівнях підземного містечка у горі Шаєн починає розкручуватися кільце зоряної брами і фіксується перший шеврон…

Міфологія і релігія

Будь-яка достатньо розвинена технологія не відрізняється від магії © Артур Кларк

Творці серіалу знаходили натхнення в міфології Давнього Єгипту, скандинавських міфах та легендах, міфології Давньої Греції, шумерських міфах та біблійських текстах. Узявши за основу припущення, що ті чи інші персонажі та сутності зображені в давніх текстах могли існувати насправді, автори вплітали їх в сюжетну канву. Простір у більш ніж 200 серій дав змогу дослідити не лише питання, що були описані в міфах, а й проблематику еволюції людини та суспільств, зміни релігійних концепцій та етичних виборів для тих персонажів, хто мав змогу ставити собі подібні питання.

Сюжетні арки

Древні – найбільш загадкова цивілізація у всесвіті Зоряної брами. Творці мережі зоряних брам, дослідники та сіячі життя. Їх сюжетна арка проходить крізь усі серіали цього художнього всесвіту. Вони досліджували не лише матеріальний світ, а й духовний. І були здатні еволюціонувати до вищої форми життя, досягнувши нірвани. Команди зоряних брам по крупицям збирали на інших планетах та на Землі артефакти та інформацію про древніх, щоб зрештою відшукати відповіді на багато питань: хто вони, як вони виглядали, куди зникли і чому?

Ґоа’улди від самого початку історії були головними супротивниками землян. Істоти-симбіонти, чия здатність контролювати господаря, водночас продовжуючи йому життя, жадали не лише вічного існування, а й влади над людьми та технологіями, які забезпечать їм перевагу над іншими цивілізаціями в галактиці. Це породжувало істотний конфлікт між Землею та коаліцією ґоа’улдів, а їх сюжетна арка тривала до самого кінця історії.

Азгарди – одна з найбільш технологічно розвинутих цивілізацій в галактиці Чумацький шлях. На щастя для людей, цивілізація азгардів керується етичними нормами, тому щонайменше не є загрозою для існування та розвитку Землі. Глядачам буде цікавий як їх зовнішній вигляд, так і внесок в земну культуру і міфологію. Азгардійці обрали свій шлях в досягненні довголіття і їх сюжетна арка важлива як один з художніх варіантів розвитку цієї технології.

Творці шоу не могли не оминути проблематику штучного інтелекту. Реплікатори, що складалися з нанороботів здатних до самовідтворення та спроможних приймати будь-яку бажану подобу – це жах для кожного технофоба, що зазирає у майбутнє. Особливо, якщо подібні істоти мають у своєму програмному коді набуту або вбудовану жагу до знищення усього, що не схоже на них самих (певне віддзеркалювання людської натури, але хтозна хто був творцем сами цих реплікаторів). Сюжетна арка цих антагоністів була завершена задовго до кінця історії, однак знайшла своє відображення в інших серіалах франшизи.

Орай – наймогутніша майже стихійна сила, що мала на меті не знищення, а підкорення світів за допомогою релігії (підніміть руку ті, хто досягав перемоги через релігійне домінування в Цивілізації). Маючи певні конфлікти з цивілізацією Древніх, орай воліють скористатися будь якою нагодою для розширення свого домінування у всесвіті. Сюжетна арка завершена в фінальних фільмах.

Люди були одними з найпоширеніших істот у галактиці, з-поміж інших видів, з якими стикалися загони Командування Зоряної Брами. Можливо, завдяки ґоа’улдам, які культивували їх як рабів та носіїв. Хоча за іншою теорією, до цього доклали руки Древні. Однак люди теж були важливими гравцями в політичних союзах світів Чумацького шляху. Іноді вони були дружніми та ділилися технологіями або артефактами, а іноді були просто людьми.

Завершення

Історія загону SG-1 отримала гідне завершення у двох фінальних фільмах “Зоряна брама: Ковчег істини” та “Зоряна брама: Континуум”. “Ковчег істини” завершив сюжетну арку Орай, а “Континуум” – арку перших і основних ворогів землян Ґоа’улдів. Розповідати про фільми не виказуючи сюжетні деталі серіалу неможливо, тому зазначу, що вони обовʼязкові для отримання цілісної історії.

Команда SG-1 частково, або повністю мала зібратися в третьому, запланованому, фільмі “Зоряна брама: Революція”, який мав би завершити сюжету арку Атлантиди, однак фільм було скасовано.

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: