Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Зміст
Що таке ігровий монітор?
Чи задумувались ви колись, які саме характеристики дозволяють назвати монітор ігровим? Чому існує поділ моніторів на класи та чому до екрана для обробки фотографій ставляться одні вимоги, а до дисплеїв для ігор — інші? Річ у тім, що світ не ідеальний і різні типи матриць екранів мають різні властивості. Одні дозволяють ідеально передавати кольори, інші підтримують високу частоту опитування, якісь коштують дуже дешево, а це також неабияка перевага. Звісно, технології зараз дозволяють створювати ідеальні по всім параметрам матриці, але їх вартість є занадто високою для більшості покупців. Перелічімо ті основні параметри, які повинен мати монітор, що бути та називатися ігровим.
Висока частота оновлення картинки та швидкість реакції матриці. Ми всі чули, що людському оку потрібно близько 30 кадрів на секунду, щоб сприймати зображення на екрані, як таке, що рухається неперервно. Але чим вища ця частота, тим більш реалістичним та плавним виглядає той рух. Тож головний параметр ігрового монітора це спроможність оновлювати зображення з частотою 120 Гц та більше, щоб уникнути змазаної у русі картинки. Якщо апаратне забезпечення вашого ПК дозволяє відтворювати гру у більшій кількості кадрів на секунду, то чому б не підібрати під це відповідний монітор. Зважайте на те, що не усі типи матриць екранів фізично спроможні підтримувати високу частоту оновлення кадрів. Так само важлива й швидкість відгуку матриці, якою визначається час, потрібний на повну зміну кольору певного пікселя. Усе, що наближене до 1 мс є чудовим показником.
Роздільна здатність та розмір екрана. Усі люблять великі екрани. Але чим більший розмір дисплея, тим краще на ньому видно фізичні елементи, з яких утворюється зображення, а саме — пікселі. І якщо екран завеликий, а роздільна здатність мала, то ніяке згладжування не компенсує квадратики, які будуть помітні неозброєним оком. Єдиний спосіб уникнути такого ефекту, це збільшити кількість цих елементів. А отже зростає й роздільна здатність екрана. Тобто FullHD 1920х1080 маэ доволі непоганий вигляд на 23″ моніторі. Але екран в 34″ вже явно вимагає роздільної здатності 4К. Звісно, є й зворотна сторона питання. Висока роздільна здатність вимагає більше ресурсів відеокарти та може спричинити падіння FPS в іграх. Тож тут доводиться шукати золоту середину між деталізацією картинки та плавністю ігрового процесу. Але, у будь-якому випадку, намалювати двома пікселями один набагато простіше, ніж навпаки.
Кривина екрана. Ще один момент, який варто врахувати, це те, що велика діагональ екрана можете сприяти візуальному спотворенню зображення. Особливо при неправильному налаштуванні FOV (поля зору) у 3D іграх. Адже очі бачать світ дещо вигнутим, а не пласким. І якщо на маленьких діагоналях це не помітно, то після 30″ оптичне спотворення починає впадати в очі. Щоб уникнути цього, великі ігрові монітори роблять з вигнутим всередину по горизонталі екраном. На такому пристрої можна виставити широкий FOV та бачити більше в грі, застосовуючи можливості бокового зору, як і в реальності. Негативна сторона полягає у тому, що дивитися на таке зручно лише одному спостерігачу. А от компанії друзів дивитися на таке буде вже не зручно. А ще монітори з вигнутим екраном вимагають більш точного налаштування свого положення відносно користувача.
Технологія синхронізації кадрів. Чи то G-Sync від Nvidia або Free-Sync від AMD, але ігровий монітор повинен мати вбудований програмно-апаратний комплекс, який синхронізує частоту оновлення зображення з частотою кадрів на секунду, які видає графічний процесор, щоб уникнути появи розривів зображення та інших артефактів.
Зручність налаштування положення екрана. Кожне ігрове місце індивідуальне, з різним запасом простору, різним положенням стільниці та крісла. А також із різним зростом користувача. Тож ніжка монітора має дозволяти регулювати положення дисплея у широкому діапазоні по куту нахилу вверх та вниз, висоті підйому та, можливо, по повороту в сторони. Підказка — в ідеалі очі користувача повинні знаходитися на рівні верхньої грані екрану, а площина екрана повинна бути паралельною обличчю.
Наявність додаткових портів для підключення периферії. Додаткові наскрізні порти USB, особливо USB-C, різні варіанти підключення дисплея, картридери, аудіовиходи та KVM-перемикачі сильно підвищують комфорт користувача при роботі з таким монітором. Не потрібно тягнутися далеко до блоку ПК, щоб під’єднати периферію. А також можна під’єднати ноутбук та користуватися ним поперемінно з настільним ПК з тією самою клавіатурою чи мишею.
Це лише основні моменти, які стосуються ігрових моніторів. Якщо заглиблюватися у тему, кількість деталей виявиться значно більшою й у цей короткий огляд просто не вміститься. Натомість пропонуємо поглянути на три моделі ігрових моніторів, у різних цінових сегментах, які може запропонувати компанія Acer.
Acer Nitro KG2
(KG242YM3BMIIPX / UM.QX2EE.301)
Це доступна модель ігрового монітора з пласким екраном, мінімальними за товщиною рамками ZeroFrame, діагоналлю 23,8″ та роздільною здатністю FullHD (1920×1080). Кути горизонтального та вертикального огляду складають 178° градусів. Тут використовується IPS матриця (6-біт+FRC) з часом відгуку 1 мс, та частотою оновлення зображення у 180 Гц. Хоча максимальна яскравість в 250 ніт не сама висока у класі, проте 99% охоплення кольорового спектру sRGB дозволяє використовувати його не лише у іграх, але й при професійній роботі з фотографіями чи дизайном. Для синхронізації кадрів підтримується AMD FreeSync Premium. Зір захищають технології Acer BlueLightShield, Flickerless, ComfyView та Low Dimming.
На борту є два динаміки по 2 Вт кожен. У набір портів підключення входить 2 HDMI (версії 2.0), 1 роз’єм DisplayPort (версії 1.2) та 3,5-мм роз’єм для підключення гарнітури. Також підтримується VESA кріплення 100х100 мм.
Вартість на момент публікації від — 4899 грн.
Predator XB273U V3
(XB273UV3BMIIPRX / UM.HX3EE.313)
Це ігровий монітор середнього рівня з досить великою діагоналлю усе ще плаского екрана у 27″ та роздільною здатністю WQHD (2560×1440). Кути огляду по вертикалі та горизонталі 178° градусів. Для формування зображення використовується по справжньому чудова IPS матриця (8-біт) з LED підсвіткою, частотою оновлення 180 Гц та часом відгуку усього 0,5 мс. Максимальна яскравість дорівнює 400 ніт, а охоплення колірного спектра DCI-P3 становить 95%. Кадри синхронізуються за допомогою AMD FreeSync Premium.
Особливістю моделі є функціональна підставка Ergostand, яка дозволяє нахиляти його в межах від -5° до 25°, повертати на 25° в обидві сторони, обертати у портретний режим та регулювати висоту в межах 150 мм для максимального комфорту.
На борту також є два динаміки на 2 Вт. У набір портів підключення входить 2 HDMI (версії 2.0), 1 роз’єм DisplayPort (версії 1.2) та 3,5-мм роз’єм для підключення гарнітури. Монітор сумісний з VESA кріпленням 100х100 мм.
Вартість на момент публікації від — 9399 грн.
Predator X34 V3
(X34V3BMIIPHUZX / UM.CXXEE.301)
Це ігровий монітор високого рівня, з діагоналлю в 34″ та вигнутою площиною екрана (радіус кривини 1500R). Роздільна здатність UWQHD (3440×1440), кути огляду 178° по вертикалі та горизонталі. Головна перевага даної моделі — це матриця екрана типу VA (8 біт + FRC) з підсвіткою мінісвітлодіодами. Вона надає дуже яскраве (1000 ніт) та контрастне зображення (коефіцієнт 4000:1). Частота оновлення кадрів складає 180 Гц при часі відгуку в 1 мс. Кадри синхронізуються з AMD FreeSync Premium. Колірна гама охоплює 94% DCI-P3.
Регульована підставка дозволяє налаштовувати висоту монітора (до 120 мм), кути нахилу від -5° до 20°, та повертати екран на 20° в обидві сторони. Підтримується VESA кріплення формату 100х100 мм. Є і два динаміки по 5 Вт кожен.
Зовнішні порти — це ще одна сильна сторона Predator XB273U V3. Окрім двох портів HDMI (версії 2.0), одного роз’єму DisplayPort (версії 1.4) та 3,5-мм роз’єм для підключення гарнітури, є один USB Type-C з Power Delivery на 90 Вт, два порти USB Type-A, один вихідний USB Type-B, який уможливлює роботу вбудованого KVM перемикача.
Вартість на момент публікації від — 36 619 грн
Висновок
Технології моніторів чимало просунулися вперед за останні роки, завдяки чому користувачам стали доступними як бюджетні моделі з високими характеристиками, так й дорогі варіанти без компромісів. Що обрати серед них, кожен вирішує сам, залежно від власних уподобань та потреб. Але якщо ви по справжньому захоплюєтеся комп’ютерними іграми, то хороший монітор — це не та річ, на якій варто економити. Адже лише на якісному та швидкому дисплеї можливо повною мірою побачити ту красу, яку спроможна обрахувати сучасна потужна відеокарта та процесор.
Дізнайтеся ще більше корисного:
- Ультраширокий монітор чи два монітори — що краще
- OLED vs QLED: яка технологія краще?
- Як організувати ланцюгове підключення декількох моніторів
- Як відкалібрувати монітор комп’ютера для оптимального ігрового досвіду
- DisplayPort 2.1 чи HDMI 2.1: Що краще для ігор на ПК?
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: