
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Сьогодні ми завершимо розгляд цінностей у соціально-політичному розрізі й тим, яке значення вони мають для науково-технічного прогресу та розвитку людства. Ці питання є більш загальними та філософськими, проте, як на мене, не менш важливими.
Зміст
Умови прориву : технологія чи соціум?
Думаю, що наступний прорив у технологіях може вимагати не тільки колосальних фінансових та людських ресурсів, а й подальшого удосконалення соціальної організації людей. Складні технології вимагають розвинутої промисловості, яка своєю чергою вимагає високого рівня організації держави. Комуністичний блок програв технологічні перегони країнам Заходу саме через те, що вони побудували ефективнішу економіку та дієвіше державне управління. На жаль, ліберальна демократія та ринкова економіка більше не справляються з сучасними викликами.
Це породило хвилю популізму у світі, що загрожує руйнуванню європейських та американських інститутів, якщо не буде знайдено новий політичний консенсус щодо принципів, якими має керуватися влада. Уже зараз стає все більш помітна деградація професіоналізму у таких сферах як засоби масової інформації, державне управління, освіта й охорона здоров’я та інші.
Усе це загрожує людству економічною та технологічною стагнацією. Це не значить, що нам потрібно відмовитися від демократії чи вільного ринку, але необхідність у серйозній корекції політики стає все очевиднішою.
Світ роздирають конфлікти, які відбуваються у різних сферах та на різних рівнях сучасного життя. Те, як ми з них вийдемо і буде визначати нашу подальшу долю.
Чудовим прикладом цієї ситуації є Сполучені Штати Америки, хоча і європейські країни тією чи іншою мірою зіштовхнулися зі схожими проблемами.
Якщо подивитися на минулі 20-30 років, то можна помітити дві основні тенденції у США — швидкий розвиток технологій та не менш швидкі зміни суспільних норм.
Вони не відбуваються паралельно, а впливають і підсилюють одна одну. Технології не тільки змінили економіку та бізнес, а й починають змінювати саму людину. Прориви у галузі медицини та генетики спричиняють колосальний вплив на суспільство, його демографію та поняття людини як такої.
В цій ситуації виникає багато питань, як етичного, так і практичного змісту, які є настільки складними та неоднозначними, а також виникли настільки раптово, що породжують два надзвичайно радикальні та протилежні ставлення — від однозначного схвалення до повного несприйняття. Таке сильне протистояння між різними позиціями викликає сумніви в можливості прийняття нових норм та порядків всіма групами американського суспільства, та й загалом усіх суспільств Заходу.
Від глобалізації 90-х до …
Важко переоцінити вплив технологій на сучасне життя. Вони визначають те, як ми працюємо, вчимося, спілкуємося чи проводимо власне дозвілля. Цифрові технології докорінно змінили наше сприйняття інформації, її доступність та різноманітність.
Можна до нескінченності перелічувати галузі економіки та сфери людського життя, які зазнали трансформації за останні десятиліття. Це принесло багато користі та покращило життя багатьох людей, але були й ті, хто програв від цих змін.
Якщо намагатися схарактеризувати світ 90-х та 2000-х одним словом, то це буде глобалізація. Технологічний прогрес у комунікаціях і транспорті дозволив зробити торгівлю дійсно глобальною, а складність сучасних технологій часто вимагає кооперації багатьох виробників, що можуть знаходитися у різних країнах та на різних континентах.
Це дозволило покращити економічне становище для населення бідних країн, але разом з тим, забрало роботу і заробіток для частини робітників на Заході, що не найкращим чином позначилося на соціальному стані та демократії.
Самі по собі технології не є ні добрими, ні поганими. Усе залежить від того, чи застосовуються вони для суспільного блага, чи заради інтересів окремих груп людей.
Наприклад, технологія розпізнавання обличчя може бути корисною для підтримання громадського порядку або у боротьбі зі злочинністю, але разом з тим, вона може застосовуватися авторитарними та тоталітарними державами для шпигування за власними громадянами. Усе питання у контролі.
Якщо суспільство має вплив на застосування тієї чи іншої технології, то держава буде обмежена у здатності зловживати нею.
Проблема корпорацій
Для демократичних країн більшою проблемою на сьогодні є поганий контроль над корпораціями, що володіють складними та потужними технологіями. Економічна діяльність підприємства не завжди приносить користь суспільству в цілому, а інколи може завдати серйозної шкоди соціальній сфері, екології або безпеці. Тому держави застосовують різноманітні механізми регулювання господарської діяльності.
Але у випадку з високотехнологічними компаніями це стає набагато складніше робити через недостатнє розуміння чиновниками сучасних технологій. Саме тут і з’являється простір для недобросовісного використання корпораціями такого привілейованого становища.
На думку одразу спадає скандал з компанією Facebook, коли було незаконно передано персональні дані користувачів чи неодноразовий їх витік унаслідок поганого контролю доступу або хакерських атак. На жаль, це не поодинокі випадки, а масове явище з яким потрібно боротися.
Однак, американські регулятори в таких випадках, як правило, обмежуються штрафом та зобов’язанням компанії більш відповідально дотримуватися норм і законів. Разом з тим ЄС прийняв загальний регламент про захист даних (GDPR) та закон про штучний інтелект. Хоча багато хто критикує якість цього законодавства і часто ця критика є справедливою, як на мене, це рух у правильному напрямку.
Вплив суспільства на технології
Варто зазначити, що не тільки технології мають великий вплив на людей, а й суспільство, його норми моралі та етика визначають швидкість та напрямок розвитку технологій. Серед найбільш яскравих прикладів можна назвати епопею з генетично модифікованими організмами.
Насторожене ставлення людей до ГМО викликало широку полеміку щодо безпечності виживання організмів, створених за допомогою генної інженерії й хоча ця технологія набула широкого застосування, багато країн заборонило вирощування та обіг ГМО-продукції. Крім того, на даний час у світі існує табу на втручання в генетичний код майбутніх людей, причини якого лежать передусім в етичній площині.
Виникає питання, добре це чи погано? З одного боку, регулювання та обмеження сповільнюють прогрес. Але з іншого, розвиток технологій не є самоціллю, а має слугувати передусім загальному благу. Якщо занадто швидкий розвиток створює більше проблем ніж вирішує, то він має бути сповільнений. Також, надзвичайно небезпечно нав’язувати людям те, що ними активно не сприймається. Цим технологічний прогрес відрізняється від чистої науки, яка базується на вільному обміні думками та ідеями. Впровадження нових технологій вимагає ретельного і виваженого підходу, який буде враховувати економічні, соціальні та моральні аспекти в комплексі.
І наостанок, ще раз хочу наголосити на важливості знаходження балансу між різними поглядами та цінностями. Оскільки, тільки він здатен забезпечити стабільний розвиток людства. В іншому випадку нам загрожує прихід до влади радикальних сил, що сповідують цинічний та егоїстичний погляд на світ. Може здатися, що усі ці норми права та моралі тільки заважають розвитку економіки, а отже добробуту людей.
Така позиція поширена серед бізнесменів, які підтримують авторитарних лідерів, що обіцяють повну свободу бізнесу. І дійсно, інколи авторитарні режими та диктатури на короткому проміжку часу забезпечують високі показники економічного розвитку. Проте, зрештою, вони завжди призводять до соціальної катастрофи, що веде до кризи в економіці та технологічної деградації. Наочним прикладом такої ситуації є наш східний сусід.
Отже, висновок з цього допису досить простий: таке здавалося б далеке та абстрактне поняття як цінності є ключовим у подальшому розвитку науки, технологій, політики та людства загалом. Власне, як і завжди.
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: