ДописиСмартфони Дописи 29.10.2024 о 10:00 comment views icon

Захищений та недорогий смартфон Fossibot F109: огляд та тестування

author avatar

dogmeat88Джун

Репутація Середня | Успішність статті 954

Захищений та недорогий смартфон Fossibot F109: огляд та тестування

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

Компанія Fossibot представила новий недорогий захищений смартфон F109. На відміну від більшості цінових однокласників Fossibot F109 базується на процесорі MediaTek Dimensity 6300, а не на старішому MediaTek Helio G99. Екран з роздільною здатністю HD+ не встановлює нові рекорди, але може підвищити швидкодію в деяких задачах, зокрема в іграх. Звісно Fossibot F109 отримав захищений корпус та велику АКБ місткістю 10600 мАг. Також у смартфона основна камера 50 Мп з сенсором Hynix Hi-5021 який раніше мені не зустрічався. З цього огляду ви дізнаєтеся більше про можливості Fossibot F109.

Характеристики

Назва

Fossibot F109

Екран

6,74 дюйма, роздільна здатність 720 х 1600 пікселів. Підтримка кадрової частоти 60 Гц
SoC MediaTek Dimensity 6300, 2 ядра Cortex A76, 6 ядер A55, GPU Mali-G57 MC2, техпроцес 6 нм

ОЗП

8 ГБ LPDDR4X

ПЗП

256 ГБ UFS

Камери

Тильна 50 Мп Hynix Hi5021, макрокамера 5 Мп Samsung S5K4E8, фронтальна 16 Мп Sony IMX471

Акумулятор

10600 мАг, зарядка потужністю до 18 Вт

Розширення пам’яті

MicroSD, до 2 ТБ

Безпровідний звязок

4G, 5G, Dual SIM, Wi-Fi 5 (ac), Bluetooth 5.2, NFC

Підтримка мобільних мереж

GSM 850/900/1800/1900MHzWCDMA 1/2/4/5/6/8/19

FDD 1B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/ 25/26/28AB/66

TDD 38/40/41

5G N1/3/5/8/20/28/38/41/77/78

ОС

Android 14

Габарити та маса

176,1x81,7x18,5 мм, 385 грамів

Додатково

Плівка на екрані

Ціна

Дізнатись ціну

Пакування та комплектація

Компанія Fossibot по традиції продає свої девайси в коробках життєрадісного помаранчевого кольору і Fossibot F109 не став виключенням. На зворотній стороні коробки вказані коди IMEI, серійний номер пристрою та його основні характеристики. Всередині смартфон додатково захищений шаром м’якого спіненого матеріалу, а вся комплектація розташована в окремих відсіках.

В комплектацію входить паперова інструкція, важіль для відкривання відсіку з SIM-картами, кабель USB та зарядний пристрій. Зарядка моделі QZ-0180AEA00 видає максимум 18 Вт потужності (в режимах 9В/2А або 12В/1,5 А) а це доволі мало з урахуванням ємності АКБ в 10600 мАг.

Зовнішній вигляд та конструкція

Коли перший раз береш Fossibot F109 у руки, то за масою і габаритами він подібний до інших захищених смартфонів з АКБ на ±10000 мАг. Тут і основні ознаки «бронефонів» присутні, такі як металеві вставки в боковинах, та накладки з TPU по кутах корпуса. Але варто перевернути смартфон і подивитися на його задню панель, як відразу впадає в очі головна відмінність Fossibot F109: глянсова (!) задня панель, ще й чорного кольору. Завдяки такій сукупності характеристик задня панель круто виглядає коли нова та чиста, нагадуючи лаковану поверхню; але чорний глянець швидко збирає відбитки пальців, бруд та пил. Також постає питання довговічності глянсових поверхонь при важких умовах експлуатації. Одна дуже маленька подряпинка вже була на глянці коли я дістав смартфон з коробки. На захищеність не впливає, лише на естетику.

Залежно від кута погляду (та кута падіння світла) глянець може виглядати монотонно чорним, або на ньому може проступати геометричний візерунок з діагональних ліній. Подібну обробку поверхні я раніше бачив на Cubot Max 5.

По центру глянсової поверхні знизу догори йде візерунок, який нагадує протектор шин, але доволі елегантний. Цей візерунок, металева окантовка блоку тильних камер та металеві боковини смартфона мають однакове світло-золотисте забарвлення і все ще виглядають органічно, без надмірної претензійності.

Збільшення розмірів блоку тильних камер має логічне пояснення: в нього інтегрований другий дисплей, який може стати помічником в деяких випадках. Увімкнути цей дисплей можна, якщо двічі натиснути на нього або перевернути розблокований смартфон. Після цього на екрані відобразиться поточна дата та час, але є ї інші віджети: екран вміє показувати електронний компас, видошукач камери (щоб зручно знімати селфі на тильну камеру), секундомір, звукозаписник та кнопки управління музичним плеєром. Гортання вверх або вниз виводить рівень заряду батареї або сповіщення від обраних застосунків. Сподобалося що для екрана з часами можна обрати серед 16 різних дизайнів циферблатів і навіть створити свій.

Спереду смартфон Fossibot F109 виглядає доволі стандартно. Екран по периметру має окантовку із TPU (термополіуретан) висотою приблизно в 1 мм, це дає певний додатковий захист дисплея при падіннях. Екранні рамки середньої товщини, фронтальна камера інтегрована в верхню частину екрана.

При вазі 385 грамів Fossibot F109 має середню вагу серед захищених телефонів з АКБ схожої ємності (в цьому випадку 10600 мАг). Хоч ще є Oukitel WP35 (11000 мАг, 366 грамів), але в нього немає другого екрана. Корпус Fossibot F109 зібраний якісно, ніде не скрипить та не згинається. Смартфон відповідає вимогам стандартів захисту IP68 та IP69K, тобто не боїться занурення у воду, пилу, бруду та падінь з невеликої висоти. Гучність регулюється кнопками на правій боковині, так само як і розблокується смартфон кнопкою справа; зліва знаходиться програмована клавіша, яку можна налаштувати на виконання простих дій (ліхтарик, запис звуку, активація другого екрану) або запуск обраних програм. Знизу знаходиться порт USB Type-C за заглушкою з TPU та гучномовець. Відсік для двох карт nanoSIM (одну з них можна замінити на карту пам’яті microSD) знаходиться за іншою заглушкою на лівій боковині.

Екран та звук

Зазвичай, якщо у сучасного смартфона роздільна здатність екрана менша ніж 1920х1080 пікселів то це свідчить що смартфон належить до початкового сегмента ринку. У випадку Fossibot F109 встановлений екран роздільною здатністю 720х1600 пікселів і це менше ніж у більшості конкурентів, навіть якщо вони трохи дорожчі. Пікселізація тексту та малих деталей більш виражена. Втім для захищених смартфонів зниження роздільної здатності може мати деякі переваги: збільшення термінів автономної роботи (про це у відповідному розділі) та певне покращення швидкодії (особливо в іграх). Екран має діагональ 6,74 дюйма та яскравість до 450 ніт, що в цілому на рівні конкурентів. SoC підтримує частоту оновлення до 120 Гц, але в цьому смартфоні вона стандартна, 60 Гц.

В налаштуваннях екрану є три різних кольорових профілі: «Природні», «Яскраві», «Насичені»; при цьому відтворення кольорів та налаштування гами найбільш достовірне з профілем «Природні». Два інших профілі сильно завищують/занижують кольорову температуру і дають відчутно холодну/теплу картинку. З профілем «Природні» червоним відтінкам дещо не вистачає насиченості, але в цілому контрастність та відтворення кольорів справляють гарне враження, тілесні відтінки виглядають натурально. Незважаючи на невисоку роздільну здатність (РЗ) відтворення кольорів в Fossibot F109 налаштовано значно якісніше, ніж у багатьох інших захищених смартфонів з екранами з більшою РЗ. Рівномірність підсвічування дуже гарна, є лише мінімальні засвітлення по краях екрана; втім glow-ефект нікуди не дівся. При 100% яскравості смартфоном можна користуватися на вулиці у сонячний день, але бажано, щоб сонце не відображалося на екрані. При 50% яскравості екран також важко назвати тьмяним (деякі виробники цим грішать), а ось мінімальна яскравість може бути зависокою при використанні в умовах повної темряви. Немає помітного мерехтіння підсвічування і це добре.

У смартфона один гучномовець і він видає загалом нормальне звучання. Голосовий діапазон відтворюється непогано, але не вистачає відчуття нижнього діапазону та виразності і на максимальному рівні гучності з’являються спотворення (втім без хрипіння). Запас гучності гарний.

Камера та фото

Основна камера смартфона Fossibot F109 побудована на сенсорі Hynix Hi5021 з роздільною здатністю 50 Мп та пікселями розміром 0,7 мкм. Фронтальна камера має сенсор Sony IMX471 (16 Мп), ще є макрокамера без автофокуса на базі Samsung S5K4E8 (5 Мп). Загалом набір камер видає доступний рівень смартфона, лише фронталка має не найновіший, але доволі гарний сенсор.

Застосунок камери стандартний. В основному режимі фото на екран можна вивести сітку, увімкнути додаткову AI-обробку та серійну зйомку, але не вистачає можливості активувати HDR. Стандартний розмір фото 12,5 Мп, є ще режим з повною роздільною здатністю 50 Мп. Є додаткові режими з прикрашанням лиця, програмним розмиттям країв фото, нічний та ручний режими, а також макрорежим. Максимальна роздільна здатність відео 2K, є електронна стабілізація, але не можна обрати кодек для запису.

Приклад фото основної камери Fossibot F109:

Приклад фото макрокамери Fossibot F109:

Порівняльні фото, зняті на Fossibot F109 та OnePlus 7. Налаштування за замовчуванням, в кожній парі фото першим йде Fossibot F109:

Основна камера Fossibot F109 непогано відтворює кольори, деталізація в центрі кадра також гарна, але вона суттєво знижується по периметру кадру. Цікаво що при гарному освітленні режим 50 Мп справді покращує відтворення найдрібніших деталей на фото. Камера схильна пере експонувати фото, що іноді дає відтворити більше деталей в темних областях, але у зв’язку з загальним обмеженим динамічним діапазоном сенсора це приводить до помітного пересвічування фото з яскравим сонячним освітленням, фото втрачає в глибині та контрасті. Приклад — на одному з порівняльних фото білий паркан просто зникає на фоні чистого неба, в той час, як з OnePlus 7 паркан залишається на місці. На нічних фото камера має притомну деталізацію та відтворення кольорів, але шуми дуже виражені навіть при перегляді фото не в повний розмір. Макрокамера може дати гарну деталізацію, але з фіксованою фокусною відстанню для цього потрібно ретельно підбирати відстань до об’єкта знімання, що в реальних умовах не завжди є час/бажання робити. На мій погляд, у Fossibot F109 можна було не встановлювати макрокамеру взагалі, а звільнені ресурси направити на кращий сенсор та оптику для основної камери. Але ж все ще можна зустріти думку що чим більше камер, тим кращий результат.

ОС та інтерфейс

Програмною основою смартфона Fossibot F109 стала ОС Android 14 з ядром версії 5.15.148. Після першого запуску у флешпам’яті об’ємом 256 ГБ було зайнято 14 ГБ. Під час написання огляду на смартфон «прилетіли» два невеличких оновлення прошивки.

Інтерфейс у системи стандартний, також встановлені стандартні застосунки від Google. Серед нестандартних програм є ToolBag, дуже розповсюджений в захищених смартфонах. Це такій собі «набір інструментів», який використовує датчики смартфона, щоб замінити такі пристрої як компас, шумомір, крокомір, рівень та інші. В налаштуваннях Fossibot F109 для кнопки Custom Key можна обрати до трьох різних функцій які можна буди запускати натисканням цієї кнопки. Є опція розширення ОЗП до 24 ГБ, тобто 8 ГБ реального ОЗП та 16 ГБ віртуального. Є віджет Smart Panel, це меню яке з’являється при свайпі з правого краю екрана; меню містить іконки застосунків які можна обрати під свої потреби, також з цього віджета можна запустити запис екрана.

Апаратна платформа та швидкодія

Апаратною основою Fossibot F109 став процесор (SoC) MediaTek Dimensity 6300. Він виготовлений за 6-нанометровою технологією, в його склад входить два процесорних ядра Cortex-A76 та чотири Cortex-A55, GPU Mali-G57 MC2. Судячи з характеристик, MediaTek Dimensity 6300 це близнюк популярної Helio G99, в яку додали модем 5G та трохи підвищили частоту ядер Cortex-A76, з 2,2 до 2,4 ГГц. Це повинно дати деяке підвищення швидкодії, детальніше про це трохи нижче. Відмічу що Helio G99 була дуже гарною SoC в 2022-2023 роках для смартфонів бюджетного рівня та самого низу середнього рівня, але зараз це просто гарний варіант для бюджетних смартфонів. У Fossibot F109 встановлено 8 ГБ оперативної пам’яті LPDDR4X та 256 ГБ флешпам’ять UFS. Версію стандарту UFS Fossibot не вказує, але це впливає на швидкісні характеристики пам’яті. Тож перейдемо до тестів швидкодії, від процесора, до GPU та пам’яті:

Щодо швидкодії в 3D, то MediaTek Dimensity 6300 (в смартфоні Fossibot F109) виявляється на 5-10% швидше ніж Helio G99, при цьому в багатьох тестах у них паритет. Те саме стосується і швидкодії ЦП, вона практично на тому самому рівні. В деяких тестах (наприклад PCMark Work 3.0) Fossibot F109 дещо відстає від пристроїв з Helio G99, попри новішу SoC. Ще привертає до себе увагу швидкість флешпам’яті: якщо швидкість читання ще на непоганому рівні, то запис доволі повільний, іноді на рівні eMMC, хоча пам’ять UFS зазвичай швидше.

Для сучасних смартфонів важлива якість системи охолодження, вона визначає наскільки довго смартфон зберігатиме максимальну продуктивність при тривалому навантаженні. У тесті CPU Throttling test є помірне зниження частоти, у важчому тесті Burnout benchmark охолодження CPU посереднє, а ось GPU охолоджується дуже добре.

Як смартфон Fossibot F109 поводить себе в іграх:

Файтінг Injustice 2 на цьому смартфоні працює плавно, ігровий процес комфортний.

LifeAfter (HD версія) це симулятор виживання з поглядом від третьої особи. Гра з великими, деталізованими рівнями з гарною графікою. З налаштуваннями за замовчуванням (HD resolution, основні налаштування Mid, стандартна якість атмосфери) FPS невисокий, більш-менш достатній для досліджування ігрового миру, але не для активних боїв. Загалом FPS сильно залежить від локації та підвищувати налаштування до високих нема сенсу, у складних випадках гра перетворюється майже на слайд-шоу. З пониженням графіки до низької або мінімальної кадрова частота суттєво зростає, втім залишилось враження що пристрої з SoC Helio G99 у схожих умовах працювали швидше. Можливо гра використовує специфічні оптимізації для більш розповсюдженої Helio G99, а для Dimensity 6300 вони ще не використовуються.

Лінійний зомбі-шутер Into the dead 2 дає можливість смартфона реабілітуватися. Навіть при встановлених високих налаштуваннях графіки Fossibot F109 видає плавну та комфортну картинку, попри кількість зомбованих на екрані. Все ж пониження роздільної здатності дисплея підвищує FPS у більшості ігор.

Перегони Asphalt Unite має яскраву картинку та спецефекти, на цьому смартфоні гра демонструє високий та стабільний FPS і на високих налаштуваннях графіки.

Wi-Fi та GPS

Швидкість Wi-Fi перевірялася у зв’язці з маршрутизатором Redmi AC-2100 (ac, 5 ГГц, ширина каналу 80 МГц). В наступній таблиці показано, яка пропускна здатність Wi-Fi у смартфоні Fossibot F109 у різних умовах:

Розміщення Пропускна спроможність середня, Мбіт/с Пропускна спроможність пікова, Мбіт/с Пропускна здатність мінімальна, Мбіт/с
В одному метрі від роутера, пряма видимість 346 376 277
За п’ять метрів від роутера, сусіднє приміщення, двері відчинені 315 359 215
За вісім метрів від роутера, дальнє приміщення, двері зачинені 227 249 159

Швидкість Wi-Fi цілком очікувана з урахуванням радіомодуля з антенами 1T1R. 300-400 Мбіт/с на сьогодні це середні показники, при цьому для реальних сценаріїв використання смартфона їх вистачає. Важливіше те що з віддаленням від точки доступу пропускна спроможність понижується не дуже суттєво, тобто в несприятливих умовах (велика відстань, завантажений ефір) більше ймовірність залишитися з придатним до користування Wi-Fi.

Щодо роботи навігації, то до Fossibot F109 виникли певні питання. Під час холодного запуску (автономний режим, включена лише навігація) смартфон тривалий час (2-3 хвилини) знаходив один-два супутники та через пару секунд втрачав з ними зв’язок. Отримати координати вдалося лише через 286 секунд (майже 5 хвилин), а це дуже довго. І при цьому сталий зв’язок забезпечувався переважно с китайськими супутниками, супутники інших систем смартфон якщо і бачив, то дуже недовго. На наступний день перевіряв і смартфон всеж побачив супутники GPS.

Автономна робота

Смартфон Fossibot F109 оснащений акумулятором ємністю 10600 мАг та підтримує зарядку з потужністю 18 Вт. Я виставив яскравість екрану і гучність на 50% і провів замір автономності в тесті PCMark:

Майже 27 годин це дуже гарний результат, втім він більш-менш збігається з результатами інших смартфонів з АКБ подібної ємності. Відмічу що при 50% яскравості екран Fossibot F109 має достатньо гарну яскравість, є смартфони які на тих самих 50% мають помітно тьмяніші дисплеї, а це впливає на результати в тесті автономності.

Висновки

Fossibot F109 це захищений смартфон бюджетного (але не самого початкового) рівня. У нього загалом непогана швидкодія та притомні камери, але екран та повільна флешпам’ять видають бюджетну орієнтацію цієї моделі. До роботи навігації виникли питання. Перспективи Fossibot F109 насамперед залежать від його ціни. У порівнянні з захищеними смартфонами початкового рівня (з різними Unisoc Tiger 6xx) Fossibot F109 виглядає більш цікаво, якщо піднятися дещо вище за ціною, то багато інших моделей з Helio G99, Dimensity 6xxx (а особливо з Dimensity 7xxx) є цікавішими. При цьому у Fossibot F109 великий акумулятор, гарна якість збірки та захист IP68 та IP69K цілком на рівні дорожчих моделей. Варто лише пам’ятати, що в бюджетних пристроях завжди можуть (будуть) компроміси й це нормально.

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: