Наприкінці грудня Кабмін вніс на розгляд Парламенту законопроєкти №10378 та №10379, що передбачають внесення змін до законів про мобілізацію, військові облік та службу, а також посилення відповідальності за військові порушення.
Серед іншого документи пропонують змінити призовний вік, запровадити єдиний реєстр боржників та електронні повістки, а також ввести базові військовий вишкіл та службу замість строкової, і посилити штрафи за порушення законів про мобілізацію.
Деякі пропозиції викликали невдоволення у багатьох українців, зокрема Асоціація IT Ukraine закликала Верховну Раду переглянути законопроєкти, з особливою увагою до ризиків для економіки України та безпосередньо ІТ-індустрії. Зокрема, серед найбільш критичних умов Асоціація виділяє:
«Українські ІТ-компанії конкурують із потужними компаніями на міжнародній арені, вкладають багато зусиль для промоції можливостей та переконанні у надійності українського ІТ, адже з Україною замовники не охоче працюють через війну — ми в «червоній зоні». Але з прийняттям новацій ПЗУ зростає ризик, що ІТ-компанії України будуть змушені відкривати офіси в інших країнах та скорочувати кількість українських команд», — кажуть в Асоціації.
За даними НБУ, за 11 місяців 2023 року експорт ІТ-послуг впав на 7,3% і склав $6,1 млрд, що на $482 млн менше, ніж у цей самий період 2022 року — $6,6 млрд. Загальні показники експорту у 2022-му — $7,34 млрд, що є рекордним показником (найбільшим за часи незалежності). На IT також припадає майже половина всього експорту послуг, тож прийняття вищезгаданих законів, на думку IT Ukraine, «негативно вплине на подальші показники експорту, а також зменшить валютний виторг країни».
«Для стабільної роботи ІТ-індустрії важливим є прогнозованість основного ресурсу — людського капіталу. Але запропоноване ПЗУ вилучення працівників українських ІТ компаній для проходження БВП (базової військової підготовки) залишається невизначеним, що може призвести до складнощів із контрактами українських ІТ-компаній».
Законопроєкти також обмежують правом громадян, що перебувають за кордоном, і це прямо суперечить ст. 25 Конституції України, наголошують в Асоціації.
«Ми вважаємо, що 65 тисяч осіб-айтівців, та близько 120 тисяч осіб разом із членами сімей — важливий демографічний фактор для відновлення України».
ІТ-галузь попри всі обмеження, у перший рік повномасштабної війни єдина збільшила податкові надходження до зведеного бюджету України на 13,7%. За 11 місяців 2023 року вже сплачено суму, майже рівну сумі за увесь 2022 рік.
В IT Ukraine також згадують великі надходження від ІТ-галузі Силам оборони України, які сягають 100 млн грн на день, а також участь айтівців у кібервійні та розробці ІТ-продуктів для розв’язання важливих як цивільних, так і військових завдань.
«Ми готові в скорочені терміни надати свою допомогу та долучити експертів до обговорення, пошуку компромісу та доопрацювання законопроєктів. Асоціація підтримує ініціативу КМУ щодо перегляду чинного Порядку бронювання військовозобов’язаних та, з метою забезпечення балансу інтересів держави й бізнесу, пропонує долучити Асоціацію IT Ukraine до робочої групи за цим напрямком».
Тим часом комітет з нацбезпеки сьогодні розпочав розгляд нового законопроєкту про посилення мобілізації. Повідомляється, що до обговорення залучили командування ЗСУ та представників Міноборони.
Контент сайту призначений для осіб віком від 21 року. Переглядаючи матеріали, ви підтверджуєте свою відповідність віковим обмеженням.
Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-06029.