Чому люди не пам’ятають раннє дитинство? Відповідь вчених радикально змінила звичні уявлення

Опублікував Олександр Федоткін

Вчені у рамках нового дослідження із використанням МРТ довели, що мозок немовлят у віці до одного року здатний кодувати спогади.

Нове дослідження ставить під сумнів усталену думку, що немовлята не здатні формувати спогади. На думку науковців, нездатність пригадати себе у ранньому дитинстві, скоріш за все, пов’язана із помилками відновлення цих спогадів, а не з тим, що вони не можуть бути сформовані.

Більшість людей зазвичай майже не можуть пригадати себе у перші три роки життя. Це явище отримало назву дитячої амнезії. За одним з припущень, це пов’язано з тим, що гіпокамп у нашому мозку, який відповідає за короткострокову пам’ять, не повністю розвинений у ранньому дитинстві. Однак останні дослідження, проведені на гризунах, спростовують це твердження, демонструючи, що ознаки пам’яті формуються в дитячому гіпокампі, але згодом стають недоступними.

Немовлята у перші роки життя демонструють використання пам’яті через такі дії, як наслідування, розпізнавання знайомих подразників і умовні реакції. Залишається незрозумілим, чи це залежить від гіпокампу, або ж від інших відділів мозку.

Науковець Трістан Єйтс та його колеги вирішили вивчити це питання із використанням МРТ для сканування мозку немовлят у віці від 4 місяців до двох років. Немовлят спонукали виконувати завдання на перевірку пам’яті. Завдання будувались на тому ж методі, який переважно використовують у рамках досліджень за участю дорослих людей.

Малечі показували зображення облич, сцен і об’єктів, а потім перевіряли, що їм вдалось запам’ятати на основі їхнього погляду. Тести проводились під час нейровізуалізації.

Виявилось, що у віці до одного року гіпокамп здатен кодувати індивідуальні спогади. На думку дослідників, наявність механізмів кодування пам’яті, незважаючи на тимчасовий характер цих спогадів, підтверджує ідею про те, що дитяча амнезія насамперед пов’язана з невдачами відновлення, а не з нездатністю створювати спогади.

Ці висновки узгоджуються з попередніми дослідженнями на гризунах, які свідчать про те, що спогади про раннє життя можуть зберігатися в дорослому віці, але залишаються недоступними без конкретних сигналів або прямої стимуляції гіпокампа на наявний зв’язок із цими спогадами.

Дослідження опубліковане у журналі Science

Джерело: SciTechDaily