
Інтернет — досить велика річ, але чи має він реальну фізичну масу? Сервери та кілометри волоконно-оптичних кабелів, звичайно, але в цьому випадку йдеться про сам Інтернет. Інформацію, дані, кібернетику… а оскільки для зберігання та переміщення речей у кіберпросторі потрібна енергія, яка, за Ейнштейном, має масу, теоретично можна було б обчислити, скільки важить сам Інтернет.
Першу спробу обчислити масу Інтернету ще у 2006 році здійснив фізик з Гарварду Рассел Зейтц, і у підсумку цифра не перевищувала 50 грамів, що еквівалентно вазі двох полуниць. Вже наступного року журнал Discover застосував інший підхід: зважаючи на те, що інформація в Інтернеті записана в бітах, дослідники подумали — а що як взяти за основу вагу електронів, необхідних для кодування цих бітів? Використавши весь інтернет-трафік, який на той час оцінювався в 40 петабайтів, Discover визначив, що маса Інтернету дорівнює 5 мільйонним часткам грама.
Зважаючи на те, що з моменту останніх обчислень минуло багато років і сталося чимало змін (розвиток соцмереж, пристроїв і бум ШІ в тому числі), видання Wired вирішило знову опитати дослідників і визначити фактичну вагу сучасного Інтернету. Більшість загалом погодились, що оцінки Зейтца та Discover застаріли — однак дані, які вони надали, різнились ще більше.
До прикладу, президент NEC Laboratories America Крістофер Вайц запропонував третій і більш точний, на його думку, метод. Він підрахував кількість енергії, необхідної для кодування усієї інформації в Інтернеті, якщо розмістити її на одному сервері та вивів з неї масу Інтернету. У 2018 році компанія International Data Corporation підрахувала, що до 2025 року загальний обсяг даних в Інтернеті сягне 175 зетабайт — 1,65 × 1024 бітів (1 зетабайт = 10247 байтів, 1 байт = 8 біт.) Якщо помножити це число на сталу Больцмана і температуру, а після вивести з формули еквівалентності маси та енергії (E = mc2) масу, то вийде значення 5,32 x 10 –14 грама, тобто 53 квадрильйоні грама.
Останніми роками вчені висунули ідею зберігати дані у самих будівельних блоках природи — ДНК. Тож інший підхід до маси Інтернету передбачає розрахунки в цих одиницях. За сучасними оцінками, 1 грам ДНК може зберігати 215 петабайтів (або 215 × 10¹⁵ байтів) інформації. Якщо загальний обсяг Інтернету становить 175 × 10²¹ байтів, то для його збереження знадобилося б 960 947 грамів ДНК — Wired пише, що це еквівалент вазі 10,6 середньостатистичних американців, 1/3 маси Cybertruck або ж 64 000 полуниць.
Favbet Tech – це ІТ-компанія зі 100% украінською ДНК, що створює досконалі сервіси для iGaming і Betting з використанням передових технологіи та надає доступ до них. Favbet Tech розробляє інноваційне програмне забезпечення через складну багатокомпонентну платформу, яка здатна витримувати величезні навантаження та створювати унікальний досвід для гравців.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: