Надпровідність у звичайних умовах стала трохи ближче до реальності. Минулого тижня науковий світ сколихнуло дослідження вчених Південної Кореї про модифіковану форму свинця-апатиту під назвою LK-99, яка є надпровідною при будь-якій температурі нижче 127°C без потреби в барокамерах для створення високого тиску. Наразі вже є свідчення, що одразу три групи вчених змогли повторити експеримент.
Команда Науково-технічного університету Хуачжун в китайському Ухані заявила, що успішно синтезувала кристал LK-99, і підтвердила, що матеріал може злегка левітувати в обох напрямках магнітного поля, передає Fast Company. Це відбувається завдяки ефекту Мейснера, на відміну від звичайних матеріалів, надпровідники відштовхують магнітні поля, не даючи їм проходити крізь себе.
First claimed successful replication of LK-99
Accomplished by a team at the Huazhong University of Science and Technology and posted 30 minutes ago.
Why this is evidence:
The LK-99 flake slightly levitates for both orientations of the magnetic field, meaning it is not simply a… pic.twitter.com/bh0x9oqaz2— Andrew Cote (@Andercot) August 1, 2023
Схожого ефекту досягли й учені з Національної лабораторії Шеньян у Китаї.
A third levitating LK-99 superconductor replication video has dropped from China https://t.co/mCewSbYD9X
Caveat here is that they then measured the resistance and found it to have high resistivity, so more work needs to be done to get both levitation + zero resistance samples pic.twitter.com/Q6OTDjaReI
— Floates0x (@floates0x) August 1, 2023
Ще раніше Національної лабораторії ім. Лоуренса в Берклі (LBNL), Каліфорнія, створили комп’ютерну симуляцію, яка підтвердила результати корейського експерименту. Американська команда показала, що у модифікованому апатиті свинцю, де атоми міді у кристалічній решітці замінили атоми свинцю, можуть спостерігатися властивості надпровідника.
National Lab (LBNL) results support LK-99 as a room-temperature ambient-pressure superconductor.
Simulations published 1 hour ago on arxiv support LK-99 as the holy grail of modern material science and applied physics.
(https://t.co/4t4D2gIeBp)Here's the plain-english… pic.twitter.com/mQNQuO4TFu
— Andrew Cote (@Andercot) August 1, 2023
Це лише один експеримент, який ще може не знайти підтвердження, проте LK-99 дає надію на майбутнє з просунутішими технологіями. Якщо надпровідність за нормальних умов існуватиме, а спосіб виробництва таких матеріалів буде економічно доцільним — це забезпечить шалений стрибок багатьох галузей.
Оскільки струм тектиме без опору — не буде втрат електромереж (30-35%), в електронних пристроях не буде втрат на нагрівання, а потяги зможуть левітувати практично без затрат енергії та без тертя коліс об рейки. Слідкуватимемо за подальшим розвитком подій, статтями в наукових журналах та, сподіваємося, аж до практичного втілення технології.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: