Аналітики Keyrock провели дослідження 62 аірдропів
Почнемо з історії успіху.
Drift — децентралізована платформа для торгівлі ф’ючерсами, яка працює на Solana вже майже три роки. На Drift було скоєно кількох хакерських атак. Команда стратегічно виділила 12% загальної пропозиції токенів для аірдропу — відносно високий відсоток — і запровадила розумну систему бонусів, яка активувалася кожні 6 годин після початкового розподілу.
Стартувавши зі скромною ринковою капіталізацією в $56 млн, Drift здивував багатьох, особливо порівняно з іншими vAMM (віртуальними автоматизованими маркет-мейкерами), які мали менше користувачів та історії, але вищі оцінки. Ринкова капіталізація Drift незабаром сягнула $163 млн (зростання у 2,9 раза після запуску).
А тепер перейдемо до найяскравішого лузера року.
ZkLend позиціювалася як платформа для кредитування та запозичення різних активів на основі протоколу Starknet. Але наразі вартість $ZEND впала на 95%, а щоденні обсяги торгів ледве перевищують $400 тис. Це різкий контраст для проєкту, який колись мав ринкову капіталізацію в $300 млн.
То як же проєкт опинився в такому сумному становищі? По-перше, концепція ZkLend не була особливо новаторською: створення фармінгової мережі, де користувачі могли б заробляти винагороди через різні протоколи, та залучення ліквідність та користувачів через винагороди та кросчейн активність.
Однак завершилось це тим, що ZkLend заповнили користувачі, зосереджені виключно на короткострокових винагородах. Тому вийшло так, що замість створення стійкої екосистеми, ZkLend опинився залежно від мисливців за винагородами (дропхантерів), що призвело до низького утримання клієнтів. Бо, що логічно, після отримання винагороди дропхантери швиденько розпродали токени й покинули проєкт.
Джерело: Keyrock