«‎Галюцинувати» — слово року за версією Кембриджського словника, яке отримало «‎друге життя» завдяки штучному інтелекту

Опубликовал
Катерина Даньшина

У 2023-му слово «‎галюцинувати» використовували як дієслово на позначення того, як чатботи видають неправильну чи оманливу інформацію.

За Кембриджським словником, оригінальне визначення слова «‎галюцинувати»/hallucinate — «бачити, чути чи відчувати запах того, що не існує‎», як правило, через «‎погіршення стану здоров’я або вживання наркотику». Цього року воно набуло додаткового значення, і ним почали позначати те, як чатботи, на кшталт ChatGPT, видають неправдиву інформацію.

Курс Fullstack Web Development від Mate academy.
Стань універсальним розробником, який може створювати веб-рішення з нуля.
Дізнатись про курс

Як головне слово року, його обрали через те, що нове значення «добирається до суті того, чому люди говорять про ШІ».

Цього року до словника також додали низку статей, пов’язаних зі штучним інтелектом, зокрема велику мовну модель (або LLM), генеративний штучний інтелект (або GenAI) і GPT (абревіатура від Generative Pre-trained Transformer).

Серед слів, які зазнали різкого зростання за кількістю пошукових запитів в онлайн-словнику, були слово «implosion‎» (коли назвали причину аварії субмарини «Титан») та GOAT (абревіатура від «greatest of all time», яка стала популярною після Чемпіонату світу в Катарі, коли люди намагались визначити — хто ж найвеличніший футболіст усіх часів).

«Галюцинації штучного інтелекту нагадують нам, що людям все ще потрібно використовувати свої навички критичного мислення, щоб використовувати ці інструменти», — пишуть на сайті словника. «Великі мовні моделі настільки надійні, наскільки надійна інформація, з якої навчаються їхні алгоритми. Людський досвід, мабуть, важливіший, ніж будь-коли, для створення авторитетної та актуальної інформації, на якій можна навчатися».

Генрі Шевлін, фахівець з етики штучного інтелекту Кембриджського університету, сказав, що цей рік, ймовірно, буде «найбільшим хвилюючим» щодо галюцинацій штучного інтелекту, оскільки компанії докладають зусиль, щоб зменшити частоту помилок (хоча ефективного інструменту для цього ще не придумали).

У словнику наведено два приклади використання слова «галюцинувати» щодо штучного інтелекту:

  • «LLM сумно відомі тим, що галюцинують – генерують абсолютно неправдиві відповіді, часто підкріплені вигаданими цитатами».
  • «Останню версію чатбота значно вдосконалено, але він усе ще буде галюцинувати».

Хоча приклади вже були з реальними наслідками — американська юридична фірма використовувала ChatGPT для юридичних досліджень, які призвели до цитування в суді фіктивних справ; а у власному рекламному відео Google чатбот Bard зробив фактичну помилку щодо космічного телескопа Джеймса Вебба.

Раніше видавець словника Collins назвав AI («ШІ») найвидатнішим словом 2023 року.

Disqus Comments Loading...