
16 січня після кількох перенесень космічна компанія Джеффа Безоса провела свій перший орбітальний запуск (раніше лише суборбітальні), вивівши на орбіту другий ступінь ракети New Glenn.
О 09:04 за Києвом ракета стартувала з майданчика на станції космічних сил на мисі Канаверал, а за три хвилини успішно пройшла етап розділення ступенів — однак перший, який початково мав приземлитися на плавучу платформу Jacklyn в Атлантичному океані, втратили за деякий час (компанія обіцяла поділитись подробицями найближчим часом).
Другий ступінь тим часом запалив два двигуни BE-3U та продовжив свій підйом на орбіту. За 13 хвилин після старту він досяг орбітальної швидкості, погасивши двигуни й зрештою виконавши основне завдання цієї місії, яка дістала назву NG-1.
— Jeff Bezos (@JeffBezos) January 16, 2025
Вже у перший тестовий запуск New Glenn злетіла з корисним навантаженням — прототипом транспортного засобу Blue Ring, який міг би переміщувати супутники навколо земної орбіти (на цей запуск він залишатиметься прикріпленим до другого ступеня протягом шести годин місії, під час якої перевірятимуть роботу комунікаційного обладнання).

Компанія Blue Origin була заснована у 2000 році, однак на сьогодні має дуже скромний перелік досягнень: запуски в космос були, але не на орбіту. Невеликий транспортний засіб компанії, New Shepard, доставляє космічних туристів на край космосу (такі польоти називаються суборбітальними) — фактично він просто підіймається та опускаються, як американські гірки, зі швидкістю, що дорівнює нулю у верхній частині дуги.

New Glenn — надважка орбітальна ракета-носій, яка у висоту сягає 98 метрів (трохи вище статуї Свободи) та має 7 метрів в діаметрі. Перший ступінь має 7 двигунів BE-4, які працюють на суміші метан/рідкий кисень, і розроблений багаторазовим.
Ракета здатна перевозити 50 тонн корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту. Для порівняння, Falcon Heavy від SpaceX, яка також має багаторазові прискорювачі першого ступеня, може підняти близько 70 тонн.

Blue Origin планує провести 6-8 тестових запусків New Glenn у 2025 році — наступний, ймовірно, відбудеться вже навесні.
Нагадаємо, що сьогодні також має відбуватися сьомий випробувальний політ мегаракети Starship від SpaceX (при чому нової версії) — найбільшої у світі на сьогодні, її висота сягає приблизно 123 метрів. Команда сподівається повторити успіх жовтневого запуску і приземлити перший ступінь «в руки» вежі Mechazilla.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: