
47-й президент США Дональд Трамп 23 січня розпорядився створити робочу групу з цифрових активів, яка серед іншого займатиметься вивченням можливості створення стратегічного запасу криптовалют у США. Вона мусить надати звіт із критеріями для такого резерву до липня поточного року. Указ Трампа не містить конкретики щодо структури чи масштабів такого резерву. Робоча група отримала доручення оцінити можливість формування запасу з криптовалют, конфіскованих у результаті правоохоронної діяльності. Крім того, Трамп заборонив впровадження цифрових валют центрального банку (CBDC).
Стратегічний резерв — це запас критично важливого ресурсу, який може бути використаний у періоди криз або перебоїв із постачанням. Найвідомішим прикладом є Стратегічний нафтовий резерв США, найбільший у світі запас нафти для екстрених ситуацій, створений Конгресом у 1975 році після нафтової кризи 1973-1974 років.
Крім нафти, деякі країни мають стратегічні запаси інших ресурсів: Канада зберігає кленовий сироп, а Китай — метали, зернові та навіть свинину.
За даними bitcointreasuries.net, наразі конфісковані криптоактиви включать близько 200 тис. біткоїнів вартістю приблизно $21 млрд за ринковими цінами. Проте юридичні деталі щодо передачі цих активів з-під юрисдикції Міністерства юстиції залишаються невідомими.
Трамп не заявив, чи уряд планує додатково купувати біткоїни на відкритому ринку, а в указі немає конкретних інструкцій із цього приводу.
Найчіткіша пропозиція щодо резерву біткоїнів у Вашингтоні надійшла від сенаторки-республіканки Синтії Луміс, яка сама володіє п’ятьма біткоїнами. У липні вона представила законопроєкт BITCOIN 2024 року, який передбачає створення резерву з 1 мільйон біткоїнів під управлінням Міністерства фінансів. Згідно з проєктом, міністерство щорічно б купувало по 200,000 біткоїнів протягом п’яти років. Після цього запас становитиме приблизно 5% від глобальної пропозиції біткоїнів, яка обмежена 21 мільйоном. Покупки фінансувалися б із прибутків Федеральної резервної системи та золотих резервів. Запас біткоїнів зберігався б щонайменше 20 років.
Honored to chair the Senate Banking Subcommittee on Digital Assets. pic.twitter.com/mWj2hKA0NQ
— Senator Cynthia Lummis (@SenLummis) January 23, 2025
Пізніше з’явились чутки, що нацрезерв не обмежиться біткоїнами, і в його склад хочуть включити такі криптовалюти як Solana (SOL), USD Coin (USDC) і Ripple (XRP).
Прихильники ідеї вважають, що завдяки накопиченню біткоїнів, які, на їхню думку, мають довгострокову тенденцію до зростання вартості, США зможуть зменшити свій дефіцит бюджету без підвищення податків і зміцнити долар. Сильний долар, своєю чергою, може надати США більше важелів впливу на таких суперників, як Китай і росія.
Сенаторка Луміс зазначала, що її план дозволить скоротити державний борг США наполовину за 20 років.
«Це допоможе захистити нас від інфляції та укріпити долар на світовій арені», — заявила вона в інтерв’ю Fox Business у листопаді.
Скептики ж наголошують, що, на відміну від більшості інших ресурсів, біткоїн не має внутрішньої цінності й не є критично важливим для економіки США. Створений у 2008 році, біткоїн залишається занадто молодим і нестабільним, щоб гарантувати його зростання в довгостроковій перспективі. Крім того, криптогаманці часто стають об’єктами кібератак.
Критики також застерігають, що через високу волатильність будь-які урядові покупки чи продажі можуть суттєво вплинути на ціну біткоїна.
Джерело: Reuters
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: