Новини Софт 17.04.2025 о 19:15 comment views icon

Microsoft «вбиває» функцію, яка захищала «старі» версії Windows 11 — і ніхто не знає чому

author avatar

Вадим Карпусь

Автор новин

Microsoft «вбиває» функцію, яка захищала «старі» версії Windows 11 — і ніхто не знає чому

Microsoft планує прибрати одну з функцій безпеки в старіших версіях Windows 11 — усіх, що були до 24H2. Підтримка VBS enclaves (анклави безпеки на основі віртуалізації) буде припинена у Windows 11 23H2 та 22H2. Те саме стосується серверних версій: Windows Server 2022, 2019 та 2016. Це фактично означає, що старіші версії Windows 11 і Windows Server стануть менш безпечними.

У заяві Microsoft йдеться:

«Підтримка VBS enclaves буде припинена у Windows 11 версії 23H2 і старіших. Вона збережеться лише у Windows 11 версії 24H2 і новіших.

VBS enclaves також більше не підтримуватимуться у Windows Server 2022 і раніших версіях. Підтримка залишиться тільки в Windows Server 2025 і новіших.»

VBS enclaves з’явилися у липні минулого року, разом із роз’ясненням системних вимог до цієї функції. Ця технологія заснована на VBS — Virtualization-based Security (безпека на основі віртуалізації).

VBS — це одна з ключових функцій захисту Windows 11, яку Microsoft неодноразово просувала. Чому саме компанія вирішила відмовитися від одного з її компонентів у відносно нових версіях ОС — невідомо, офіційної причини не вказано.

Однак варто зазначити, що Microsoft часто відмовляється від старих стандартів задля покращення захисту або впровадження новіших, ефективніших технологій. Наприклад, нещодавно компанія оновила механізми збору даних у браузері Edge та поступово припиняє підтримку ActiveX в офісних застосунках.

Для чого потрібні VBS enclaves? Вони покращують безпеку роботи з пам’яттю в застосунках, створюючи віртуальні рівні довіри (VTL) всередині програмного середовища з довіреним виконанням (TEE — Trusted Execution Environment).

Проте навіть ця технологія не є ідеальною: у січні Microsoft довелося усунути вразливість підвищення привілеїв у VBS enclaves (CVE-2025-21370). До речі, у сфері захисту пам’яті компанія також почала інтегрувати мову Rust у ядро Windows ще у 2024 році — починаючи з версії 23H2 Windows 11.

Список функцій, що втратили підтримку, можна переглянути на офіційному сайті Microsoft.

Прощавай, старенький: Microsoft радить утилізувати ПК, які не можна оновити до Windows 11

Джерело: neowin


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: