Місія OSIRIS-REx нарешті «‎приземлила» зразки астероїда Бенну — після подорожі тривалістю у 7 років

Опубликовал
Катерина Даньшина

Отримані зразки мають найбільшу вагу з тих, що взагалі коли-небудь доставляли на Землю з інших небесних тіл (без урахування Місяця).

24 вересня міжпланетна станція NASA доставила капсулу зі зразками астероїда Бенну на Землю, а команди NASA та ВПС США успішно її вилучили, транспортувавши до тимчасового чистого сховища.

Зонд OSIRIS-REx подолав близько 6,2 млрд кілометри, щоб дістатись Бенну, і загалом його подорож зайняла 7 років. Капсула містить 250 грамів уламків та іншого матеріалу з астероїда, який може надати вченим важливі дані про появу життя на Землі та перші дні існування Сонячної системи.

Капсула увійшла в атмосферу Землі на швидкості 43 450 км/год, а її теплозахисний екран нагрівся до 2900°C. Головний парашут розкрився на висоті 6 км, замість очікуваних 1,5 км, утім приземлення на пустельному полігоні Пентагону в Юті було м’яким. Після того, як капсула достатньо охолола, до неї наблизився персонал.

Капсула зі зразками Бенну після приземлення

Спуск від межі атмосфера до пустелі зайняв менш як 10 хвилин, і засвідчив успішне завершення місії. OSIRIS-REx вартістю $1 млрд був запущений у 2016-му, прибув до Бенну у 2018-му та взяв зразки у 2020-му.

Зображення Бенну, які зняв OSIRIS-REx, коли перебував на орбіті астероїда.

Далі капсулу гелікоптером транспортували до тимчасового чистого сховища на полігоні, де її відкрили, діставши контейнер зі зразками та помістивши його в азотну атмосферу (азот захистить зразки від кисню, вологи та інших забруднень; NASA використовувало цей метод ще з часів «‎Аполлона»).

Огляд капсули після приземлення. Фото: Reuters

Надалі матеріал літаком доставлять до Космічного центру Джонсона NASA в Х’юстоні, штат Техас, в окремо побудовану лабораторію.

«Вітаю всю команду OSIRIS-REx. Ви це зробили! Ця місія доводить, що NASA робить великі речі. Речі, які надихають нас, речі, які об’єднують нас, речі, які показують, що немає нічого неможливого», — сказав адміністратор NASA Білл Нельсон.

Надалі зразки розподілять між науковими командами та світовими космічними агенціями: NASA зберігатиме 70% зразка, а решта 25%  розподілять між понад 200 дослідниками з 35 різних установ. 4% отримає Канадська космічна агенція, і ще 0,5% – Японська  агенція аерокосмічних досліджень.

OSIRIS-REx перша місія NASA, яка зібрала та доставила на Землю зразок астероїда, але в Японії вже є два подібні досягнення. У 2010 році місія Hayabusa 1 отримала матеріали з астероїда Ітокава, а у 2020-му  Hayabusa 2 доставила зразки астероїда Рюгу.

Водночас місія з повернення зразків астероїда Бенну на Землі відзначилась кількома несподіванками: у 2018 році зонд зустрів астероїд, більше схожий на купу гравію та щебеню, ніж на тверду скелю, і тоді вченим довелось переосмислити план посадки та перепрограмувати зонд.

Місія OSIRIS-REx продовжить роботу наступного разу вона відвідає Апофіс, ще один навколоземний астероїд, який колись вважався серйозною загрозою для Землі. Останні вимірювання показали, що астероїд пролетить повз нашу планету у 2029 році, в межах однієї десятої відстані від Місяця.

Джерело: Space

Disqus Comments Loading...