Новини Наука та космос 17.04.2025 о 10:35 comment views icon

На заміну ГЕС? Науковці навчились генерувати електрику з крапель дощу

author avatar

Олександр Федоткін

Автор новин та статей

На заміну ГЕС? Науковці навчились генерувати електрику з крапель дощу
Depositphotos

Дослідники з Сінгапуру розробили доволі простий спосіб використання падаючих крапель води для отримання електричної енергії.

Зазначається, що науковці здійснили розділення зарядів, спрямовуючи краплі води через вузьку вертикальну трубку для створення «пробкового потоку», і змогли ефективно зібрати електричні заряди. Виробленої краплями води електроенергії вистачило на живлення 12 світлодіодів. Потенційне використання цієї технології на дахах будинків у міських умовах може стати дешевою альтернативою ГЕС.

Коли стикаються два матеріали, заряди на їхніх поверхнях можуть зміщуватись, яскравим прикладом є статична електрика. Таким самим чином вода, що протікає по деяких поверхнях, може отримувати або втрачати електричний заряд.

«Вода, що падає через вертикальну трубу, генерує значну кількість електроенергії, використовуючи певну модель потоку води: пробковий потік. Ця модель пробкового потоку може дозволити збирати енергію дощу для вироблення чистої та відновлюваної електроенергії», — пояснює автор-кореспондент дослідження Сіоулінг Сох.

Звичайна гідроелектростанція використовує великі обсяги води, змушуючи її крутити турбіни. Однак це ефективно, якщо поряд є великі ріки з бурхливим потоком. Дослідники намагались розробити технологію для менших і значно повільніших потоків води. Розділення зарядів дає змогу отримати електрику з води, якщо вона тече через канал, вистелений провідною поверхнею. Однак недоліком є те, що заряди накопичуються лише на поверхні, якої торкається вода. 

На заміну ГЕС? Науковці навчились генерувати електрику з крапель дощу
American Chemical Society

Для підвищення ефективності розробники спробували використовувати мікро та нанорозмірні канали, однак вони виявились настільки малими, що вода не змогла вільно протікати по них, а її перекачування потребувало б більше енергії, ніж потім можна було б отримати від такої системи. Науковці розробили доволі просту установку, у якій вода витікала з нижньої частини башти через металеву голку, створюючи краплі розміром з дощові, що потрапляли у отвір вертикальної полімерної трубки заввишки 32 см і завширшки 2 мм. Зіткнення крапель у верхній частині трубки створювало пробковий потік. Короткі стовпи води чергувались із повітряними кишенями. У процесі стікання води в нижню частину трубки відбувалось розділення електричних зарядів. Потім вода збиралася у чашці під трубкою, а дроти, розміщені у верхній частині трубки та у чашці, збирали електрику.

Такій системі, за словами розробників, вдалось перетворити 10% енергії стікаючої по трубці води в електрику. Порівняно із безперервним потоком стікаючої води, пробковий потік виявився у 5 разів ефективнішим.

На заміну ГЕС? Науковці навчились генерувати електрику з крапель дощу
American Chemical Society

Оскільки протестовані швидкості крапель були набагато нижчими за швидкість крапель дощу, дослідники припускають, що систему можна використовувати для збору електроенергії від дощу. Ще один експеримент дозволив науковцям переконатись, що стікання води по двом трубкам одночасно або послідовно генерує удвічі більше енергії.

Дослідники спрямували воду чотирма трубками і установка безперервно живила 12 світлодіодів протягом 20 секунд. Дослідники кажуть, що енергія пробкового потоку може бути простішою у налаштуванні та обслуговуванні, ніж гідроелектростанції, і вона може бути зручною для міських просторів, таких як дахи.

Будинки, що гріють самі себе — реальність? Вчені створили цемент, що генерує електрику з тепла та працює як акумулятор

Результати дослідження були опубліковані у журналі ACS Central Science

Джерело: SciTechDaily


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: