Новини Наука та космос 07.11.2024 о 20:38 comment views icon

Нестача глибокого сну пов’язана з ризиком розвитку деменції – дослідження

author avatar

Вадим Карпусь

Автор новин

Нестача глибокого сну пов’язана з ризиком розвитку деменції – дослідження

Ризик розвитку деменції може підвищуватися з віком, якщо людина не отримує достатньо повільнохвильового (глибокого) сну. Дослідження 2023 року показало, що у людей старше 60 років ймовірність розвитку деменції збільшується на 27% при втраті всього 1% глибокого сну щороку.

Повільнохвильовий сон — це третя стадія 90-хвилинного циклу сну, яка триває близько 20-40 хвилин. Це найбільш відновлювальна стадія, під час якої мозкові хвилі та серцевий ритм сповільнюються, а артеріальний тиск знижується.

Глибокий сон зміцнює м’язи, кістки та імунну систему, готуючи мозок до засвоєння нової інформації. Недавні дослідження показали, що люди з ознаками змін у мозку, пов’язаних із хворобою Альцгеймера, демонстрували кращі результати в тестах на пам’ять, якщо мали більше повільнохвильового сну.

«Повільнохвильовий сон підтримує старіючий мозок і сприяє очищенню метаболічних відходів, включаючи білки, що накопичуються при хворобі Альцгеймера», — зазначив нейробіолог Метью Пейс з Університету Монаша в Австралії.

«До цього часу ми не знали, чи відіграє повільнохвильовий сон роль у розвитку деменції. Наші результати свідчать про те, що втрата цього сну може бути змінюваним фактором ризику деменції».

Пейс та його колеги з Австралії, Канади та США проаналізували дані 346 учасників Framingham Heart Study, які пройшли два нічні дослідження сну в періоди з 1995 до 1998 року і з 2001 до 2003 року з інтервалом у 5 років.

Ця вибірка без ознак деменції на час дослідження в 2001–2003 роках і старша 60 років на 2020 рік дозволила дослідникам простежити зв’язок між змінами в глибокому сні та ризиком деменції, відстежуючи учасників до 2018 року.

«Ми використовували ці дані, щоб дослідити, як змінювався повільнохвильовий сон із віком і чи були пов’язані зміни в його рівні з ризиком деменції в пізнішому житті до 17 років потому», — розповів Пейс.

За 17 років спостережень серед учасників було зафіксовано 52 випадки деменції. Рівень глибокого сну у цих учасників також було зіставлено з випадками деменції.

Виявлено, що рівень повільнохвильового сну починає знижуватися з віком після 60 років, досягаючи піка втрат між 75 і 80 роками, а згодом стабілізується.

Порівнюючи дані з першого і другого дослідження, вчені виявили, що кожне зниження рівня глибокого сну на 1% щороку пов’язане з 27% підвищенням ризику розвитку деменції. Цей ризик зростав до 32% при фокусуванні на хворобі Альцгеймера, найпоширенішій формі деменції.

Дослідження також пов’язує низький рівень глибокого сну з вищим ризиком серцево-судинних захворювань, прийманням ліків, що впливають на сон, і наявністю гена APOE ε4, пов’язаного з хворобою Альцгеймера.

Хоча це чіткі зв’язки, автори зауважують, що такий тип дослідження не доводить, що втрата глибокого сну викликає деменцію. Можливо, процеси, пов’язані з деменцією, спричиняють погіршення сну. Для повного розуміння цих факторів необхідні подальші дослідження.

Джерело: sciencealert


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: