«Ніжний гігант»: астрофізики опублікували перше в історії зображення чорної діри Стрілець А* у центрі нашої галактики

Опублікував Тетяна Нечет

Анонсоване астрофізиками міжнародного проєкту Event Horizon Telescope (EHT або «Телескоп горизонту подій») відкриття виявилося справді винятковим. 12 травня вчені показали перше фото «ніжного гіганта» — надмасивної чорної діри Стрілець А* (Sagittarius A*, Sgr A*), що ховається в центрі нашої галактики Чумацький Шлях, та пожирає будь-яку матерію, що потрапляє в межі її надпотужного гравітаційного поля.

Зображення, описане сьогодні у спеціальному випуску The Astrophysical Journal Letters, є довгоочікуваним поглядом на об’єкт, який у 4 мільйони разів масивніший за Сонце і приблизно в 17 разів більший за діаметр нашої зірки.

«Протягом десятиліть астрономи цікавились тим, що знаходиться в центрі нашої галактики, притягуючи зірки на вузькі орбіти через свою величезну гравітацію. Завдяки зображенню EHT ми змогли стати ближче до цих орбіт у тисячу разів, де гравітація стає в мільйон разів сильнішою. На такій близькій відстані чорна діра прискорює матерію майже до швидкості світла і викривляє траєкторії фотонів у викривленому просторі-часі», — сказав астрофізик Майкл Джонсон із Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики.

Стрілець A* знаходиться на відстані близько 27 тисяч світлових років від нас і з Землі виглядала б як пончик на Місяці. Щоб показати чорну діру, команда створила потужний EHT, який поєднав вісім наявних радіообсерваторій по всій планеті, щоб сформувати величезний віртуальний телескоп.

Чорна діра Стрілець А* лише друга з будь-коли виявлених. Першу було показано також завдяки міжнародному співробітництву в рамках Event Horizon Telescope (EHT). У 2019 році астрофізики представили першу в історії фотографію чорної діри, що знаходиться в центрі галактики M87. Автори цього знімку отримали премію Breakthrough Prize з грошовою винагородою 3 мільйони доларів.

Чорні діри є надзвичайно щільними об’єктами з настільки сильною гравітацією, що навіть світло не може покинути їх, що робить спостереження надзвичайно складним. Горизонт подій чорної діри — це точка неповернення, за якою все — зірки, планети, газ, пил і всі форми електромагнітного випромінювання — йде в небуття.

Вчені проєкту шукали кільце світла — перегріту зруйновану матерію та випромінювання, що обертається з величезною швидкістю на краю горизонту подій навколо області темряви, що представляє справжню чорну діру. Це так звана тінь або силует чорної діри.