Новини Пристрої 06.12.2023 о 16:51 comment views icon

Програма Replicator: Пентагон планує створити армію дешевих дронів, щоб протистояти домінуванню Китаю на ринку БПЛА

author avatar

Вадим Карпусь

Автор новин

Тиждень ШІ на ITC.ua за підтримки

На ITC.ua Тиждень ШІ. Ми досліджуємо, як саме ШІ покращує життя мільйонів людей прямо зараз і що чекає нас у майбутньому. Партнер проєкту – компанія Favbet Tech, яка активно інтегрує ШІ у свої продукти.

Війна в Україні показала цінність груп недорогих безпілотників у сучасних бойових діях. Тепер Пентагон планує створити армію з тисяч маленьких і дешевих дронів у надії стимулювати виробництво БПЛА у США та скоротити домінування Китаю на цьому ринку.

Американські виробники дронів сподіваються, що програма Пентагону Replicator дасть імпульс виробництву в США. Експерти у сфері оборони кажуть, що Вашингтону необхідно побудувати незалежний ланцюжок постачання дронів, який не проходитиме через Китай. Це пов’язано з невеликим, але реальним ризиком майбутньої війни між двома країнами.

Директор відділу оборонних інновацій Пентагону Дуг Бек заявив, що на прикладі війни в Україні відомство змогло отримати «величезну кількість інформації» про те, як мобілізувати промисловість, щоб задовольнити потреби сучасної війни. Він додав, що зростання виклику з боку Китаю є стимулом для реалізації програми.

Пентагон має намір зробити «тисячі» дронів у рамках програми Replicator вже до кінця наступного року. Однак Пол Шарр, виконавчий віцепрезидент Центру нової американської безпеки, який раніше працював у Міністерстві оборони, назвав такі терміни «складними» з огляду на тривалий процес узгодження оборонних бюджетів.

Назва Replicator покликана відобразити прагнення «відтворити» процес в інших галузях. Дрони є лише першою метою програми – Replicator One. Але надалі планується зайнятися виробництвом інших технологій, щоб знизити залежність від Китаю.

Наразі Китай домінує на світовому ринку споживчих дронів, а на компанію DJI припадає близько 70% ринку. Офіційні особи США говорять про необхідність розвивати альтернативні джерела постачання. У разі можливої війни на острові Тайвань американським військовим потрібно буде використовувати дрони, які виробляються не в Китаї.

Український досвід

Раніше американські військові покладалися на невелику кількість нових дронів, таких як Global Hawk, вартістю $220 млн. Але війна в Україні показала корисність великої кількості недорогих дронів, які можна відправляти на місії, з яких вони навряд чи повернуться.

ЗСУ часто використовують невеликі дешеві комерційні дрони вартістю близько $2 тис. Вони використовуються як для розвідки, так і для скидання боєприпасів на позиції ворога. Ці недорогі дрони допомогли завдати російській військовій техніці збитків на мільйони доларів. Але вони також чутливі до російських систем РЕБ.

У зв’язку з цим назріла необхідність «переосмислення того, якою має бути парадигма співвідношення ціна-якість для дронів». Тепер американські військові експерти все частіше віддають перевагу стратегії створення великих парків дешевих автономних дронів, які можуть доповнити пілотовані літаки.

Розвиток Replicator багато в чому залежатиме від фінансування. Палата представників запропонувала створити новий фонд для відділу оборонних інновацій Пентагону у розмірі $1 млрд у рамках асигнувань на оборону на 2024 рік, але Сенат із цим не погодився. Якщо кошти не будуть виділені, відділу доведеться покладатися на перерозподіл ресурсів з інших програм оборонного бюджету.

Джерело: washingtonpost

Favbet Tech — українська продуктова компанія, розробник iGaming-рішень. Входить до топ-50 найбільших IT-компаній України за версією DOU.Спеціалізується на високонавантажених системах, хмарній інфраструктурі та штучному інтелекті. У 2025 стала ініціатором створення АІ-комітету Асоціації «ІТ Ukrainе» — першого галузевого об’єднання, що займається питаннями розвитку АІ на рівні бізнесу й держави.

Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: