
Платформа Y Combinator разом зі стартапом Optifye.ai потрапили в скандал через ШІ-програму, яка стежить за працівниками.
Ідея стартапу та відеопрезентація викликала хвилю критики в соцмережах. Врешті-решт YC видалив усі згадки про нього зі своїх офіційних облікових записів, але відео стало вірусним.
«Optifye.ai створює ШІ-систему моніторингу продуктивності для робітників на фабриках та підвищує ефективність лінії для виробництва компаній», — писала Y Combinator у видаленому пості.

Стартам Optifye.ai презентував програмне забезпечення для моніторингу роботи в офісах, фабриках тощо. У «реальному часі» камери на основі ШІ відстежують співробітників та відсоток продуктивності навіть за годину. Співзасновник стартапу Кушал Мохта зіграв роль начальника швейної фабрики, який телефонує супервайзеру, відомого як №17, і сварить через низьку продуктивність.
«Привіт, №17, що відбувається? Ти в мінусі», — запитує директор у робітника.

Співробітник відповідає, що увесь час працював і в нього був важкий день.
«Працював цілий день? Ти жодного разу не досяг своєї погодинної продуктивності. Твоя ефективність склала 11,4%. Це справді погано. Важкий день? Скоріше важкий місяць», — заперечує начальник.
У соцмережах користувачі піддали відео різкій критиці. Популярний обліковий запис @VCBrags охрестив продукт «сучасним потогінним цехомЦе виробничі приміщення, часто у швейній промисловості, де робітники працюють в поганих умовах із низькою оплатою та здебільшого з порушенням трудових прав.». Інші порівняли стартап з системами стеження за працівниками у Китаї.
Проте на захист програми зі стеження за працівниками став генеральний директор Intercom Еоган Маккейб. Він вважає критику безглуздою.
«Кожен, хто скаржиться на YC, повинен припинити купувати продукти, виготовлені в Китаї та Індії. І позбутися свого телефону. Покажіть нам, що ви дійсно це маєте на увазі», — пише Еоган Маккейб.
Ідею щодо стеження не назвати новою, оскільки це давно практикують, і не тільки в Китаї або Індії. Наприклад, у 2022 році американська компанія Invisible AI залучила $15 млн для встановлення систем відеоспостереження на заводах. Хоча звичні камери не настільки просунуті, як погодинна статистика продуктивності працівника.
Також вже давно існують програми на ПК для дистанційного моніторингу активності, з якими найбільше знайомі в IT-сфері. Програми можуть відстежувати натискання клавіш, пересування мишки, відвідування сайтів та використання програм. Зокрема CleverControl дозволяє в реальному часі спостерігати за екраном, записувати звук, відео, робити скриншоти тощо. Kickidler також аналізує ефективність та автоматично повідомляє про порушення робочого розпорядку.
Тому задум Optifye.ai не новий, але більш просунутий. Ідея направлена не тільки на перегляд робочого екрану (активність на якому вже вигадували, як підробити) або через камери, а на індивідуальні стеження за погодинною продуктивністю.
Після хвилі критики невідомо, чи планують запускати продукт та які подальші кроки будуть робити платформа Combinator разом зі стартапом. Самі YC та Optifye.ai не коментували скандал.
«Припиніть наймати людей»: стартап із Сан-Франциско налякав містян крінж-рекламою штучного інтелекту
Джерело: TechCrunch
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: