Рубрики Новини

Редактор Ars Technica: юридично росія не може просто взяти та забратися з МКС (так, нам теж дуже прикро)

Опубликовал
Максим Григор'єв

Після початку відкритого вторгнення росії в Україну Дмитро Рогозін погрожував США розірвати контракт з експлуатації МКС. Редактор з космічної тематики Ars Technica Ерік Бергер, який також має ступінь астронома Техаського університету, проаналізував технічні та юридичні можливості виходу росії з Міжурядової угоди.

США та росія після початку війни не робили офіційних заяв про розрив партнерства у космосі. Технічно космічна станція залежить як від росії, так і Сполучених Штатів. NASA заявляє, що російський сегмент потребує енергії від американського сегмента, а російська сторона станції відповідає за рухову установку для підтримки висоти та виконання маневрів. Але це не означає, що американський сегмент не може функціонувати сам собою.

«Космічна станція не призначена для розбирання, і нинішня взаємозалежність між кожним сегментом станції не дозволяє орбітальному сегменту США та російському сегменту працювати незалежно одна від одної. Спроби від’єднати сегменти зіткнуться із серйозними проблемами логістики та безпеки, враховуючи безліч зовнішніх та внутрішніх з’єднань, необхідність контролювати положення та висоту космічного корабля, а також взаємозалежність програмного забезпечення».

NASA

Американське космічне агентство проводить активні інвестиції у комерційні космічні польоти та може звертатися до різних компаній для надання екстрених послуг, щоб підтримувати американський сегмент. Але росії, швидше за все, доведеться відмовитися від своїх модулів. Навіть якщо кораблі постачання «Прогрес» літатимуть до МКС, потужності станції не вистачить для роботи протягом тривалого періоду.

Пов’язані росіяни й Міжурядовою угодою (МУУ). Цей документ був уперше узгоджений Сполученими Штатами, Європою, Канадою та Японією у 1988 році. Після розпаду СРСР Сполучені Штати прагнули залучити росію до партнерства, частково для того, щоб колишні радянські вчені-ракетники продовжували працювати над цивільним космосом, а не переїжджали до інших країн і не розробляли міжконтинентальні балістичні ракети.

По суті, NASA витрачало гроші, щоби підтримувати російську цивільну космічну програму на плаву. Пізніше було укладено тимчасову угоду між росією та Сполученими Штатами у 1992 р., за якою у 1998-му була підписана офіційна Міжурядова угода між 15 країнами, включаючи росію. Поточна угода діє до 2024 року.

Згідно з МУУ, жоден партнер не може в односторонньому порядку вийти з програми. Юридично країна може вийти з партнерства, але вона все одно має виконувати зобов’язання, інакше це буде порушення угоди, кажуть правознавці. З початком війни російська космічна програма почала втрачати контракти й вже істотно відстає від Заходу. Але вихід з МКС фактично означає порушення міжнародного договору.

Іншими словами, це покладе край будь-якій співпраці в космосі між росією і західними країнами на роки, якщо не десятиліття.

З 24 лютого керівник російської космічної корпорації Дмитро Рогозін писав у Твіттері безліч заяв і навіть робив завуальовані погрози Сполученим Штатам.

Проте реальність така, що Рогозін не ухвалює рішення про партнерство росії. Бергер вважає, що всі рішення виходитимуть лише від президента росії.

«Найближчими роками ми швидше побачимо голодні заворушення в Москві, ніж нову російську космічну станцію або наукову місію з дослідження далекого космосу. Почасти це буде пов’язано з фінансовими проблемами, а почасти через втрату доступу до західних технологій».

Ерік Бергер

За прогнозом редактора, без активної співпраці із західними країнами чи рятувального круга від китайської космічної програми росія продовжить в’янути як космічна держава, оскільки вона не зможе дозволити собі будь-яку значущу програму дослідження космосу.

Disqus Comments Loading...