
Дослідники виявили, що темна тема для смартфонів та ноутбуків може розряджати їхні батареї швидше, ніж вважалося раніше.
Якщо ви знайомі з роботою OLED-дисплеїв, то знаєте й одну з їхніх головних переваг — можливість вимкнути окремі пікселі, що дозволить забезпечити глибший чорний колір і заощадити енергію. Загалом усі темні теми, які нині доступні в більшості операційних систем, спрямовані на останню опцію, однак твердження більш сумнівне, якщо говорити про старіші, але поки домінуючі рідкокристалічні дисплеї.
Дослідники BBC Research & Development оприлюднили результати невеликого, але цікавого дослідження, в якому порівнювали ефект від використання світлової та темної тем на одній зі сторінок вебсайту BBC Sounds на старому ноутбуці. У дослідженні використовувався аналізатор потужності та енергії Tektronix PA1000 і два ноутбуки, один для тестування — MacBook Pro 2017 року випуску з 13,3-дюймовим РК-дисплеєм, а інший — для моніторингу.
Пристрої, які використовувала для тестування команда BBC R&D
Команда розмістила 10 людей на відстані 50 см від ноутбука і просила їх збільшувати яскравість екрана до моменту, поки сторінка не стане комфортною для перегляду.

Кожен коригував налаштування за чотирьох умов: у темному та світлому режимах сторінки, а також у слабо та яскраво освітленій кімнаті. Зрештою 80% учасників «значно» підвищили яскравість саме у версії темного режиму, тим самим збільшивши навантаження на батарею; тоді як освітлення кімнати мало незначний вплив.




Тут варто згадати більше раннє дослідження Університету Пердью, яке оцінило економію енергії за використання OLED-дисплеїв з увімкненою автоматичною яскравістю в межах 3-9%, тоді як економію за 100% яскравості — у 47%. Однак тут знову ж виникає питання, а скільки пристроїв отримають цю перевагу? За даними Omdia на середину 2024 року OLED займали 53% ринку дисплеїв смартфонів; а за рік до цього ця ж фірма прогнозувала, що до 2028 року OLED-дисплеї складатимуть 14% сукупного ринку планшетів і ноутбуків.
Варто зазначити, що дослідження — не рецензоване й опубліковане в межах Міжнародного семінару LOCO 2024, присвяченому екологічним обчисленням. Утім, воно все одно свідчить, що ефективність темного режиму може бути перебільшеною в реальних умовах, зважаючи на популярність використання старішого обладнання.
«Наші висновки свідчать про те, що переваги енергоефективності темного режиму не такі однозначні, як заведено вважати, і взаємозв’язок між колірною схемою контенту та поведінкою користувачів слід ретельно враховувати», — підсумовують дослідники.
Джерело: Arstechnica
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: