
Криптовалютний ринок сколихнула неочікувана і дуже негативна подія: токен Mantra (OM), пов’язаний із блокчейн-платформою для токенізації активів реального світу (RWA), обвалився на 90% лише за кілька годин. Це саме той проєкт, який фонд Grayscale називав інвестиційно привабливим. На момент написання вартість знизилась до $0.54, а ринкова капіталізація скоротилася з $6 млрд до менш ніж $520 млн. Це призвело до ліквідації позицій трейдерів на суму понад $84 млн, за даними Coinglass.
Падіння токена OM вже порівняли з крахом Terra LUNA та біржі FTX. Що ж сталося з перспективним проєктом Mantra?
Проєкт Mantra (OM) позиціонувався як провідна платформа для токенізації реальних активів, таких як нерухомість, товари чи мистецтво. Проєкт здобув популярність завдяки своїм амбітним цілям та партнерствам з дубайською компанією DAMAC Group, яка уклала угоду на токенізацію нерухомості вартістю $1 млрд. Mantra також отримала ліцензію провайдера віртуальних активів (VASP) від регулятора Дубая (VARA), що додало їй авторитету.
Токен OM за останні 12 місяців зріс на 640%, а ринкова капіталізація сягнула $6 млрд, що зробило Mantra другим за величиною RWA-проєктом після Chainlink.
На додачу, команда оголосила про запуск фонду у розмірі $108,8 млн для підтримки RWA та DeFi, а також провела ейрдроп 50 млн токенів OM, що оцінювався у $316 млн. Усе це створювало враження стабільності та перспективності. Що пішло не так?
13 квітня ціна OM різко впала на 90% вартості за лічені години. Співзасновник Mantra Джон Патрік Маллін заявив, що обвал спричинили безрозсудні примусові ліквідації на централізованих біржах (CEX). За його словами, великий інвестор спровокував каскадні ордери на продаж, що обвалило книгу замовлень і призвело до паніки.
«Ми визначили, що коливання OM були спричинені необдуманими примусовими закриттями, ініційованими централізованими біржами щодо власників рахунків OM. Час та глибина падіння свідчать про те, що дуже раптове закриття позицій на рахунках було ініційоване без достатнього попередження чи повідомлення. Те, що це сталося під час годин низької ліквідності в неділю ввечері за UTC (рано вранці за азійським часом), вказує на ступінь недбалості в кращому випадку, або, можливо, на навмисне позиціювання на ринку, здійснене централізованими біржами», – написав він на X.
Він запевнив, що команда, радники чи інвестори MANTRA не мають до цього відношення. А токени залишаються заблокованими та все ще підлягають опублікованим періодам вестингуПроцес, при якому певна кількість токенів відкладається на певний період часу і вивільняється після виконання певних умов..
Binance підтвердила, що падіння пов’язане із міжбіржовими ліквідаціями, і зазначила, що вжила заходів для зниження ризиків, зокрема зменшила кредитне плече для OM.
Водночас аналітичні платформи, такі як Lookonchain і SpotOnChain, повідомили, що з 7 квітня 17 гаманців перевели 43,6 млн OM (4,5% пропозиції, що циркулює, вартістю $227 млн на той час) на біржі, зокрема OKX і Binance. Деякі з цих адрес пов’язують із Laser Digital, стратегічним інвестором Mantra. Критики звинуватили команду проєкту в тому, що вона контролює 90% пропозиції токенів і могла організувати продаж перед крахом.
Нещодавній ейрдроп 50 млн токенів OM також викликав суперечки, оскільки багато гаманців, які мали право на отримання токенів, були виключені зі списків на отримання без пояснень. Це суттєво посилило недовіру до команди.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: