
Науковці з Кіотського університету у Японії з’ясували, що звукові хвилі здатні впливати на поведінку клітин людського тіла.
У своєму дослідженні японські науковці розробили спеціальну установку з датчиком перетворення звуку у вібрацію та підключеною до нього діафрагмою, а зверху встановили чашу з живими клітинами, вирощеними у лабораторії. За допомогою звичайного аудіоплеєра та підсилювача звуки у вигляді вібрації спрямовувались у чашу з клітинами.
Дослідники відтворювали звуки частотою 440 Гц (низький тон), 14 кГц (високий тон) та білий шум під тиском у 100 Па. Таким чином вони намагались створити контрольоване звукове середовище, схоже на те, яке може бути всередині людського тіла.
За результатами дослідження було встановлено, що клітини дійсно реагують на звук у чутному нам діапазоні. У відповідь на звукові хвилі клітини змінювали власну активність. Буквально через 2 години звукової стимуляції змінилась експресія 42 генів. А через добу експресію змінили вже 142 гени.

Гени, що змінили власну експресію, переважно беруть участь у сприйнятті клітинами механічних впливів, регуляції запальних процесів, оновленні тканин і навіть у загибелі клітин. Окрім цього науковці помітили фізичні зміни клітин під впливом звуку. Звук впливав на те, як клітини кріпились одна до одної (клітинна адгезія) та до позаклітинного матриксуМережа білків і цукрів поза клітинами, яка забезпечує структурну підтримку та регулює поведінку клітин. Клітини діяли так, ніби перебувають у більш жорсткому середовищі.
Науковців дуже здивував вплив згенерованих ними звуків на клітини, які згодом могли стати жировими. Безперервні тони частотою 440 Гц під час триденної фази індукції скоротили експресію двох ключових генів жиру – Cebpa та Pparg – більш ніж на 70%. Наразі дослідники не впевнені, що звук матиме той самий ефект у дослідженнях за участю людей. Але це дослідження дає реальне розуміння того, як звук може використовуватися більш точно та ефективно. Японські науковці не зупинились на цьому і визначили ще близько 190 генів, чутливих до звуку.
«Звук нематеріальний. Отже, звукова стимуляція — це неінвазивний (тобто не вимагає розрізів чи уколів), безпечний і швидкий спосіб впливу. Цілком імовірно, що він знайде застосування в медицині», — зазначає один з авторів дослідження Масахіро Кумета.
Клітини людської шкіри спілкуються майже як нейрони — про що вони «розмовляють»
Результати дослідження опубліковані у журналі Nature
Джерело: ZMEScience
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: