Новини Наука та космос 30.12.2024 о 15:14 comment views icon

Вчені розрахували швидкість людської думки — в мільйони разів повільніша за Wi-Fi

author avatar

Катерина Даньшина

Авторка новин

Дослідники Каліфорнійського технологічного інституту кажуть, що швидкість людської думки сягає 10 біт на секунду — і це надзвичайно повільний результат. При цьому, сенсорні системи людського тіла працюють суттєво краще і збирають дані про наше оточення зі швидкістю мільярд біт на секунду.

Біт — це основна одиниця інформації в обчислювальній техніці (типове підключення Wi-Fi, до прикладу, може обробляти 50 мільйонів біт за секунду). Дослідження, опубліковане 17 грудня в журналі Neuron, використало подібний метод розрахунку, аби визначити як швидко працює мозок під час того, як людина читає, пише, грає у відеоігри тощо. 

«Це надзвичайно низька цифра», — каже один з авторів дослідження Маркус Мейстер. «Кожної миті ми витягуємо лише 10 біт із трильйона, який сприймають наші органи чуття, і використовуємо їх, щоб відчувати навколишній світ і приймати рішення. Це викликає парадокс: що робить мозок, щоб фільтрувати всю цю інформацію?».

В головному мозку існує понад 85 мільярдів нейронів, третина з яких призначена для мислення високого рівня та розташована в корі. Окремі нейрони є потужними інформаційними процесорами й можуть легко передавати понад 10 біт інформації в секунду. Але чому вони цього не роблять? І навіщо нам їх так багато, якщо ми так повільно думаємо? Мейстер припускає, що ці парадокси розглянуть в майбутніх дослідженнях.

Ще одна загадка, яку підіймає нове дослідження: чому мозок обробляє одну думку за раз, а не багато паралельно, як це роблять наші сенсорні системи? Наприклад, шахіст, який передбачає набір майбутніх ходів, може досліджувати лише одну можливу послідовність, а не декілька одночасно. Дослідження припускає, що це, можливо, пов’язано з тим, як розвивався наш мозок.

Попередні аналізи показували, що найдавніші істоти з нервовою системою використовували свій мозок переважно для навігації, щоб рухатися до їжі та ховатись від хижаків. Цю навігацію ми використовуємо й досі, але вже для різних завдань. 

«Людське мислення можна розглядати як форму навігації простором абстрактних понять», — пишуть вчені. «Наші предки обрали екологічну нішу, де світ досить повільний, щоб зробити можливим виживання. Насправді 10 біт на секунду потрібні лише в найгірших ситуаціях, і більшу частину часу наше середовище змінюється набагато повільніше».

Нова кількісна оцінка швидкості людського мислення може скасувати деякі науково-фантастичні футуристичні сценарії — як-от в інтерфейсах мозок-комп’ютер, які розробляють такі компанії як Neuralink Ілона Маска, і передбачають, що люди зможуть з їх допомогою спілкуватися швидше, ніж у звичайних розмовах. Нове дослідження припускає, що наш мозок буде спілкуватися через нейронні інтерфейси з тією ж швидкістю — 10 біт на секунду.

Дослідники назвали тип ігор, який сприяє психічному здоров’ю і знижує стрес

Джерело:Каліфорнійський технологічний інститут


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: