Мембранні електролізери/PJ Cullen/ The University of Sydney
Австралійські вчені з Сіднейського університету розробили новий інноваційний спосіб виробництва аміаку, що дозволяє отримувати його прямо з повітря.
Зазначається, що розробка являє собою альтернативу традиційному процесу виробництва аміаку Габера-Боша, що характеризується значним вуглецевим слідом. Зазвичай виробництво аміаку проводиться за високих температур, тиску та із використанням викопного палива.
Австралійські дослідники використовували плазмову колону для збудження азоту та кисню у повітрі, а після перетворювали їх на газоподібний аміак за допомогою мембранного електролізера. У більшості попередніх експериментів вдавалось отримувати лише рідкий аміак — амоній, який потребував додаткової обробки.
«У цьому дослідженні ми успішно розробили метод, який дозволяє перетворювати повітря на аміак у газоподібній формі за допомогою електрики», — зазначив провідний автор дослідження, професор П. Дж. Каллен зі Школи хімічної та біомолекулярної інженерії Сіднейського університету.
Розробка також відкриває можливості для недорогого, масштабованого та децентралізованого виробництва зеленого аміаку, що особливо важливо для сільських чи віддалених від електромереж районів. Аміак також перспективний у якості використання для транспортування і зберігання водню. Компанії у цій сфері вже вивчають методи вилучення водню з аміаку шляхом розщеплення молекул.
В процесі Габера-Боша аміак утворюється шляхом поєднання азоту і водню під високим тиском і за високої температури. Процес, розроблений австралійськими науковцями, використовує плазму для збудження молекул повітря і їхнього подальшого пропускання через електролізер.
«Цей новий підхід є двоетапним процесом, а саме об’єднанням плазми та електролізу. Ми вже зробили плазмовий компонент життєздатним з погляду енергоефективності та масштабованості. Щоб створити комплексніше рішення для сталого виробництва аміаку, нам необхідно підвищити енергоефективність електролізера», — додає професор Каллен.
Результати дослідження опубліковані у журналі Angewandte Chemie International Edition
Джерело: Interesting Engineering