
На ITC.ua Тиждень ШІ. Ми досліджуємо, як саме ШІ покращує життя мільйонів людей прямо зараз і що чекає нас у майбутньому. Партнер проєкту – компанія Favbet Tech, яка активно інтегрує ШІ у свої продукти.
До появи реально робочих квантових комп’ютерів ще невідомо скільки, а блокчейн-розробники вже переживають через їхню спроможність зламати шифрування. Криптовалюти базуються на еліптичній криптографії (ECC), яка захищає дані шляхом розв’язання певних надскладних математичних задач. Звичайним комп’ютерам на злам, наприклад Bitcoin або Ethereum, знадобилось би приблизно 1,8 × 1057 років, що в мільярди разів перевищує вік Всесвіту.
Однак квантовий чип Google Willow показав, що загроза дійсно існує. Для зламу мережі Bitcoin квантовому комп’ютеру з 1,9 мільярда кубітів знадобилось би лише 10 хвилин. Водночас сучасні квантові комп’ютери мають значно меншу кількість кубітів: у Willow лише 105 кубітів. Тож, за оцінками експертів, на появу справжньої загрози піде ще 10-20 років.
Щоб перевірити стійкість Bitcoin до квантових атак організація Project 11 оголосила про запуск Q-Day Prize. Той, хто першим зможе за допомогою квантового комп’ютера зламати спрощену версію криптографії біткоїна, засновану на еліптичних кривих (ECC), отримає нагороду в 1 BTC. Кінцевий термін виконання завдання — 5 квітня 2026 року.
Алгоритм Шора дозволяє ефективно обчислювати дискретні логарифми, що ставить під загрозу приватні ключі, які використовують для захисту біткоїн-гаманців.
У рамках конкурсу учасники мусять зламати 5-бітний ключ — значно менший за стандартні 256-бітні ключі біткоїна. Хоча це спрощена задача, успіх у її вирішенні може стати проривом, який сигналізуватиме про швидкий розвиток квантових технологій.
Понад 10 мільйонів біткоїн-адрес мають відкриті публічні ключі, що робить їх потенційно вразливими до квантових атак у майбутньому.
Джерело: Q-Day Prize
Favbet Tech — українська продуктова компанія, розробник iGaming-рішень. Входить до топ-50 найбільших IT-компаній України за версією DOU.Спеціалізується на високонавантажених системах, хмарній інфраструктурі та штучному інтелекті. У 2025 стала ініціатором створення АІ-комітету Асоціації «ІТ Ukrainе» — першого галузевого об’єднання, що займається питаннями розвитку АІ на рівні бізнесу й держави.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: