Новини Наука та космос 13.11.2024 о 18:18 comment views icon

Забудьте про темну матерію: телескоп Джеймса Вебба її не знайшов — але, здається, помітив альтернативу

author avatar

Катерина Даньшина

Авторка новин

Група астрономів, посилаючись на дані космічного телескопа Джеймса Вебба (JWST), стверджує, що деякі з найдавніших галактик у Всесвіті могли потенційно утворитися без впливу темної матерії.

«Ми не бачимо те, що передбачала теорія темної матерії», — каже Стейсі Макго, астрофізик з Університету Кейс-Вестерн-Резерв у Огайо.

Вважається, що темна матерія є ключовим компонентом стандартної космологічної моделі нашого Всесвіту — і вона широко визнана, оскільки пояснює різноманітність форм і розмірів галактик, розпорошених у космосі. 

Водночас JWST не помітив тьмяних сигналів, які, як очікується, виходять з цих маленьких примітивних фрагментів галактик у ранньому Всесвіті. Натомість його дані показують, що ранні галактики були більшими та яскравішими, ніж очікувалося, і ймовірно росли дуже швидко — значно випереджаючи очікування, встановлені звичайними моделями холодної темної матерії. І це стрімке зростання точно узгоджується з прогнозами альтернативи теорії темної матерії — Модифікованої ньютонівської динаміки (МОНД).

Водночас дослідники зазначають, що деякі з надмірно яскравих джерел, зафіксованих JWST, могли бути активними надмасивними чорними дірами, а не галактиками.

То про що йдеться в альтернативній теорії? Згідно з МОНД, коли гравітація стає надзвичайно слабкою, вона поводиться не так, як це передбачав Ісаак Ньютон (як приклад, тут наводять «околиці» галактик). Саму концепцію ще у 1982 році запропонував ізраїльський фізик Мордехай Мілгром — як спосіб пояснити швидше, ніж очікувалося, обертання галактик без наявності темної матерії чи темної енергії.

Насправді в МОНД достобіса критиків, оскільки ідею важко інтегрувати в єдину структуру, яка може пояснити широкий спектр космологічних спостережень. Тоді як теорія темної матерії відповідає багатьом спостереженням, хоча й не повністю пояснює явища, передбачені МОНД.

«Ми опинились між двома дуже різними теоріями, які здаються непримиренними, попри застосування тісно пов’язаних, але неспівмірних доказів», — пише команда у статті, опублікованій 12 листопада в The Astrophysical Journal (через Space.com).

Водночас, на думку дослідників, попри те, що МОНД не є загальновизнаною теорією в космології, вона зробила достатньо успішних прогнозів, тож це «не може бути простим збігом».

«Це про щось нам говорить, але про що — загадка, як і склад темної матерії».


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: