Залізна людина: чоловік прожив рекордні 100 днів з титановим серцем

Опублікував Олександр Федоткін

Житель Австралії встановив рекорд, проживши з імплантатом титанового серця 100 днів в очікуванні донорської трансплантації.

Це найдовший термін, коли людина використовувала штучне титанове серце. Зазначається, що чоловіку у віці 40 років встановили імплантат у лікарні Святового Вінсента у Сіднеї у листопаді 2024 року.

У лютому австралієць став першою людиною у світі, якого виписали з лікарні з титановим імплантатом серця. Воно підтримувало йому життя, поки на початку березня не вдалось знайти реального донора.

У заяві представників лікарні Святого Вінсента, університету Монаша та американсько-австралійської компанії-розробника імплантата зазначається, що чоловік, який довгий час страждав через важку серцеву недостатність, наразі одужує.

Ефективність титанового імплантата серця демонструє можливість таких пристроїв працювати на постійній основі, стаючи альтернативою операціям з трансплантації для людей із важкою серцевою недостатністю. Наразі імплантат все ще проходить випробування і не отримав дозволу на широке використання.

За словами засновника компанії BiVACOR, австралійського біоінженера Деніела Тіммса, який розробив штучне титанове серце після смерті власного батька, «радісно бачити, як десятиліття кропіткої роботи приносять плоди». 

«Вся команда BiVACOR глибоко вдячна пацієнтові та його сім’ї за довіру до нашого Total Artificial Heart. Їхня хоробрість прокладе шлях для незліченної кількості пацієнтів, які отримають цю рятівну технологію», — переконаний Деніел Тіммс. 

Титановий імплантат Total Artificial Heart має рухливий ротор, який утримується на місці за допомогою магнітів. Пристрій позбавлений клапанів або механічних підшипників, які з часом зношуються. Total Artificial Heart перекачує кров по всьому тілу і легеням, замінюючи обидва шлуночки хворого серця

За даними ВООЗ, серцево-судинні захворювання залишаються основною причиною смерті по всьому світу. Щороку від хвороб серця помирає близько 18 млн людей.

Довгостроковою метою розробників з BiVACOR є використання Total Artificial Heart для порятунку якомога більшої кількості людей, які чекають на появу донорів та операцію з пересадки серця. За даними Мінохорони здоров’я США, протягом 2024 року близько 3,5 тис. людей перенесли операцію з пересадки серця. Ще близько 4,4 тис. людей записались в чергу очікування на трансплантацію.

«Штучне серце BiVACOR відкрило нові горизонти в області трансплантації. Протягом наступного десятиліття ми побачимо, як штучне серце стане альтернативою для пацієнтів, які не можуть чекати на донорське серце або коли донорське серце просто недоступне», — спрогнозував професор Кріс Хейворд із Науково-дослідного інституту серця імені Віктора Чанга. 

Титановий імплантат вже був протестований у рамках попереднього дослідження, проведеного Управлінням з контролю за продуктами та ліками (FDA) у США. За результатами цього дослідження Total Artificial Heart був успішно встановлений п’яти пацієнтам.

Першу імплантацію було проведено у липні минулого року, коли 58-річному чоловікові, який страждає на термінальну стадію серцевої недостатності, встановили імплантат під час операції в Техаському медичному центрі. Чоловік ходив з титановим штучним серцем 8 днів, поки не знайшовся донор. 

Ще чотири пацієнти також взяли участь в дослідженні, в якому вивчалася безпека та ефективність пристрою, в очікуванні на донорів. Є надія, що дослідження буде розширено до 15 пацієнтів. 

Австралійський імплантат — перший у серії, запланованій у рамках програми Artificial Heart Frontiers Університету Монаша вартістю 50 млн австралійських доларів (31 млн доларів США) з розробки та комерціалізації трьох пристроїв для лікування серцевої недостатності.

Джерело: CNN