
Науковці виявили в лісах на сході Малайського півострова невідому до цього рослину, яка паразитує на грибах.
Рослина вже отримала назву Thismia aliasii. Це мікогетеротрофна рослина, що відрізняється від інших представників цього виду формою квітів, у яких три з шести листків оцвітини закінчуються схожими на щупальця подовженими відростками.
За кілька годин дослідники змогли виявити 5 представників Thismia aliasii. Вони запропонували віднести її до рослин, що перебувають на межі зникнення через рідкісність, обмежений ареал та деградацію рідної екосистеми в умовах активного туризму.
Рослини виду Thismia втратили здатність проводити фотосинтез і паразитують на міцелії грибів. Майже все життя цих рослин проходить у грунті, де вони існують у вигляді коріння. При цьому протягом кількох тижнів на рік Thismia випускають на поверхню невеликі пагони з безхлорофільним листям і крихітними, яскраво забарвленими квіточками. Ці квіточки запилюють комахи.

Наразі науковцям відомо понад 100 видів Thismia, які переважно ростуть на території тропічних та субтропічних лісів в Азії, Америці, Австралії, Новій Гвінеї і Новій Зеландії. Науковці Мат Юнох Сіті-Мунірах з Малайського інституту лісових досліджень та Шакрі Мохамад Аліас, співробітник Департаменту лісового господарства штату Тренгану довели, що в лісах Малайського півострова досі ростуть невідомі види Thismia.
Восени 2019 року Шакрі Мохамад Аліас, який працює рейнджером та захоплюється фотографуванням дикої природи, досліджував ліси в районі гірського хребта Чемеронг у південній частині штату Тренгану. Поряд із пішою туристичною стежкою він помітив квітучу рослину, яка нагадувала Thismia, однак не відповідала описам жодної з відомих рослин цього виду.
Пізніше Мат Юнох Сіті-Мунірах Шакрі Мохамад Аліас провели низку експедицій для пошуків загадкової рослини. Виявити кілька екземплярів науковцям вдалось лише влітку 2023 року. Вивчивши зразки, отримані у 2019 та 2023 роках (загалом три квітучі та одна плодоносна рослина), автори дійшли висновку, що перед ними невідомий вид Thismia.
Від інших видів Thismia aliasii добре відрізняється квітками: вони забарвлені у помаранчевий або коричневий колір і мають шість листочків оцвітини, на кінчиках яких ростуть тонкі відростки. У трьох листочків ці відростки короткі, до 3,5 міліметрів в довжину, а в трьох інших вони досягають 26-32 міліметрів в довжину і нагадують щупальця. Основною загрозою для Thismia aliasii виступають туристи, які користуються пішохідними стежками. Їхня діяльність може призвести до деградації довкілля рідкісної рослини.
Шведські вчені розробили «е-ґрунт», який вдвічі прискорює ріст рослин
Результати дослідження були опубліковані у журналі PhytoKeys
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: