Рубрики Статті

Економія батареї смартфонів та ноутбуків. Корисні поради для збільшення автономності

Опубликовал
Дмитрий Спасюк

Як збільшити життя портативного девайса від батареї? Розглянемо прості та актуальні поради, що допоможуть збільшити автономність смартфона/ноутбука. Більшість власників не спостерігають покращення від активації «економ» режиму. Чому так відбувається? При чому тут сторонні програми, мобільний трафік, налаштування BIOS? Розберемось в цьому детальніше.

Проблеми смартфонів

Сучасна операційна система на телефоні живе своїм життям. Навіть увімкнувши режим «економія енергії» смартфони продовжують обмінюватись інформацією. Це може бути завантаження фотографій з соціальної мережі, оновлення програм, синхронізація з хмарою. Передавання фонових даних значною мірою впливає на збереження акумулятора.

Найпростіший спосіб – цілком і повністю вимикати передавання мобільних даних. Але цей метод має кілька значних недоліків. Щойно власник зайде в Інтернет, смартфон відразу почне займатись своїми справами. «Розумна» OS Android/iOS вважатиме, що оновити мобільну гру чи додаток Instagram дуже важливо в цей момент.

Курс-професія "Копірайтер" від Skvot.
40 занять — і ти з упевненістю, скілами та портфоліо зможеш тиснути Apply на вакансії копірайтера.Досвідом і ключами поділяться 2 лекторки та запрошені спікери.
Детальніше про курс

І це тоді, коли швидкість дуже низька, мережа оператора перевантажена. Замість того, щоб прочитати останні новини, користувач тратить час, заряд акумулятора, трафік і дорогоцінну швидкість на непотрібні оновлення. Вимкнення мобільних даних не розв’язує проблему, а лише відтермінує неминуче. Переконайтесь, що усі оновлення вимкнені під час використання мобільного Інтернету.

Always on display

Зручна функція, яка стала неактуальною в умовах регулярних вимкнень електроенергії. Краще позбавтесь цієї опції якомога швидше. Постійно увімкнений годинник на OLED екранах весь час пожиратиме акумулятор. Розряд невеликий, але присутній.

Режим енергоощадження смартфона

Вмикайте режим енергоощадження. У деяких виробників телефонів цей режим частково обмежує передавання даних у фоні. Надіятись на нього цілком не варто. Навіть в цьому профілі смартфони часто дозволяють собі надто багато.

Серед Android смартфонів варто виділити Samsung з їх ультимативним, неймовірно урізаним режимом. При його активації розумний телефон перетворюється на примітивний девайс. Вимикаються майже усі звичні функції «розумного телефону», що значною мірою економить батарею. Режим доступний на усіх сучасних телефонах. Як показує практика, він працює найкраще серед Android телефонів саме у Samsung.

Автоматичне завантаження медіа

Телеграм став популярним останнім часом. Але це не робить програму кращою. Вона завантажує чимало сміття з усіх підписаних каналів. Медіафайли вантажаться без відома користувача. Навіть режим «енергоощадження» не допоможе. Переконайтесь, що в параметрах вимкнене автоматичне завантаження медіа.

Як це допоможе зекономити батарею? Передавання мобільних даних споживає багато заряду. Особливо в умовах поганого зв’язку. Не вантажиться медіа з месенджерів = не споживається трафік = не виснажується акумулятор.

Почастішали випадки, коли Telegram займає понад 100 гігабайтів простору на смартфоні. Приклад неякісно написаного ПЗ, що не видаляє автоматично старий контент за замовчуванням.

Телеграм – лише приклад, на якому доносимо думку до читачів. Майже в кожній чат-програмі є схожа опція. Переконайтесь, що вона вимкнена. Це справді може значною мірою зекономити заряд телефону і мобільний трафік.

Синхронізація даних

Зручно тримати інформацію в хмарному сховищі. Багато власників смартфонів туди автоматично відправляють фото/відео, нові контакти, документи тощо. Передавання цієї інформації споживатиме трафік, що своєю чергою впливає на автономність. Вимкніть синхронізацію великих файлів усюди, де це можливо. Календар, контакти можна залишити.

Реклама в китайських телефонах

Набридлива реклама усюди. Хитрі виробники нашпиговують свої телефони різноманітним сміттям. Недосвідчений користувач змушений миритись з цим. Розберемось з цим на прикладі Xiaomi MIUI. Як реклама може впливати на автономність? Проблема точно така ж як і з автоматичним завантаженням медіа, про що писали вище.

«Добрий ранок» від Xiaomi

Реклама – це завантажені дані з мережі (текст, картинки, відео). Чому так важливо її позбутись? Не вантажиться медіа = не споживається трафік = не виснажується акумулятор. Особливо актуально при поганому сигналі оператора. Передавання даних не таке значне, але воно є. Причому завжди і всюди. Сучасне рабство Apple рабство Xiaomi.

Не полініться і пошукайте інструкції з вимкнення реклами. Це нелегке завдання. Але воно буде того вартувати. Деякі відеоблогери пропонують детальні 20-30 хвилинні мануали. Телефоном стане приємніше користуватись, а бонусом буде краща автономність.

Штучний інтелект камери

Старайтесь не знімати камерою смартфона без потреби. Ті, хто користувались топовими телефонами, добре це знають. Знімання 4К відео або фотографування виснажують акумулятор не менше як найвимогливіші ігри з максимальною яскравістю екрана. Вся справа в AI. Штучний інтелект домальовує фотографію на ходу, використовуючи усю потужність процесора. Якщо й потрібно щось зняти, то робіть це швидко. Бавитись камерою з AI – це убивство батареї.

Підсвічування клавіатури

А як бути з ноутбуками? Розпочнемо із поверхневих, найпростіших порад.

Підсвічування клавіш – це зручно, але ще зручніше освоїти десятипальцевий сліпий набір. Швидкий ввід тексту і відсутність необхідності дивитись на клавіші – значно краще за будь-які сліпучі гірлянди під клавіатурою. Обов’язково вимикайте підсвічування, якщо хочете зекономити.

Яскравість екрана

Висока яскравість непотрібна за відсутності хорошого освітлення в кімнаті. В темряві це ще й шкідливо для зору. Дисплей смартфона чи ноутбука споживає значну частину електрики. Найкраще установити мінімально комфортний рівень підсвічування екрана.

Режим сну

Старайтесь вимикати ноутбук цілком, якщо не збираєтесь користуватись ним найближчу годину-дві. У сплячому режимі девайс споживає незначну кількість електрики. За наявності швидкого SSD Goodram 512Gb увімкнення займе лише кілька секунд.

Режим енергоощадження лептопа

В сучасних операційних системах (Windows/Mac OS) є вбудовані опції для запуску такого режиму. Просто активуємо натисканням миші. Знайти його можна, клікнувши на емблему батареї.

«На моєму ноутбуці немає такого. У мене старіша операційна система. Як зекономити батарею?»

Якщо ноутбук працює на Windows 7, то інструкція буде не складніша. Заходимо в меню «Пуск». Вводимо в полі пошуку «Панель керування». Заходимо туди. Шукаємо пункт «Електроживлення». Обравши його, бачимо запропоновані плани живлення.

Обираємо «Економія енергії». Кожен з цих планів можна вручну налаштовувати. Користувачу доступна зміна таких параметрів як час вимкнення накопичувачів, перехід до режиму сну, максимальна продуктивність тощо.

Обмеження частоти процесора

Отже, користувач уже знизив підсвічування екрана, вимкнув світіння клавіатури, активував режим енергоощадження. Але хочеться ще більше. В такому випадку можна спробувати знизити максимальну частоту процесора. Продуктивність ПК впаде, а автономність виросте. Значення установлюється у %. Де 100% – це стандартна робоча частота. Достатньо виставити параметр на 60-70%, щоб бачити різницю.

Налаштування BIOS

Деякі виробники дозволяють виставляти економні налаштування в BIOS. Не варто дивуватись, якщо продуктивність комп’ютера дещо знизиться після цього. Найголовніше, що це легко зробити. Достатньо кілька кліків мишею у графічній оболонці мікропрограми.

Андервольтинг процесора/відеокарти

Ця порада актуальна для знавців комп’ютерного світу. Процедура андервольтингу (зниження напруги) насправді не така складна, але все ж потребуватиме значно більше навичок, ніж усі перелічені методи.

Це робиться вручну або з допомогою додаткових програм-інструкцій, що допоможуть виставити меншу напругу (як наслідок менше енергоспоживання). Але не в кожному випадку спрацює. Деякі процесори/відеокарти погано піддаються таким випробуванням і виявляються «голодними» до напруги. Undervolting користувач проводить на свій страх і ризик.

Висновки

З цими порадами навряд чи вийде подвоїти автономність смартфона, але +20-30% акумулятора зайвими не будуть. Правильний підхід дозволяє покращити автономність дотримуючись базових принципів. Не забуваймо, що головний ворог акумулятора смартфона в такий час – це мобільні дані. Не можна дозволяти операційній системі хазяйнувати так, наче це вона власник телефону.

Більшість користувачів сучасних лептопів можуть отримати значний приріст автономності. Режим економії енергії, низька яскравість, вимкнення безпровідних інтерфейсів, обмеження швидкодії, зниження напруги – це тривіальні, але дієві методи. Якщо в ноутбука батарея тримає 10-15 хв, то йому навряд чи будуть актуальні всі перелічені способи економії. За наявності павербанку і раціонального використання свого пристрою, можна перечекати довге «затемнення», залишаючись на зв’язку. Також в нас є корисні рейтинги смартфонів і лептопів з гарною автономністю:

Топ 10 автономних телефонів

Топ 10 автономних ноутбуків

Disqus Comments Loading...