Огляд AMD Radeon RX 7800 XT: гідний конкурент NVIDIA RTX 4070

Опубликовал
Дмитрий Спасюк

На AMD Radeon RX 7800 XT з нетерпінням чекали любителі відеоігор, адже геймери потребували гідної заміни застарілої RX 6800 XT та сильного конкурента для RTX 4070. Новинка принесла не надто великий стрибок продуктивності, але адекватна рекомендована вартість $499 дає всі шанси, що вона твердо займе своє місце в цьому жорстокому світі технологічних перегонів. Протестували новий графічний адаптер в робочих програмах, синтетичних тестах і сучасних відеоіграх. Виміряли рівень енергоспоживання, нагрів радіатора і порівняли отримані показники з конкурентом.

Технічні характеристики AMD Radeon RX 7800 XT

Технічні характеристики AMD Radeon RX 7800 XT Reference
Інтерфейс PCI-E 4.0 x16
Техпроцес 5 nm
Швидкість VRAM 19,5 Gbps
Об’єм VRAM 16GB GDDR6
Шина пам’яті 256-bit
Виходи DisplayPort x 3 (v2.1)
HDMI  x 1 (v2.1)
Частота GPU 2430 MHz
Роз’єм живлення 2x  8-Pin
Енергоспоживання 263 W
Рекомендований БЖ 700 W
Габарити 267 x 111 x 50 mm
Займає місця 2.5 slots

Тестовий стенд

Характеристики ПК:

Зовнішній вигляд і комплектація

Онлайн-курс "Проджект-менеджмент у геймдеві" від Skvot.
Новий левел для тих, хто хоче поєднати менеджерські скіли та любов до ігор.Отримай необхідний скілсет та керуй командою в ігровій індустрії.
Детальніше про курс

На огляд потрапила референсна версія AMD Radeon RX 7800 XT. Елегантна, акуратно виконана і дуже компактна. Відеокарта запакована в симпатичну коробку мізерних розмірів, комплектація включає лише сам графічний адаптер та паперову документацію.

Радіатор виглядає крихітним, та насправді досить важкий і щільний, відстань між ребрами невелика. Вентиляторів два, дизайн AMD Radeon RX 7800 XT нагадує флагманську RX 7900 XTX в референсному виконанні, їх відрізняє лише кількість вентиляторів і довжина.

Як і у флагмана, тут 2×8-pin живлення, що досить цікаво. RX 7700 XT, RX 7800 XT, RX 7900 XTX мають однакову кількість роз’ємів живлення в оригінальному дизайні (інші виробники дозволяють собі ставити 3х8 Pin в топові версії).

Розміри 267 x 111 x 50 мм дозволяють монтувати відеокарту в невеликі корпуси. Особливо приємна товщина 2 дюйми – вона займає лише два слоти. Та чи не вплине така компактність на температурні показники? Вже відомі випадки перегрівання референсної RX 7900 XTX, а як себе покаже AMD Radeon RX 7800 XT? Про це дізнаємось трохи нижче після детального тестування.

Робоча продуктивність

Відеокарта AMD Radeon RX 7800 XT видає не надто великий приріст відносно попередника, та має покращену продуктивність на 1 Вт. В синтетичних тестах Geekbench Open CL та Vulkan новинка показує результати близькі до свого конкурента RTX 4070.

Так, аналог від NVIDIA досить сильно виглядає, особливо в тесті Blender Benchmark. Цей бенчмарк обожнюють нові відеокарти RTX 4000, навіть молодша RTX 4060 (не ТІ) значно швидша за AMD Radeon RX 7800 XT під час обробки 3D сцен.

Та не можна судити робочу продуктивність лише за цим. Деякі програми не вміють так рівномірно навантажувати GPU, тому швидкість обробки залежатиме ще й від процесора. Відеокарти Radeon добре підходять для рендеру відео чи обробки фото, деяких нейромереж тощо.

Приємним бонусом є наявність AV1 енкодера, який можна використовувати для ведення прямих трансляцій чи запису відео без втрат якості. Цим не можуть похвалитись моделі RX 6000, тому зараховуємо ще один плюс на користь AMD Radeon RX 7800 XT.

Перш за все AMD Radeon RX 7800 XT розглядається як ігрова відеокарта, тому навряд чи її куплятимуть спеціально під робочі програми. Втім, геймери, якому набридло бавитись у намальованих чоловічків і захотілося зайнятись чимось корисним, без проблем зможуть спробувати професійний софт. Потужності AMD Radeon RX 7800 XT вистачить для комфортної роботи майже з будь-яким ПЗ, а завдяки буферу 16 ГБ в пам’ять поміститься чимало текстур.

Ігрова продуктивність AMD Radeon RX 7800 XT

Відеокарта AMD Radeon RX 7800 XT позиціює себе як конкурент RTX 4070, тобто націлена на Quad HD геймінг, але великий буфер пам’яті з широкою шиною дозволить зіграти в більшість відеоігор в роздільній здатності Ultra HD. Всі відеоігри тестували з максимально можливими параметрами графіки, в деяких іграх вмикали трасування променів і масштабування.

Умовні позначення:

  • RT – Ray Tracing;
  • FSQ – FSR Quality;

Добре оптимізовані забавки чудово себе почувають на 4K моніторах з такою відеокартою. Пам’яті 16 ГБ вистачає для будь-яких проєктів з хорошим запасом. Гра A Plague Tale підтримує лише динамічну роздільну здатність, а не FSR, тому тестували цю казку «нативно».

В партнерському проєкті (тісна співпраця розробників з AMD) The Callisto Protocol FSR 2.1 працює дуже добре, тому можна вмикати його для будь-якої роздільної здатності, профіль Ultra передбачає вже активований FSR Quality. Цікаво й те, що не отримали ніякої різниці в продуктивності після активації трасування променів в цій грі.

Оновлений Відьмак 3 працює зовсім протилежно – в 4K трасування променів ставлять на коліна AMD Radeon RX 7800 XT. До того ж тут некоректно працює апскейлер FSR, тому краще скористатись аналогом XeSS від Intel. Без RT грати цілком комфортно.

Зіграти за темношкірого хлопця павука можна в 60+ FPS у 2160p, якщо активувати трасування променів і FSR Quality. В роздільній здатності 1440p FSR не вмикали, адже FPS більш ніж достатньо і в динаміці (гра дуже динамічна) помітно недоліки AMD FSR.

Cyberpunk 2077 відомий високими вимогами з трасуванням променів. Вирішили не мучити AMD Radeon RX 7800 XT технологією Path Tracing, обмежились звичайним Ray Tracing. В Quad HD результати все ще адекватні, а в Ultra HD відеокарті стає надто важко. Без RT частота кадрів виростає майже вдвічі.

Diablo IV працює дуже добре завдяки розкішній оптимізації. Насолоджуватись ігровим процесом можна в 4K, а у 2K FPS перевалює за відмітку 200. Грати можна з і без FSR, в цій грі технологія AMD реалізована непогано, в 4K недоліки зображення з профілем FSR Quality зовсім непомітні.

Forza Horizon 5 з профілем Extreme працює впевнено і легко. Можна обмежити частоту кадрів до 60 і грати на телевізорі, як з консолі. Таким чином вдасться знизити енергоспоживання відеокарти до 140-160 Вт.

Baldur`s Gate 3 в початковій локації видає високий FPS, у важких сценаріях можна очікувати падіння до 60 FPS з роздільною здатністю 4K. Забавка підтримує FSR, але лише версії 1.0, тому зображення з ним стає «мильним».

Енергоспоживання та нагрів

Перед тим як розповісти про енергоспоживання та нагрів варто зауважити важливий програмний нюанс. Після встановлення останніх драйверів в повноцінному режимі (разом з фірмовим ПЗ Adrenaline) відеокарта споживала надто багато в простої (65-80 Вт), грілася і мала фонове завантаження.

Виявилось, що проблема була в оверлеї AMD Adrenaline. Використання публічного і бета драйверів (23.20) не змінила ситуацію, лише повне знесення ПЗ і встановлення драйвера в режимі Minimal (лише базовий функціонал Adrenaline) дозволив повноцінно користуватись AMD Radeon RX 7800 XT.

Це було дуже важливо вирішити, адже фонове завантаження могло вплинути на результати в синтетиці та ігрову продуктивність, що своєю чергою поставило б героя огляду в незручне і несправедливе положення. Споживання ПК в простої сягало 180-200 Вт, що неприпустимо багато. Після виправлення проблеми споживання знизилося до 95-100 Вт.

З іншого боку через це не вдалося протестувати нову генерацію кадрів від AMD Fluid Motion Frames. Цей генератор кадрів працює в будь-якій грі, адже реалізований на рівні драйвера. Тема справді цікава і вартує окремої статті для тестування та детального обговорення.

Датчики фіксують пікове споживання відеокарти на рівні 250-255 Вт. З розетки графічний адаптер потребує орієнтовно 275-280 Вт. І це враховуючи досить високий ККД флагманського блока живлення MSI MPG A1000G, який працював лише на 40% своєї потужності (при високому завантаженні ККД будь-якого БЖ падає).

Відеокарта AMD Radeon RX 7800 XT споживає орієнтовно як RTX 4070 Ti, при цьому має продуктивність, яку можна рівняти з RTX 4070. Все ж покоління RX 7000 вийшло не надто економним і поки програє зеленим аналогам.

Весь комп’ютер споживав 370-380 Вт в тесті Fur Mark. Ігрові сценарії потребували до 400 Вт, адже до роботи активніше долучався процесор AMD Ryzen 9 7900 з виставленим лімітом TDP 160 Вт.

Задня частина радіатора прогрівається до 64-65°C. Це з урахуванням відносної прохолоди в кімнаті та доброї вентиляції корпуса. Температурні показники в межах норми, враховуючи не надто високий рівень шуму.

Під час стрес-тесту Fur Mark за 30 хвилин отримали досить хороші результати. Вентилятори набирали не більше 1450 обертів за хвилину, температура чіпа складала 72°C, Hot Spot 85°C. Для порівняння, ASUS DUAL RTX 4070 значно холодніша і споживає на 30% менше електроенергії.

Втім, це досить адекватні показники. Референсний дизайн AMD Radeon RX 7800 XT чудово себе проявив. Неймовірно компактні розміри не зробили з новинки гарячого монстра, а рівень шуму був все ще в межах норми. Корпус MSI Quitude 100S хоч має шумоізоляцію, та все одно з такою конфігурацією тиші не досягнути. Очікувано, відеокарта залишалась найбільш гучним компонентом.

Воно не дивно, адже всі елементи в збірці (БЖ MPG 1000G, корпусний вентилятор MEG GALE, система рідинного охолодження MEG S360) високого, можна сказати, преміального класу, тому вони майже не продукують шуму на фоні відеокарти.

Ціни на конкуренти

Референсної версії в Україні поки немає, та є схожа модель AMD Radeon RX 7800 XT 16GB GDDR6 Pulse Gaming Sapphire за 26 500 грн. Головним конкурентом AMD Radeon RX 7800 XT виступає NVIDIA RTX 4070, найбільш привабливими є найдешевші Dual версії від ASUS, Palit, MSI. Ця відеокарта значно краща в професійних програмах, обходить героя огляду в більшості ігор з трасуванням променів, споживає менше енергії та менше нагрівається.

Вдалі та недорогі версії RTX 4070:

Palit GeForce RTX 4070 Dual 26 000 грн

GF RTX 4070 12GB GDDR6X Dual OC Asus 28 000 грн

GF RTX 4070 12GB GDDR6X Ventus 2X OC MSI 26 000 грн

Купляти версії на три вентилятори немає сенсу, адже ця крихітка й так дуже холодна і тиха.

При цьому за RX 7800 XT більший об’єм відеопам’яті (+4 ГБ) і вища ігрова продуктивність без Ray Tracing (в деяких іграх різниця може складати 30+%). Враховуючи, що AMD вже випустила технологію Fluid Motion Frames (аналог Frame Generation від NVIDIA), ця модель є непоганим рішенням для геймерів і складає гідну конкуренцію зеленим монополістам.

Також можна поглянути на старе покоління у вигляді AMD Radeon RX 6800, RX 6800 XT, RX 6900 XT. Новими їх знайти непросто, адже більшість магазинів пропонують б/в або відновлені відеокарти після майнінгу з гарантією кілька місяців чи тижнів.

Значно слабша, але все ще актуальна XFX Radeon RX 6800 RX-68XLAQFD9 лише за 19 000 грн.

Refurbished RX 6900 XT цілком реально придбати за 18-20 тисяч грн, а б/в RX 6800 XT продаються ще на 2-3 тисячі грн дешевше.

Disqus Comments Loading...