Огляд be quiet! Dark Rock Elite: масивна система охолодження для процесорів до 280 Вт

Опубликовал
Дмитрий Спасюк

Далеко не всім подобаються системи рідинного охолодження, саме тому великі повітряні кулери досі популярні. be quiet! Dark Rock Elite – зразковий представник «сухого» охолодження, який здатен заткнути за пояс чимало недорогих «водянок». Перевіримо чи справді це так, протестувавши охолоджувач з 12-ядерним процесором. Запустимо кілька важких бенчмарків, вимогливі комп’ютерні забавки, порівняємо be quiet! Dark Rock Elite з конкурентами та спробуємо знайти слабкі сторони цієї флагманської вежі.

Тестовий стенд

Характеристики ПК:

Комплектація

Масивна чорна коробка ховає в собі таку ж масивну спарену вежу з двома вентиляторами по 135 мм кожен. Один з них є головним, тобто підключається до материнської плати, а другий з’єднується з першим. Один з кабелів відповідає за RGB підсвічування, підключати його потрібно до материнської плати або контролера, якщо такий є в корпусі.

В комплект входять кріплення для Intel та AMD, підтримуються всі актуальні десктопні сокети, про сумісність з HEDT рішеннями AMD інформації немає. Крім цього в коробці знаходимо інструкцію з встановлення та фірмову термопасту. Схоже, що це звичка компанії be quiet! класти шприц з термоінтерфейсом, адже такий самий подарунок був з «водянкою» на 280 мм. Його ж і використали для тестів, щоб все було максимально об’єктивно.

Встановлення be quiet! Dark Rock Elite

Встановити цю вежу максимально просто, достатньо слідувати пунктам в інструкції. Для початку знімається середній вентилятор, встановлюється кріплення, а потім сама вежа на процесор. Закрутити болти без довгої викрутки буде проблематично.

Лише після цього встановлюється головний вентилятор назад, накривається кришкою і підключається до материнки. Тут потрібно зауважити серйозний нюанс з ОЗП.

Річ у тім, що крайній правий вентилятор налазить на слоти оперативки. В тестовому стенді використовували відносно низьку ОЗП від Kingston, але власники оперативної пам’яті з вищими радіаторами просто фізично не зможуть встановити цей охолоджувач. Також варто врахувати висоту 168 мм – цей гігант влізе не в кожен корпус.

Програмне забезпечення і налаштування

be quiet! Dark Rock Elite не має фірмового ПЗ, тому налаштовувати його можна в будь-якій утиліті від своєї материнської плати або безпосередньо в BIOS. Плата MSI B650 Carbon Wi-Fi дозволяє регулювати обертання кулерів і керувати підсвічуванням з утиліти MSI Center. Головне вибрати відповідний роз’єм ARGB і синхронізувати його зі всім ПК чи виставити потрібний режим підсвічування.

Температура в роботі be quiet! Dark Rock Elite

Перед тестуванням виставили ліміти енергоспоживання для процесора до 170 Вт, а також активували профіль AMD Precision Boost Overdrive з Negative Curve 30 (андервольтинг). Під час легких стрес-тестів в AIDA 64 процесор AMD Ryzen 9 7900 бустив себе до 5.5 ГГц і споживав лише 100-110 Вт, температури були надто низькими, тому запустили FPU тест (максимальне навантаження).

Частота просіла до 5.0-5.1 ГГц, енергоспоживання виросло до максимально дозволених 165-170 Вт. be quiet! Dark Rock Elite справлявся, але це було непросто. Температури доходили до 90 градусів. При цьому частота обертання вентиляторів підіймалася до 1900 об/хв, що чимало, та в повсякденному використанні кулерів майже не чутно.

Слід зауважити, що відведення тепла від процесорів AMD є трохи більшим викликом, порівняно з Intel. Останні моделі Ryzen встигли відзначитися складністю з охолодженням, тому ці «165-170 Вт» в Ryzen 9 7900 відчуваються наче «230-240 Вт» в Intel Core i7-13700K, буквально.

Найлегше було материнській платі – MSI Carbon B650 Wi-Fi прогрівалася до смішних 35 градусів під максимально можливим навантаженням процесора протягом 10 хвилин. І це при тому, що радіатор ніяк не обдувається – повітря виходить в напрямку корпусного вентилятора на видув, а не як з «водянкою» на вдув. Цікавий «середній» чипсет для «середніх» плат в наш час випускають, хоча силове начиння ближче до флагманського.

Температура в іграх

Starfield – неймовірно важка гра для всіх компонентів системи, в тому числі процесора. 24 поточний AMD Ryzen 9 7900 навантажується аж до 40% в цій «оптимізованій» забавці.

Температури CPU доходили до 70 градусів, але частота обертання вентиляторів be quiet! Dark Rock Elite була достатньо низька, щоб їх зовсім не було чути на фоні відеокарти AMD Radeon RX 7900 XTX.

В інших відеоіграх можна розраховувати на значно нижчі температури, навіть з потужнішими процесорами. На останок залишаємо красивий скриншот зі Starfield на ультра налаштуваннях, де можна помилуватися якісними та деталізованими текстурами навколишнього світу.

Конкуренти та ціни be quiet! Dark Rock Elite

Вартість be quiet! Dark Rock Elite складає більше ніж 4200 грн, що напрочуд багато, як за повітряний кулер. За таку ж суму можна придбати систему рідинного охолодження цього ж бренду. Наприклад, be quiet! Pure Loop 2 280, на яку вже робили редакційний огляд.

Ціна є головною проблемою «елітної чорної скелі», тому, окрім того, що на ринку є безліч «водянок» 360 мм, 280 мм і 240 мм за подібну вартість, розглянемо кілька прямих (і дешевших) конкурентів.

Noctua NH-D15 chromax.black – ще один флагманський представник класики. Технічні характеристики хороші, та не такі дивовижні як в героя огляду, включаючи менший TDP. Ціна також завищена – від 4400 грн.

Deepcool AG620 BK ARGB має TDP до 260 Вт, але значно приємнішу вартість. Попри менші вентилятори 120 мм це все ще адекватний вибір за адекватні гроші. Ціна від 2700 грн.

Jonsbo HX7280 – класична чорна вежа не за всі гроші світу. Виробник не встановив підсвічування, що дозволило знизити кінцеву вартість. Ціна від 2700 грн.

Disqus Comments Loading...