Огляди Пристрої 28.11.2023 о 14:00 comment views icon

Огляд be quiet! Dark Rock Elite: масивна система охолодження для процесорів до 280 Вт

author avatar
https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/08/photo_2022-09-30_11-43-02-e1664550777584-96x96.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/08/photo_2022-09-30_11-43-02-e1664550777584-96x96.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/08/photo_2022-09-30_11-43-02-e1664550777584-96x96.jpg

Дмитро Спасюк

Автор статей та оглядів

Огляд be quiet! Dark Rock Elite: масивна система охолодження для процесорів до 280 Вт

Далеко не всім подобаються системи рідинного охолодження, саме тому великі повітряні кулери досі популярні. be quiet! Dark Rock Elite – зразковий представник «сухого» охолодження, який здатен заткнути за пояс чимало недорогих «водянок». Перевіримо чи справді це так, протестувавши охолоджувач з 12-ядерним процесором. Запустимо кілька важких бенчмарків, вимогливі комп’ютерні забавки, порівняємо be quiet! Dark Rock Elite з конкурентами та спробуємо знайти слабкі сторони цієї флагманської вежі.

Огляд be quiet! Dark Rock Elite: масивна система охолодження для процесорів до 280 Вт
be quiet! Dark Rock Elite
4249 грн.

Плюси:

тихі та продуктивні вентилятори; ефективне розсіювання тепла; непогана термопаста в комплекті;

Купити в Telemart

Мінуси:

вентилятор не дозволить встановити ОЗП з високими радіаторами; висока ціна

Купити в Telemart
7.5/10
Оцінка ITC.ua

Тестовий стенд

be quiet! Dark Rock Elite

Характеристики ПК:

Комплектація

Масивна чорна коробка ховає в собі таку ж масивну спарену вежу з двома вентиляторами по 135 мм кожен. Один з них є головним, тобто підключається до материнської плати, а другий з’єднується з першим. Один з кабелів відповідає за RGB підсвічування, підключати його потрібно до материнської плати або контролера, якщо такий є в корпусі.

В комплект входять кріплення для Intel та AMD, підтримуються всі актуальні десктопні сокети, про сумісність з HEDT рішеннями AMD інформації немає. Крім цього в коробці знаходимо інструкцію з встановлення та фірмову термопасту. Схоже, що це звичка компанії be quiet! класти шприц з термоінтерфейсом, адже такий самий подарунок був з «водянкою» на 280 мм. Його ж і використали для тестів, щоб все було максимально об’єктивно.

Встановлення be quiet! Dark Rock Elite

Встановити цю вежу максимально просто, достатньо слідувати пунктам в інструкції. Для початку знімається середній вентилятор, встановлюється кріплення, а потім сама вежа на процесор. Закрутити болти без довгої викрутки буде проблематично.

Business Analysis in IT.
Опануйте високооплачувану IT-професію, навчіться на основі даних виявляти проблеми бізнесу та знаходити рішення для зростання.
Реєстрація на курс

Лише після цього встановлюється головний вентилятор назад, накривається кришкою і підключається до материнки. Тут потрібно зауважити серйозний нюанс з ОЗП.

Річ у тім, що крайній правий вентилятор налазить на слоти оперативки. В тестовому стенді використовували відносно низьку ОЗП від Kingston, але власники оперативної пам’яті з вищими радіаторами просто фізично не зможуть встановити цей охолоджувач. Також варто врахувати висоту 168 мм – цей гігант влізе не в кожен корпус.

Програмне забезпечення і налаштування

be quiet! Dark Rock Elite не має фірмового ПЗ, тому налаштовувати його можна в будь-якій утиліті від своєї материнської плати або безпосередньо в BIOS. Плата MSI B650 Carbon Wi-Fi дозволяє регулювати обертання кулерів і керувати підсвічуванням з утиліти MSI Center. Головне вибрати відповідний роз’єм ARGB і синхронізувати його зі всім ПК чи виставити потрібний режим підсвічування.

Температура в роботі be quiet! Dark Rock Elite

Перед тестуванням виставили ліміти енергоспоживання для процесора до 170 Вт, а також активували профіль AMD Precision Boost Overdrive з Negative Curve 30 (андервольтинг). Під час легких стрес-тестів в AIDA 64 процесор AMD Ryzen 9 7900 бустив себе до 5.5 ГГц і споживав лише 100-110 Вт, температури були надто низькими, тому запустили FPU тест (максимальне навантаження).

Огляд be quiet! Dark Rock Elite: масивна система охолодження для процесорів до 280 Вт

Частота просіла до 5.0-5.1 ГГц, енергоспоживання виросло до максимально дозволених 165-170 Вт. be quiet! Dark Rock Elite справлявся, але це було непросто. Температури доходили до 90 градусів. При цьому частота обертання вентиляторів підіймалася до 1900 об/хв, що чимало, та в повсякденному використанні кулерів майже не чутно.

Огляд be quiet! Dark Rock Elite: масивна система охолодження для процесорів до 280 Вт

Слід зауважити, що відведення тепла від процесорів AMD є трохи більшим викликом, порівняно з Intel. Останні моделі Ryzen встигли відзначитися складністю з охолодженням, тому ці «165-170 Вт» в Ryzen 9 7900 відчуваються наче «230-240 Вт» в Intel Core i7-13700K, буквально.

Огляд be quiet! Dark Rock Elite: масивна система охолодження для процесорів до 280 Вт

Найлегше було материнській платі – MSI Carbon B650 Wi-Fi прогрівалася до смішних 35 градусів під максимально можливим навантаженням процесора протягом 10 хвилин. І це при тому, що радіатор ніяк не обдувається – повітря виходить в напрямку корпусного вентилятора на видув, а не як з «водянкою» на вдув. Цікавий «середній» чипсет для «середніх» плат в наш час випускають, хоча силове начиння ближче до флагманського.

Температура в іграх

Огляд be quiet! Dark Rock Elite: масивна система охолодження для процесорів до 280 Вт

Starfield – неймовірно важка гра для всіх компонентів системи, в тому числі процесора. 24 поточний AMD Ryzen 9 7900 навантажується аж до 40% в цій «оптимізованій» забавці.

Огляд be quiet! Dark Rock Elite: масивна система охолодження для процесорів до 280 Вт

Температури CPU доходили до 70 градусів, але частота обертання вентиляторів be quiet! Dark Rock Elite була достатньо низька, щоб їх зовсім не було чути на фоні відеокарти AMD Radeon RX 7900 XTX.

В інших відеоіграх можна розраховувати на значно нижчі температури, навіть з потужнішими процесорами. На останок залишаємо красивий скриншот зі Starfield на ультра налаштуваннях, де можна помилуватися якісними та деталізованими текстурами навколишнього світу.

Огляд be quiet! Dark Rock Elite: масивна система охолодження для процесорів до 280 Вт

Конкуренти та ціни be quiet! Dark Rock Elite

Огляд be quiet! Dark Rock Elite: масивна система охолодження для процесорів до 280 Вт

Вартість be quiet! Dark Rock Elite складає більше ніж 4200 грн, що напрочуд багато, як за повітряний кулер. За таку ж суму можна придбати систему рідинного охолодження цього ж бренду. Наприклад, be quiet! Pure Loop 2 280, на яку вже робили редакційний огляд.

Ціна є головною проблемою «елітної чорної скелі», тому, окрім того, що на ринку є безліч «водянок» 360 мм, 280 мм і 240 мм за подібну вартість, розглянемо кілька прямих (і дешевших) конкурентів.

Noctua NH-D15 chromax.black – ще один флагманський представник класики. Технічні характеристики хороші, та не такі дивовижні як в героя огляду, включаючи менший TDP. Ціна також завищена – від 4400 грн.

Deepcool AG620 BK ARGB має TDP до 260 Вт, але значно приємнішу вартість. Попри менші вентилятори 120 мм це все ще адекватний вибір за адекватні гроші. Ціна від 2700 грн.

Jonsbo HX7280 – класична чорна вежа не за всі гроші світу. Виробник не встановив підсвічування, що дозволило знизити кінцеву вартість. Ціна від 2700 грн.

Триває конкурс авторів ІТС. Напиши статтю про розвиток ігор, геймінг та ігрові девайси та вигравай професійне ігрове кермо Logitech G923 Racing Wheel, або одну з низькопрофільних ігрових клавіатур Logitech G815 LIGHTSYNC RGB Mechanical Gaming Keyboard!

Висновок:

Кулер be quiet! Dark Rock Elite сподобається тим, хто принципово не хоче встановлювати систему рідинного охолодження у свій комп’ютер, але потребує максимальної ефективності. На зараз це один із найпродуктивніших повітряних охолоджувачів для домашніх комп’ютерів, та його вартість змушує задуматись над покупкою.

Тихі та масивні вентилятори, фірмова термопаста в комплекті, висока ефективність і відносно просте встановлення – начебто все чудово, та ця модель несе за собою деякі компроміси. Встановити be quiet! Dark Rock Elite можна далеко не в кожен корпус (потрібно дізнатися габарити перед покупкою), а також можлива ситуація, коли вентилятор впиратиметься в радіатори оперативної пам’яті.

«Елітний чорний камінь» має всі шанси поселитися в флагманському комп’ютері завзятого консерватора, який поки не спішить йти за течією «водянок» і залишається вірним класичним кулерам. Та чи вартує він своїх грошей? Це дуже індивідуальне питання, та для більшості подібний охолоджувач точно не буде раціональною покупкою.

Купити в Telemart

Висловлюємо подяку компанії be quiet! за надану для огляду систему охолодження be quiet! Dark Rock Elite


Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: