Огляди Пристрої 17.12.2024 о 10:00 comment views icon

Огляд материнської плати MSI MEG Z890 ACE: суперфлагман для Intel LGA 1851, чи нова «база для рідкого азоту»?

author avatar

Дмитро Спасюк

Автор статей та оглядів

Огляд материнської плати MSI MEG Z890 ACE: суперфлагман для Intel LGA 1851, чи нова «база для рідкого азоту»?

Платформа Intel LGA 1851 лише недавно з’явилася і виробники вже представили свої флагманські материнські плати під цей сокет. MSI MEG Z890 ACE – зразковий представник преміального сегмента, в якому майже немає компромісів, окрім вартості. Попри це героїня огляду все ж має кілька незначних нюансів, про які детальніше поговоримо нижче. Також перевірили енергоспоживання, нагрів, оцінили можливості розгону та виміряли продуктивність найпотужнішого процесора Intel Core Ultra 9 285K, який в Cinebench 2024 відправляє Intel Core i9-14900K та AMD Ryzen 9 9950X в глибокий нокаут.

Огляд материнської плати MSI MEG Z890 ACE: суперфлагман для Intel LGA 1851, чи нова «база для рідкого азоту»?
MSI MEG Z890 ACE
Від 31 180 грн.

Плюси:

повний набір топових провідних і безпровідних інтерфейсів; п’ять роз’ємів для M.2 SSD з швидким доступом до них; 28-фазне живлення з великими радіаторами витримають будь-які процесори в екстремальному розгоні; додатковий розгін оперативної пам’яті MSI Memory Extension; щедра комплектація

Купити в EKatalog

Мінуси:

відносно повільне завантаження системи; роз’єми з додатковим живленням материнської плати розміщені далеко один від одного;

Купити в EKatalog
8.7/10
Оцінка
ITC.ua

Технічні характеристики MSI MEG Z890 ACE

Технічні характеристики
Формат ATX
Сокет Intel LGA 1851
Чипсет Z890
Фаз живлення 24+2+1+1
Оперативна пам’ять 4 x DDR5
Макс. об’єм ОЗП 256 ГБ
Макс. частота ОЗП 9200 МГц
Відео виходи 1 x HDMI 2.1 8K 60 Гц
2 x Thunderbolt 4 8K 60 Гц
LAN контролер 1 x Marvell® AQC113CS 10Gbps
Безпровідні інтерфейси Intel® Killer™ BE1750x Wi-Fi 7
Bluetooth 5.4
Слоти 1 x PCI-E x16 5.0
1 x PCI-E x8 5.0
1 x PCI-E x4 4.0
Накопичувачі 2 x  M.2 Gen5 x4
3 x  M.2 Gen4 x4
4 x SATA3
USB (передня панель) 1x USB 20Gbps Type C
4x USB 5Gbps Type A
4 x USB 2.0 Type A
USB (задня панель) 11x USB 10Gbps Type A
2x USB 10Gbps Type C
Всього USB роз’ємів 22 шт
Звук 7.1 Realtek® ALC4082 Codec + ESS9219Q Combo DAC/HPA
Підсвічування 3 x ARGB LED
1 x RGB LED
Живлення кулерів 8 x 4 pin
Живлення процесора 2 x 8 pin
Живлення Power Delivery  1 x 6 pin
Живлення PCI-E 1 x 8 pin
Розміри 244×305 мм
Додатково Радіатори SSD MSI EZ
Цифровий індикатор
Thunderbolt 5 конектор JTBT5
Внутрішні клавіші
USB накопичувач в комплекті
MSI Extreme OC
Memory Extension Mode
Додаткове живлення PCI
USB Power Delivery 65 Вт
Розгалужувач EZ Conn
Подовжувач ARGB
Подовжувач передньої панелі
Зовнішні датчики температури 2 шт

Тестовий стенд та паковання

MSI MEG Z890 ACE приїхала на огляд в унікальній коробці разом з модулями оперативної пам’яті, процесором та системою рідинного охолодження MSI MAG CORELIQUID I360, на яку не давно робили огляд. Виробник в цьому комплекті робить акцент на фразі «Gaming Enthusiast», що цілком логічно.

Для пересічного любителя відеоігор це занадто дорога техніка, але ентузіастів точно має задовольнити. Не дарма кажуть, що поки є фанати, які готові купляти дорогі комп’ютерні комплектуючі, поки й живе всі індустрія класичних x86 комп’ютерів класу «збирай сам».

Небінарний набір оперативної пам’яті G.Skill Trident Z5 CK 2x24Gb Royal гарантовано працює на частоті 8200 МТ/с з латентністю CL40, а ще в комплекті має серветку для протирання (дзеркальну поверхню радіаторів легко забруднити відбитками пальців).

Процесор запакований в лімітовану коробку з фірмовими «щипцями» MSI, які покликані зменшити ризик пошкодження сокета чи самого ЦП при встановленні не дуже прямими рукам. Враховуючи вартість компонентів, обережність та надійність зайвими не будуть.

Тестовий стенд:

Комплектація та вигляд MSI MEG Z890 ACE

Крім самої материнки в коробці знаходиться: чотири кабелі SATA 3.0, зовнішня Wi-Fi антена з магнітним кріпленням, USB накопичувач в металевому корпусі, наліпки для кабелів і корпусу, подовжувач передньої панелі, кабель EZ Conn V2 для систем рідинного охолодження, подовжувач-розгалужувач RGB та ще один ARGB, два температурні датчики, ключик для M.2 накопичувачів та гвинти для них, рекламна брошура, паперова документація.

Материнка MSI MEG Z890 ACE виглядає строго, стримано, серйозно. Вона чимось нагадує професійні моделі для робочих станцій, хоча й не позиціює себе такою. Обидві сторони плати покриті радіаторами (деякі з них мають підсвічування). Окремо варто відзначити продуманий механізм для зняття радіаторів. Як і в інших материнських платах MSI, тут можна встановлювати SSD M.2 голими руками, буквально.

Радіатори знімаються легко і так само легко фіксуються назад. Причому чотири роз’єми прикриті однією великою пластиною, а ще один накопичувач знаходиться вище слота PCI-E x16. Для відеокарти також є зручний механізм фіксації в слоті (натиском кнопки) – більше ніяких витягнутих пластмасових фіксаторів, під час знімання GPU.

Інтерфейси, роз’єми, начиння

Роз’ємів виробник не пожалів: 22 USB (включаючи Thunderbolt 4), HDMI 2.1, чотири SATA 3.0, п’ять M.2, три PCI-E, вісім 4 pin для вентиляторів, чотири для підсвічування RGB/ARGB. Мені особисто було неприємно в одному моменті, коли потрібно було під’єднати монітор до плати (тест iGPU) – довелося діставати HDMI кабель, бо класичного (повноцінного розміру) Display Port на материнці немає.

Безпровідні інтерфейси найвищого класу: топовий приймач Intel® Killer™ BE1750x Wi-Fi 7 з зовнішньою антеною ловить чудово, як і Bluetooth 5.4 модуль. Жодних нарікань на зв’язок з такими компонентами й бути не може. Антена ловить далеко і стабільно. Шкода лише, що для повноцінного тесту не було топового маршрутизатора з Wi-Fi 7.

На фоні MSI MPG B650 Carbon Wi-Fi (основна плата на кожен день) в MEG ACE дальність та якість сигналу помітно вища. Це особливо відчувається, якщо піти в сусідню кімнату чи вийти надвір в навушниках. А для любителів провідного з’єднання з мережею Інтернет є  RJ-45 LAN Marvell AQC113CS на 10 Гбіт/с. За 7.1 звук відповідає топовий чип Realtek ALC4082 Codec + ESS9219Q Combo DAC/HPA.

Роз’ємів для M.2 накопичувачів аж п’ять, але при заповненні всіх місць пропускна здатність PCI-E x16 впаде вдвічі. Максимальний об’єм оперативної пам’яті 256 ГБ, а частота до 9200 МТ/с. В нашому випадку дві планки по 24 ГБ комфортно себе почували на частоті 8200 МТ/с.

MSI MEG Z890 ACE має кнопку перемикання між двома BIOS (дуже зручно для оверклокерів), а також клавіші увімкнення/перезавантаження. Біля роз’єму 24 pin помістили цифрове табло для відображення пост кодів. Після завантаження системи цей екран показує температуру процесора.

Роз’єми живлення для процесора (2 x 8 pin) розміщені зверху, але з правого боку, а не зліва, як в більшості материнських плат. Крім цього ще є додаткове живлення для USB Power Delivery (6 pin) та PCI-E (8 pin). І про цю проблему варто написати ще два абзаци.

Вони розмістилися далеко один від одного, а кабелі GPU 6+2 pin в сучасних блоках живлення йдуть парами, по дві штуки. Наприклад, модульний кіловатник MSI MPG 1000G має дві зв’язки кабелів 2 x 6+2 pin та один 16 pin Nvidia, а відеокарта RX 7900 XTX в референсному дизайні потребує 2 x 8 pin.

Одна зв’язка йде до відеокарти, з чим ніяких проблем немає, але під’єднати одночасно нижній 8 pin на материнській платі з 6 pin справа зверху другою зв’язкою не вийде через саму конструкцію кабелів (відстань завелика). Вважати серйозним мінусом це не будемо, бо з відеокартою Nvidia не виникало б подібних проблем, але згадати варто.

Програмне забезпечення MSI MEG Z890 ACE

Оновлений MSI Click BIOS X має більш функціональну головну сторінку в спрощеному режимі. Тут можна в кілька кліків розігнати пам’ять, вибрати профіль живлення процесора (наприклад, з автоматичним розгоном MSI Extreme), налаштувати криву обертання вентиляторів тощо.

Ручні налаштування відкривають простір для експериментів, що однозначно сподобається ентузіастам. MSI MEG Z890 ACE вміє розганяти процесор, інтегровану графіку та оперативну пам’ять. При цьому розганяються всі ЦП, навіть, з заблокованим множником (за шиною). Для оперативної пам’яті є корисна опція MSI Memory Extension, що скорочує час завантаження системи та затримки відносно заводського XMP профілю.

MSI MEG Z890 ACE дозволяє повністю знімати ліміти енергоспоживання для процесорів, а з 28-фазним живленням можна змагатися за місце в таблиці рекордів серед любителів рідкого азоту. Плата дійсно продуктивна і має величезний запас для оверклокінгу, але при знятті всіх обмежень і ручному керуванні напругою система попереджає, що все це робиться на свій страх і ризик.

Для Windows MSI має одну велику та універсальну утиліту MSI Center. Програма хоч і важка, зате має все в «одному флаконі». Користувач може змінювати режими живлення чи створювати власні для окремих сценаріїв, налаштовувати RGB підсвічування, тестувати накопичувачі та багато іншого. Під час першого запуску комп’ютера MSI Center запропонує себе до встановлення разом з драйверами та іншими корисними (і не дуже, як сторонній антивірус) програмами.

До програмного забезпечення MSI MEG Z890 ACE немає ніяких претензій, за винятком не найшвидшого завантаження системи. Можливо, в новіших версіях BIOS це виправлять, але 30-40 секунд від моменту натискання клавіші живлення до появи робочого столу це багато. При чому такий гарний результат досягнули лише після ручних налаштувань в BIOS.

Продуктивність, енергоспоживання та нагрівання

Процесор Intel Core Ultra 9 285K вважається найхолоднішим x86 флагманським процесором за останні кілька років (базовий ліміт 250 Вт), тому вирішили піти вище цих обмежень. Приріст продуктивності з MSI Extreme (295 Вт) в синтетичних тестах відносно базового профілю склав 5-8%. Мало, бо «стандартний» профіль також розганяє процесор.

Не варто думати, що вдасться просто так отримати «безкоштовну» продуктивність, як в часи Intel Core 2 Quad Q6600 чи Intel Core i7-3770K завдяки розгону. Виробник вже закладає збільшений множник на +3 для всіх енергоефективних ядер у звичайному режимі, а з MSI Extreme збільшили цей множник до +5, а також поступово додавали множник для продуктивних ядер, хоча після переходу межі +3 система поводила себе нестабільно. Очевидно, що процесор хоче вищої напруги для перетину відмітки 6000 МГц на P-Cores.

Максимально зафіксоване енергоспоживання процесора склало 288.5 Вт в тесті Aida 64 FPU, а в Cinebench 2024 процесор бере 250-280 Вт. В простої без дискретної відеокарти комп’ютер споживає 60-65 Вт, а з AMD RX 7900 XTX 80-90 Вт. Під час неважкої роботи та ігор на інтегрованій графіці ватметр показує 120-130 Вт. В найважчих стрес-тестах енергоспоживання доходило до 380 Вт, але це без відеокарти. Під час гри Cyberpunk 2077 комп’ютер брав з розетки 600+ Вт.

Intel Core Ultra 9 285K з його 280+ Вт енергоспоживанням – ніщо для MSI MEG Z890 ACE. В Aida 64 датчики материнської плати показують лише 33-36 °C  при температурі процесора 79-81 °C. Пірометр фіксує 35-40 °C на радіаторах, а якщо дуже старатися, то можна знайти місця до 45-51 °C в зоні живлення, яка трохи вилазить з під радіаторів. Всі тести проводилися при кімнатній температурі 18-19 °C.

Після кількох днів використання і тестування складається враження, що героїню огляду неможливо перегріти таким 3-нанометровим процесором. Це дає змогу вдаватися до «спортивного» розгону (рідкий азот) для боротьби з рекордсменами.  Ентузіасти вже розігнали цей дефіцитний процесор (хіт Intel Core Ultra 9 285K розібрали, наче гарячі пиріжки) до 7.4 ГГц з використанням материнської плати Asus ROG MAXIMUS Z890 APEX. Зразок з огляду також має шанси сподобатися оверклокерам, бо потенціал в MSI MEG Z890 ACE достатньо великий.

Пропускна здатність пам’яті висока – зі стандартним XMP профілем в тесті Aida 64 отримуємо 110 ГБ/с. Активуємо MSI Memory Extension і показник виростає до 124 ГБ/с, а затримки знизилися з 90 до 80 наносекунд. Базова частота 6400 МТ/с з CL52 показує 93 ГБ/с, що все ще багато, але затримки 109 наносекунд.

Коли мова заходить про оперативну пам’ять, конкуренти AMD AM5 поки що не можуть змагатися з новими Intel Core Ultra. Платформа Intel LGA 1851 все ж дещо краще працює зі швидкою ОЗП. Взяти планку 9000 МТ/с з функцією MSI Memory Try It не вдалося, а з 8600 МТ/с та CL40 тест Aida 64 завершився замерзанням зображення. Не дивно, бо виробники ОЗП часто закладають в XMP налаштування якщо не максимум, то 95% можливостей модулів пам’яті – простору для ручного розгону не так аж і багато.

Досвід використання MSI MEG Z890 ACE

Користуватися новою платформою Intel LGA 1851 було як мінімум цікаво та пізнавально. Новий флагманський процесор з найвищою у світі робочою продуктивністю серед всіх x86 десктопних процесорів, топовий комплект оперативної пам’яті, преміальна материнська плата – така техніка рідко приносить негативний досвід, але кілька дрібних нюансів все ж є.

Суб’єктивно, розміщення роз’ємів додаткового живлення 6+8 pin невдале, як мінімум дивне. Принаймні для мене, як для власника AMD Radeon RX 7900 XTX, а не відеокарти Nvidia з новим (тепер вже стандартним) роз’ємом 16 pin. Підключати GPU та додаткові роз’єми живлення одночасно буквально неможливо, якщо БЖ має лише два спарені кабелі по 2 x 8(6+2) pin для GPU.

Також не сподобалося відносно повільне завантаження системи. В час, коли бюджетні ноутбуки вмикаються за 9-10 секунд, а Apple MacBook зі швидкістю відкривання кришки (можна не вимикати взагалі), завантаження топового комп’ютера 35-40 секунд – дуже довго. Начебто можна ставити ПК на сон, але регулярні вимкнення електроенергії псують цю чудову ідею, тому щоразу доводиться чекати більше ніж пів хвилини (без ручних налаштувань майже хвилину).

Ціна та конкуренти

Вартість MSI MEG Z890 ACE складає 37549 гривень. Ціна така ж екстраординарна, як і можливості материнської плати, однак цільова аудиторія в таких випадках знає за що платить. Опонентів в таких спеціалізованих рішеннях апріорі не може бути багато, але ми підібрали декілька конкурентів з чипсетом Z890.

Asus ROG MAXIMUS Z890 HERO пропонує менше фаз живлення, що швидше за все не сподобається затятим оверклокерам. Максимальний об’єм оперативної пам’яті, який вона підтримує, становить 192 Гігабайти, що менше, ніж в представниці від MSI. Зате в ній 3 роз’єми M.2 з підтримкою PCI-E 5.0.

Asus ROG STRIX Z890-E GAMING WIFI  попри співвідносну ціну пропонує «всього» 23 фази, тому її власникам краще «охолодити» свої мрії про рідкий азот. До того ж тактова частота оперативної пам’яті, що підтримується материнською платою складає 8800 МГц проти 9200 МГц у MSI MEG Z890 ACE.

Важко назвати Asus ROG MAXIMUS Z890 EXTREME чесним конкурентом для нашої героїні, адже вона вдвічі дорожча. В цій материнській платі кількість процесорних фаз живлення співвідносна з MSI MEG Z890 ACE.  Однак Asus так само як і в вищеописаних опонентів чомусь також робить компроміс на максимальній кількості оперативної пам’яті.

8.7/10
Оцінка ITC.ua
Програмне забезпечення
8.5
Зручна утиліта та функціональний BIOS, але завантаження системи не найшвидше.
Продуктивність
9.5
Великий потенціал для розгону з 28-фазним живленням.
Функції
9
Швидкі інтерфейси, USB Power Delivery 60 Вт, розгін Memory Extension та багато іншого.
Ціна
6.5
Дорого, багато, однозначно не для пересічного користувача.
Нагрів
9.5
Материнку неможливо перегріти з 290 Вт Intel Core Ultra 9 285K.

Висновок:

Це одна з найкращих материнських плат для нової платформи Intel LGA 1851, яка легко «переварить» нові флагмани наступних поколінь (котрі ймовірно, матимуть більше енергоспоживання). MSI MEG Z890 ACE — пристрій не для звичайних користувачів, а для справжніх ентузіастів, які обожнюють самотужки збирати топові комп’ютери та витискати з них максимум продуктивності.

З одного боку маємо величезний потенціал для розгону, топові інтерфейси, багато роз’ємів для накопичувачів, функціональний BIOS, а з іншого повільне завантаження системи і нетиповий набір роз’ємів з додатковим живленням. То чи вартує MSI MEG Z890 ACE своїх грошей? Для типових геймерів і любителів принципу «щоб працювало з коробки» ні, але ентузіасти, залежні від розгону комплектуючих, точно не будуть розчаровані покупкою.

Купити в EKatalog

Висловлюємо подяку компанії MSI за надану для огляду материнську плату MSI MEG Z890 ACE


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: