Рубрики Огляди

Огляд відеокарти ASUS TUF Gaming RX 7900 XT: багато пам’яті та чудове охолодження, але є нюанси

Опубликовал
Дмитро Спасюк

Відеокарти AMD Radeon RX 7900 XT та 7900 XTX представили більше пів року тому, проте зараз вони стали набагато актуальнішими. Ціни знизились, а виробник виправив проблеми з драйверами. З цього приводу протестуємо відеокарту AMD у виконанні ASUS TUF Gaming RX 7900 XT. Чи потрібна така потужна система охолодження та 24 pin живлення, як вона себе показує в робочих завданнях і що може під час відеоігор в Ultra HD 4K? Крім цього поміряємо температурні показники, енергоспоживання, шум вентиляторів і можливості розгону.

Технічні характеристики ASUS TUF Gaming RX 7900 XT
Інтерфейс PCI-E 4.0 x16
Швидкість VRAM 20 Gbps
Об’єм VRAM 20GB GDDR6
Шина пам’яті 320-bit
Виходи DisplayPort x 3 (v2.1)
HDMI  x 1 (v2.1)
Підтримка AV1 Yes
Енергоспоживання 330 W
Роз’єм живлення 8-pin x 3
Рекомендований БЖ 750 W
Габарити 352.9 x 158.2 x 72.6 mm
Займає слотів 4 slots

Тестовий стенд

Відеокарта ASUS TUF Gaming RX 7900 XT потрапила в домівку, де переважають компоненти «ворожого» бренду, та це не завадило їм подружитись.

Характеристики ПК:

Зовнішній вигляд та комплектація

На огляд потрапила OEM версія, тому ніякого комплекту не було. Нормальна людина (покупець в магазині, а не автор огляду) отримає повноцінну комплектацію з оригінальною коробкою, до якої входить відеокарта, паперова документація, підставка й опора для підтримки. Радіатор справді масивний, тому підтримувати його обов’язково.

За охолодження відповідають три вентилятори ASUS TUF і гігантських розмірів радіатор. Графічний адаптер займає майже чотири слоти (3.63, якщо бути точними) і влізе далеко не в кожен корпус – довжина більше ніж 35 см. Є невеличка область з підсвічуванням, яке налаштовується фірмовим програмним забезпеченням. Майже вся задня частина відеокарти закрита металом, за винятком області величезного чипа.

Живиться ASUS TUF Gaming RX 7900 XT з допомогою трьох роз’ємів 8 pin. Цікаво те, що у референсної RX 7900 XTX лише 2×8 pin живлення. Розміщення цих роз’ємів досить ергономічне – виробник поставив їх глибоко для того, щоб можна було зручно під’єднати кабелі без надмірного згинання.

Але є й недолік – потрібно обов’язково підключати всі три роз’єми, в іншому випадку відеокарта не працюватиме. Деякі моделі конкурентів мають 3×8 Pin живлення, але чудово працюють від 2×8 Pin, наприклад MSI Suprim X 4070 Ti з перехідником 12pin-3x8pin. Зауважте це при виборі блока живлення, бюджетні та середні моделі з 2х8 Pin вже не підходять цій відеокарті.

Також на корпусі бачимо перемикач BIOS для тихого і продуктивного режимів. Виводити зображенням можна на 4 монітори одночасно, для цього є 3 роз’єми Display Port 2.1 та один HDMI 2.1.

Синтетична продуктивність

Теоретична потужність ASUS TUF Gaming RX 7900 XT залишає далеко позаду флагманів минулого покоління і гідно себе показує на фоні конкурентів NVIDIA. Та все до тих пір, поки не перевіримо можливості 3D рендеру, наприклад, у Blender.

«Зелені» відеокарти сильно відриваються від «червоних», тому 7900 ХТ важко скласти конкуренцію новинкам RTX ADA. Це один з небагатьох сценаріїв, де помітно явну монополію.

Все ж, відеобуфер 20 ГБ дозволить працювати з величезними об’ємами текстур і робити великі проєкти, нехай і повільніше, як з NVIDIA.

Ігрова продуктивність

Протестували десять відеоігор з максимальними налаштуваннями графіки в роздільній здатності 1440p та 2160p. Навряд чи власник такої дорогої відеокарти буде гратись на Full HD моніторі, тому проігнорували народну роздільну здатність.

Для роздільної здатності 4K вмикали FSQ Quality, а 2K тестували без додаткових модифікаторів. Активація профілю Quality не впливає на якість картинки. Приємно, що технологія AMD FSR наблизилась за якістю до NVIDIA DLSS, хоча є одна проблема – у відеокарт RTX ADA окрім хитрого згладжування є ще й генерація кадрів, а AMD все затягує з релізом технології FSR 3.

Це ставить в незручне положення флагмани AMD Radeon, адже в іграх з DLSS 3 конкуренти (навіть внутрішні, 4070 Ti від ASUS) не залишають шансів ASUS TUF Gaming RX 7900 XT. Таких ігор поки не надто багато, але їх кількість лише зростає.

Умовні позначення:

  • Ultra – максимальні налаштування графіки (у Forza це Extreme);
  • RT – трасування променів;
  • FSQ – FSR Quality;
  • FSB – FSR Balance;
  • XQ – XESS Quality;

Quad HD 1440p:

ASUS TUF Gaming RX 7900 XT легко справляється з 2K і пропонує чудовий рівень продуктивності. Звісно, в забавках з підтримкою Frame Generation вона помітно програє RTX 4070 Ti, але в середньому продуктивність більш ніж достатня. В деяких сценаріях отримували упор в процесорну складову, наприклад в Microsoft Flight Simulator 2020, особливо в локації New-York.

Ultra HD 2160p:

Об’єм відеопам’яті 20 ГБ більш ніж достатній для вимогливих відеоігор у 2160p. В більшості випадків буфер забивався на 40-60%, іноді менше. Ймовірно, цей запас виправдає себе в майбутньому, та наразі VRAM аж забагато (забагато не буває) і все впирається в можливості чипа.

Активувавши вертикальну синхронізацію, можна бавитись на 4K телевізорі з частотою 60 Гц без сильного навантаження на відеокарту. Всі проєкти вона без проблем (окрім кількох винятків з RT) «тягне» на максимальних налаштуваннях графіки й при цьому завантаження з VSYNC ледь перетинає позначку 50-60%.

Енергоспоживання та нагрів ASUS TUF Gaming RX 7900 XT

Відеокарта споживає 330 Вт під час повного завантаження. Виставлення TDP на 90% знижує цей показник до 300 Вт, а продуктивність знаходиться в межах похибки. В деяких іграх можна втратити 2-3 FPS, зекономивши 30 Вт в годину.

Розгін та збільшення TDP до 115% змушує її споживати більше ніж 380 Вт. Це все ще не виправдовує наявність третього роз’єму 8 pin, адже продуктивності користувач отримає значно менше, ніж зросте енергоспоживання. В деяких синтетичних бенчмарках (Geekbench) результати мали розбіжності, іноді були кращими на 3-4%, а іноді гіршими за стокові значення.

В простої графічний адаптер не надто голодний і потребує енергії не більше ніж бюджетні моделі нового покоління (8-20 Вт).

Вентилятори вмикаються лише при сильному навантаженні. Розганяти ASUS TUF Gaming RX 7900 XT немає сенсу, а от зробити андервольт не завадить. Так вона стане ще тихішою і при цьому буде майже такою ж продуктивною.

Весь комп’ютер потребує пів кіловата під час вимогливих відеоігор, які завантажують відеокарту на 100% і процесор на 20-50%. Виділення тепла досить значне – це рівень невеликого обігрівача, тому потрібно подбати про стабільне охолодження в корпусі.

Сама відеокарта справляється з відведенням тепла, але ця вся енергія йде на корпус, тому додатково нагрівається процесор та всі інші компоненти. На задній панелі вдалося зафіксувати температури більше ніж 60 градусів, що не є критичним після 30 хв стрес-тестів. Зауважте, що тестування проводилось в літню спеку при кімнатній температурі 26 градусів.

Якщо читач захоче порівняти з оглядами NVIDIA RTX 4070 Ti, то варто врахувати й те, що конкурента тестували в холоднішу пору року та умови були кращими. В цілому охолодження ASUS TUF Gaming RX 7900 XT гарне та на дві голови краще, ніж в референсної моделі 7900 XTX.

Програмне забезпечення ASUS TUF Gaming RX 7900 XT

Програма ASUS GPU Tweak III дозволяє налаштовувати частоту обертання вентиляторів, напругу, обмеження енергоспоживання та інші параметри відеокарта. Майже все це можна зробити в AMD Adrenaline, але використали цю утиліту ще й для моніторингу продуктивності. Також дана програма конфліктувала з бенчмарком Geekbench і не давала стабільно завершити тестування API Vulkan.

Під час тестів не обійшлося без нюансів, їх не можна назвати критичними, але власнику відеокарти, за яку він заплатив понад 40 000 грн, може бути образливо. ASUS TUF Gaming RX 7900 XT було встановлено в систему після AMD Radeon RX 7900 XTX та драйвери довелося перевстановлювати з нуля (AMD Cleanup Utility) через дивні помилки. Більшість проблем вирішити було не важко, але факт констатувати варто, про них нижче.

Окремою проблемою є завищена частота обертання вентиляторів в режимі Performance. Відеокарта розкручувала кулери до 2000-2300 обертів за хвилину при температурі 59-65 градусів, що просто нестерпно. Шум з легкістю заглушував всі інші компоненти системи.

Після корегування кривої до потрібних значень користуватись стало значно приємнішим. Та щастя було не довгим – після перезавантаження операційної системи налаштування скидались до стандартних і знову було чутно «політ реактивного винищувача».

Перемкнувши режим на Quite стало приємніше. Відеокарта за замовчуванням вибирали меншу частоту обертання, та вона все ще була зависокою. Радіатор непогано відводить тепло при 900-1300 обертів за хвилину, а «з коробки» вона пропонує 1500-1600, навіть, з тихим BIOS. Охолодження чудове, а ПЗ погане, точніше нестабільне.

Більшість компонентів в системі від MSI, тому налаштувати підсвічування відеокарти ASUS там не можна. Для цього знадобиться фірмова утиліта ARMOURY CRATE, встановлення якої також не пройшло безболісно. З першого разу не вдалось інсталювати програму через незрозумілу помилку.

Навіть після встановлення програми відеокарта не визначалась, що не дозволяло вибрати потрібний режим і колір підсвічування. Повторна інсталяція і перезавантаження вирішили недолік. Самі можливості ARMOURY CRATE непогані та дають можливість керувати різними параметрами графічного адаптера та інших компонентів ASUS в системі.

Підсумуємо, що драйвери AMD з релізу RX 7900 XTX стали значно стабільнішими (не було вильотів як у флагмана взимку), але все ще залишаються деякі проблеми з фірмовим ПЗ виробників, в цьому випадку ASUS. Якщо вади утиліт можна пробачити, то навіжено налаштована крива вентиляторів розчарує тих, хто звик користуватись комп’ютером без ручних налаштувань (які регулярно збиваються).

Ціна та конкуренти

У ASUS TUF Gaming RX 7900 XT немає жодних внутрішніх конкурентів. Можна розглянути хіба що версії від інших виробників. Зауважимо, що на огляді була одна з топових модифікацій, тому розраховувати на такі ж температури в найдешевших моделях 7900 ХТ не варто.

Sapphire Radeon RX 7900 XTX PULSE лише на 3000-4000 грн дорожча, але має більший об’єм VRAM і продуктивніший чіп.

MSI GeForce RTX 4070 Ti SUPRIM 12G – флагманська версія з топових компонентів. Ця модель має як свої мінуси, так і переваги перед 7900 XT. Ціна орієнтовно як у героя огляду.

Asus GeForce RTX 4070 Ti TUF 12GB GDDR6X OC є ще одною гідною альтернативою RX 7900 XT. Внутрішній конкурент продається орієнтовно за тією ж вартістю, що й ASUS TUF Gaming RX 7900 XT.

Можна придбати й дешевші модифікації RTX 4070 Ti, радимо поглянути на пропозиції від ZOTAC, Gigabyte, Palit, PNY.

Disqus Comments Loading...