
У листопаді 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив про створення першого у світі флоту морських дронів. Початково програма фінансування через платформу United24 передбачала створення 100 дронів. З того часу наші військові провели успішні атаки дронами-камікадзе російських військових кораблів та кримського моста, а вітчизняні виробники розробили нові моделі. В цій статті дивимося на основні моделі морських дронів, які вже на слуху українського суспільства.
Зміст
- 1 Бригада морських дронів Військово-морських сил ЗСУ
- 2 Підводний дрон «Марічка» – багатофункціональна розробка AMMO
- 3 Надводний дрон MAGURA V5 – демонстрація на виставці та у морі
- 4 Морський дрон Sea Baby – герой кримського мосту
- 5 Сімейство дронів «Толока»: TLK-150, TLK-400, TLK-1000
- 6 Які ще морські дрони є в України?
Бригада морських дронів Військово-морських сил ЗСУ
Про існування бригади дронів ВМС ЗСУ стало відомо під час урочистого нагородження у День незалежності України 24 серпня. Серед військових, котрі отримали нагороди від президента була й 385-та окрема бригада морських безпілотних комплексів спеціального призначення, яка отримала бойовий прапор.
Також відомо, що до планування операцій з безпілотними надводними катерами мають відношення СБУ та ГУР. Зі зрозумілих причин навколо використання морських дронів багато таємниці, але українські виробники, спецслужби та військові діляться інформацією про нові розробки з пресою та на профільних заходах. Останнім часом з’явилися дані про кілька цікавих моделей.
Підводний дрон «Марічка» – багатофункціональна розробка AMMO
Перші випробування пройшов новий підводний дрон «Марічка». Безпілотник призначений для ураження надводних та підводних цілей, мостів та берегових укріплень. У разі необхідності безпілотний корабель може перевозити вантажі, для чого обладнаний кількома відсіками, або займатися розвідкою.
⚡️⚡️На відео проводится тестування підводного дрону “Марічка”, який стане в нагоді для підорських кораблів, берегових укріплень, для підводних човнів а також виконувати функції дорозвідки
Довжина – 6 м
Ширина – 1 м
Дальність – 1000 км
Ціна – 16 млн грнhttps://t.co/AHf3PV2zQj pic.twitter.com/YChcyGHw2T— 🇺🇦 Мисягiн 🇺🇦 (@2uwmp) August 22, 2023
Відео з випробувань «Марічки» оприлюднив народний депутат Юрій Мисягін. Він зазначає деякі характеристики дрона:
- Довжина: 6 м
- Ширина: 1 м
- Дальність: 1000 км
- Ціна: ₴16 млн
Виробник не розкриває інші характеристики дрона з міркувань безпеки та обіцяє оприлюднити їх після перемоги. У власних відео AMMO розповідає про застосування дрона та перелічує його переваги:
- Безпека: нема екіпажу – немає бойових втрат особового складу
- Непомітність: підводний дрон непомітний для багатьох радарів, сканерів, ехолотів
- Автономність: режим очікування, вмикання по таймеру або за сигналом
- Дальність: понад 1000 км, набагато більше багатьох торпед та ракет
- Місткість: дрон великого розміру може нести потужний боєзаряд або інше корисне навантаження
- Універсальність: ураження цілей, перевезення вантажу, дорозвідка
- Ефективність: дрон може уражати підводні об’єкти, включно з опорами мостів
Цікавою є реалізація зв’язку з дронами – для підводних апаратів це проблема. Саме тому більшість дронів є надводними, що робить їх вразливими до будь-яких засобів ураження. Але виробник зберігає таємницю. Поки що проєкт фінансується коштами розробників та донатами.
Надводний дрон MAGURA V5 – демонстрація на виставці та у морі
У липні державна компанія «Спецтехноекспорт» представила морські дрони MAGURA V5 на виставці озброєнь у Туреччині. Невдовзі CNN показала дрони у відеосюжеті. Ймовірно, вони вже брали участь в ураженні російських кораблів – зовні дрони схожі на ті, що фігурують у відео бойових операцій. Абревіатура MAGURA розшифровується як Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus. Також Магура – ім’я доньки бога Перуна.
«Спецтехноекспорт» у виставковій брошурі розкрив деякі характеристики дрона:
- Довжина: 5,5 м
- Ширина: 1,5 м
- Висота над ватерлінією: 0,5 м
- Крейсерська швидкість: 22 морських вузли (40,7 км/год)
- Максимальна швидкість: 42 морських вузлів (78 км/год)
- Дальність: 833 км
- Корисне навантаження: 320 кг
Керування MAGURA V5 здійснюється через супутник або по радіо. Морський дрон оснащений відеокамерою та транслює відео з неї онлайн. Дрон багатофункціональний: окрім ураження цілей він може вести розвідку, здійснювати спостереження, патрулювання, охорону, розмінування.
Керування безпілотником не потребує складної інфраструктури – потрібній лише пульт управління, порівнянний за розміром з ноутбуком. Окрім оператора, пристрій обслуговують ще декілька осіб. Попри значну вагу (~ 1 т), для спуску дрона на воду не потрібні спеціальні конструкції.



Особливість MAGURA V5 – здатність працювати роєм з трьох дронів. При цьому головний з них має апаратні відмінності: ймовірно, додаткова апаратура – ретранслятор сигналу.
Морський дрон Sea Baby – герой кримського мосту
Цей дрон, назва якого дещо натякає на прізвище голови СБУ, вже став знаменитим. Василь Малюк розповів, що саме такі дрони брали участь в атаці на кримський міст 17 липня.
За словами Малюка, дрони Sea Baby збирають на підземному за заводі на території України. Також очільник СБУ зазначив, що зараз у розробці багато операцій за допомогою цих дронів.
Раніше СБУ поділилося з CNN кадрами атаки кримського мосту та випробувань дронів.
Відомі деякі характеристики Sea Baby:
- Корисне навантаження (бойова частина): 450-850 кг
- Дальність: не менше 700 км
- Керування: супутниковий зв’язок (припущення експертів)
Окрім кримського мосту, в активі дронів успішне ураження великого десантного корабля «Оленегорcкий горняк» та російського танкера «Сиг».
Сімейство дронів «Толока»: TLK-150, TLK-400, TLK-1000
У травні проєкт підтримки оборонних технологій Brave1 показав морський дрон TLK-150. Порівняно невеликий безпілотник тримає над водою лише антену та камеру.


Розробники продемонстрували наживо менший дрон та створили два більших:
- TLK-150 – 2,5 м, 100 км, до 50 кг навантаження
- TLK-400 – 4-6 м, 1200 км, до 500 кг
- TLK-1000 – 4-12 м, 2000 км, до 5000 кг


Дрон TLK-150 має два підрулюючих двигуни на крилоподібних стабілізаторах. Великий кіль врівноважує щоглу з антеною та камерою. Дрон складніше помітити, ніж великі безпілотні катери, які дуже підняті над поверхнею води. У якому стані проєкт зараз – невідомо.
Які ще морські дрони є в України?
У різноманітних відео та в офіційних матеріалах фігурують дрони різних конструкцій, назви та характеристики яких невідомі. OSINT-аналітик H I Sutton створив інфографіку відомих безпілотників за датою їхньої появи на фото або відео. З неї видно, що конструкція морських безпілотних катерів змінюється з часом.
Морські дрони дозволяють ефективно виводити з ладу ворожі кораблі та інші цілі у воді та біля неї. ВСУ довели ефективність у морських боях попри фактичну відсутність флоту. Кораблів супротивника небагато порівняно з іншими видами техніки, тому виведення з ладу кожного – велике досягнення.
Глава ГУР МО Кирило Буданов розповів «Радіо Свобода», що росіяни знищують до 70% морських дронів, але ті 30%, що залишилися, створюють їм відчутні проблеми. Вартість дрона та корабля непорівнянні, тож вони є ефективним способом ураження. Створення окремої бригади морських дронів свідчить про велику їхню кількість на озброєнні.
Джерела: BBC, CNN, Радіо Свобода, Defense Express, Naval News та інші
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: