CAPSTONE дістався навколомісячної орбіти — кубсат NASA летів майже 5 місяців і його політ відбувався далеко не за планом

Опубликовал
Катерина Даньшина

Місія NASA CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment — ​​Експеримент з експлуатації та навігації навколомісячної автономної системи позиціювання) успішно досягла місячної орбіти. 

“Ми отримали підтвердження, що CAPSTONE прибув на майже прямолінійну гало-орбіту, і це величезний крок для агенції. Протягом наступних кількох днів він продовжить коригування своєї орбіти та стане першим супутником, який літатиме та працюватиме на Місяці”, — сказав у неділю ввечері керівник відділу розробки дослідницьких систем NASA Джим Фрі.

CAPSTONE — це комерційна місія, частково підтримана грантом NASA у розмірі 13,7 мільйона доларів. Розроблений компанією Advanced Space зі штату Колорадо за сприяння Terran Orbital супутник має скромні розміри та важить близько 25 кг. 

Онлайн-курс "Створення текстів" від Skvot.
Великий практичний курс для розвитку скілів письма та створення історій, які хочеться перечитувати Результат курсу — портфоліо з 9 робіт та готовність братися за тексти будь-яких форматів.
Детальніше про курс

Апарат був корисним навантаженням ракети Electron від Rocket Lab, запущеної у червні 2022 року — це була її перша місія у глибокий космос.

Rocket Lab не впіймала прискорювач ракети Electron гелікоптером, але запустила шведський супутник (успішно замінивши російський “союз”)

Після запуску CAPSTONE провів майже тиждень на орбіті планети, щоб набрати достатній імпульс та вирушити до Місяця. Але незабаром після того, як супутник вирвався з гравітаційного колодязя Землі, центр управління втратив зв’язок з космічним кораблем. Майже доба знадобилася фахівцям NASA, щоб усунути проблему.

8 вересня після запланованого маневру корекції траєкторії у CAPSTONE виникла проблема, через яку космічний апарат неконтрольовано “обертався”. Згідно з отриманими даними, причина крилася в частково відкритому клапані одного з восьми двигунів супутника. 7 жовтня несправність усунули.

Супутник загалом провів майже 5 місяців у польоті та врешті-решт успішно досяг місячної орбіти у неділю, 13 листопада. Основна мета місії CAPSTONE — протестувати та перевірити розрахункові параметри навколомісячної гало-орбіти (NRHO), яка раніше ніколи не використовувалася на практиці. Згідно з розрахунками, на такій орбіті тяжіння Землі та Місяця “врівноважуються”, що забезпечує її стабільність за мінімальних потреб у паливі для корекції.

У найближчій точці до Місяця ця орбіта проходить в межах 3000 км від поверхні, а в інших точках — знаходиться на відстані 70 000 км. Якщо все піде за планом супутник проведе на орбіті пів року. Надалі цю орбіту планується використати для розміщення станції Gateway в рамках проєкту Artemis. 

За кілька днів після прибуття CAPSTONE, 16 листопада, космічне агентство NASA нарешті здійснило запуск ракети Space Launch System в рамках місії Artemis I.

Очікується, що перші два модулі орбітальної станції Gateway відправлять до Місяця наприкінці 2024 року. Спочатку їх запуск планувався на ракеті SLS, але минулого року NASA передало цю місію SpaceX, яка запустить модулі на Falcon Heavy.

NASA поручило SpaceX отправку на сверхтяжелой ракете Falcon Heavy первых двух модулей окололунной станции Gateway

Джерело: Arstechnica, NASA

Disqus Comments Loading...