Новини Наука та космос 15.12.2023 о 15:46 comment views icon

Медичний регулятор США розглядає використання MDMA (екстазі) — як препарат для лікування посттравматичного синдрому

author avatar

Катерина Даньшина

Авторка новин

Тиждень ШІ на ITC.ua за підтримки

На ITC.ua Тиждень ШІ. Ми досліджуємо, як саме ШІ покращує життя мільйонів людей прямо зараз і що чекає нас у майбутньому. Партнер проєкту – компанія Favbet Tech, яка активно інтегрує ШІ у свої продукти.

У разі схвалення — світ отримає перше у своєму роді комбіноване лікування для ПТСР у поєднанні психоделіків із розмовною терапією.

Цього тижня корпорація громадського порядку, яка займається вивченням переваг психоделічних препаратів, подала заявку до Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) на дозвіл використання MDMA — він же екстазі, моллі або манді — у поєднанні з розмовною терапією для лікування ПТСРПосттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події..

Схвалення також вимагатиме від Адміністрації з контролю за наркотиками перекласифікувати MDMA із категорії наркотиків, що «наразі не прийнятні для медичного використання та мають високий потенціал для зловживання‎» (у перелік також входять ЛСД, героїн і марихуана).

У заявці стверджують, що вона базується на двох сліпих, плацебо-контрольованих дослідженнях. Перше, опубліковане в Nature Medicine у 2021 році, включало загалом 90 учасників із помірним ПТСР і виявило, що розмовна терапія з використанням MDMA значно покращила показники пацієнтів за шкалою посттравматичних стресових розладів — порівняно з учасниками, які отримували розмовну терапію з плацебо. У другому, опублікованому у вересні в журналі Nature Medicine, результати підтвердилися серед 104 учасників із помірним або важким посттравматичним стресовим розладом (73% мали важкий ПТСР).

В обох дослідженнях учасники приймали дози від 80 до 180 мг MDMA або плацебо на початку трьох восьмигодинних сеансів, які проводилися з інтервалом приблизно в місяць. Між цими сеансами експериментального лікування учасники також мали три 90-хвилинні сеанси, щоб обробити експериментальний досвід.

MDMA — із важкою хімічною назвою 3,4-метилендіоксиметамфетамін — впливає на нейромедіатори в мозку, зокрема підвищуючи активність серотоніну, дофаміну та норадреналіну. Це призводить до того, що люди, які приймають наркотик, відчувають ейфорію, бачать галюцинації й мають загострене чуттєве сприйняття та комунікабельність. Водночас це може викликати плутанину, депресію та параною, і його використання в психотерапії досліджується десятиліттями.

Лікування, описане у двох дослідженнях, передбачає тривалі — і, ймовірно, дорогі — сеанси терапії з висококваліфікованими терапевтами. The Washington Post опублікувала приблизну ціну від $13 000 до $15 000 за цикл лікування, і наразі незрозуміло, чи покриватиме це медичне страхування, якщо його схвалить FDA

У FDA є 60 днів, аби оголосити, чи прийме вона заявку до розгляду, і власне яким він буде — пріоритетним (6 місяців) чи стандартним (10 місяців). У 2017 році Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів класифікувало MDMA яку «проривну терапію», розроблену, щоб прискорити створення та перевірку ліків для серйозних захворювань.

Єдиним психоделіком, який на сьогодні схвалило FDA, є ескетамін — різновид кетаміну, який був схвалений у 2019 році для стійкої до лікування депресії.

В США схвалили інструмент редагування генів CRISPR — для лікування спадкових анемій у пацієнтів 12+

Джерело: Ars Tecnica

Favbet Tech — українська продуктова компанія, розробник iGaming-рішень. Входить до топ-50 найбільших IT-компаній України за версією DOU.Спеціалізується на високонавантажених системах, хмарній інфраструктурі та штучному інтелекті. У 2025 стала ініціатором створення АІ-комітету Асоціації «ІТ Ukrainе» — першого галузевого об’єднання, що займається питаннями розвитку АІ на рівні бізнесу й держави.

Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: