Новини Україна 15.08.2023 comment views icon

Навчені відеоіграми. Як українські оператори дронів перетворюють геймерський досвід на потужну зброю проти ворога

author avatar

Катерина Даньшина

Авторка новин

Українські військові все частіше використовують недорогі FPV-дрони для ураження ворожих об’єктів, і доволі ефективно. Обладнаний вибухівкою безпілотник оператори спрямовують на ціль, використовуючи джойстики та гарнітури віртуальної реальності, в чому їм неабияк допомагає минулий геймерський досвід.

У новому репортажі Reuters 25-річний український військовий Михайло, який перебуває біля південно-східної лінії фронту на Запоріжжя, демонструє свої навики контролю дрона у повітрі за допомогою обладнання для відеоігор. 

Навчені відеоіграми. Як українські оператори дронів перетворюють геймерський досвід на потужну зброю проти ворога

«Кожного разу, коли я надягаю окуляри й беру джойстик, я згадую, як мати казала, що ці відеоігри не принесуть мені користі», – коментує хлопець. 

Ще один український військовослужбовець Олександр, який управляє БПЛА, надав схожий коментар The Guardian:

«Це як грати в комп’ютерну гру, розумієте?».

До війни 32-річний чоловік працював інженером-програмістом, але нині заслужив звання «одного ‎з найсмертоносніших операторів безпілотників у країні». У його «творчому» доробку ціла колекція знищеної російської техніки: п’ять танків, п’ять БМП, п’ять БТР, одна бойова розвідувальна машина, два багатоцільові легкоозброєні транспортери тощо.

Фото: Анастасія Власова/The Guardian
Фото: Анастасія Власова/The Guardian

Безпілотники для Олександра роблять друзі, замовляючи комплектуючі з онлайн-майданчиків Китаю та збираючи у домашніх умовах.

Фото: Анастасія Власова/The Guardian
Фото: Анастасія Власова/The Guardian

Українські пілоти все частіше використовують саме FPV-дрони – відносно недорогі за ціною безпілотники, які можна зробити смертоносними, оснастивши вибухівкою та уміло направивши на ворожу ціль. Ось, наприклад, відео минулого тижня, де такий апарат атакує російський танк Т-90:

І хоча FPV-дрони не мають великої дальності польоту, використання ігрової гарнітури допомогає операторам досягати межі прямої видимості, вражаючи цілі, приховані за деревами, будівлями або в траншеях. Однак керування апаратами вимагає від пілотів спритності та швидких рефлексів – спеціальне навчання в Україні триває місяць, і найчастіше найбільш успішно його складають саме ті люди, які мають геймерський досвід. 

Показник успішності таких БПЛА сягає 50%-80% порівняно з 90% або більше для американських протитанкових ракет Javelin, повідомляє The Economist, але усе компенсується низькою вартістю FPV-дрони можуть обійтися у кілька сотень доларів за штуку. У звіті, опублікованому Королівським інститутом об’єднаних служб Великої Британії, йдеться про те, що Україна втрачає в середньому 10 000 дронів на місяць – при чому основну частину з них становлять саме невеликі БПЛА.

Утім відеоігри стають в пригоді не лише для операторів дронів – місяцем раніше боєць 3-ї роти 2-го штурмового батальйону бригади, яка захищає позиції на Бахмутському напрямку, продемонстрував на відео власні уміння стрільби на M320 зі складеним прицілом та зазначив, що у цих навиках йому допомогла безперервна гра у S.T.A.L.K.E.R.

Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: